10 faktów na temat sake - Japoński Alkohol

10 faktów na temat sake - Japoński Alkohol

Sake - kilka słów o japońskim alkoholu

Sake to wyjątkowy alkohol prosto z odległej i tajemniczej Japonii. Potocznie nazywana w Polsce jest ryżową wódką, a w krajach anglosaskich winem ryżowym. Jednak najbliższy procesowi powstawania sake jest proces powstawania piwa.

Tak naprawdę ten japoński trunek nie jest ani wódką, ani winem, ani piwem. Powstaje w procesie fermentacji ryżu pod wpływem specjalnej pleśni i drożdży. Destylacja nie ma miejsca podczas produkowania tego alkoholu.

10 faktów na temat sake

Przejdźmy więc do konkretnych faktów i ciekawostek:

Do produkcji sake używane są jedynie cztery składniki. Są to: ryż, woda, pleśń - koji - kin oraz drożdże - kobo. Sam ryż nie ma w sobie żadnych cukrów prostych, więc nie mógłby samoczynnie fermentować. Proces ten przebiega dzięki dodaniu specjalnej pleśni z odpowiednimi enzymami. To one ulegają procesowi scukrzenia. Na tym etapie dodaje się specjalny gatunek drożdży i zaczyna się kolejny skomplikowany proces powstawania cudownego japońskiego alkoholu.

Sake to idealny alkohol do podawania zarówno na ciepło, jak i na zimno. Sposób podania zależy przede wszystkim od pory roku. Latem podaje się ją lekko schłodzoną, by zwiększyć jej działanie orzeźwiające. Zimą zaś podgrzewa się ją do temperatury nawet około 50 stopni Celsjusza - wtedy zachowuje się jako idealny trunek o właściwościach rozgrzewających.

Sake staje się coraz bardziej popularna we Francji. Francuzi odkryli, że japoński trunek idealnie sprawdza się w przypadku ich rodzimej kuchni. Tamtejsze dania są lekkie, a sake zachowuje się w ich przypadku jak białe wino. Świetnie podkreśla smak dań z rybami i owocami morza. Równie dobrze komponuje się z intensywnymi w smaku serami.

Jak już wspominaliśmy na samym początku, sake to nie jest ryżowe wino. Nie jest to też ryżowa wódka. Napisaliśmy, że sake najbliżej jest do piwa. A czemu? Ponieważ metodą produkcji sake jest warzenie. Dodatkowo miejsca, w których powstaje ten japoński alkohol to również browary.

Sprawdź: Sklep z Sake

Ciekawostką jest, że sake jako słowo tyczące się tego jednego konkretnego rodzaju alkoholu jest pojęciem obowiązującym wyłącznie poza granicami Japonii. W kraju rodzinnym słowo sake oznacza tyle, co każdy rodzaj alkoholu. Trunek, który my nazywamy sake, w Japonii nazywa się Nihonshu i jest znakiem zastrzeżonym. W ten sposób uczczono tradycyjne podejście do produkcji alkoholu oraz jego ogromną wartość dla narodu.

Ryż, który używany jest do produkcji sake, to nie ten sam ryż, który zjadamy na co dzień. Gatunek ten nazywa się Sakemai - najlepszy jakościowo ryż, jaki można dostać. Wyjątkowy smak sake zawdzięcza procesowi polerowania ziaren. W ich środku znajduje się serce, czyli Shinpaku. Ma więcej skrobi, czyli cukru, który będzie wspierał proces fermentacji.

Nawiązując do poprzedniego punktu, podział na różne rodzaje sake również zależy od polerowania ziarna. Bierze się tutaj pod uwagę procent spolerowania ryżu. Najdroższym gatunkiem sake jest Daiginjō-shu, w którym spolerowano 50% powierzchni ziarna ryżu. Ginjō-shu to rodzaj alkoholu, w którym spolerowano 40% powierzchni ziarna, a w Junmai-shu znajdują się ziarna, w których spolerowano jedynie 30% powierzchni. W tych gatunkach nie dodaje się dodatkowo alkoholu, zaś w Honjōzō-shu, w którym ziarna również są spolerowane o 30%, dodaje się alkohol destylowany w celu wzmocnienia trunku.

Jak to z Japonią często bywa, tradycja jest dla nich niesamowicie ważna. Chociaż cenią sobie postęp i większość browarów produkujących sake została zautomatyzowana, to zachował się jeden, który od 144 lat produkuje alkohol własnoręcznie. Browar Yoshida znajduje się na północy Japonii. Pracownicy to typowi pasjonaci. Spędzają w tym miejscu czas od października do połowy kwietnia, by móc osobiście nadzorować proces powstawania alkoholu. Dzięki tej pieczołowitej pracy, skrupulatności i miłości do tradycji powstaje niesamowity trunek, który zachwyca smakiem, aromatem i jakością.

Cały czas wspominamy, że sake to alkohol japoński. Możemy się jednak mylić, ponieważ wiele faktów i badań wskazuje na to, że pierwszy trunek tego typu powstał już w 4800 roku przed naszą erą, ale w Chinach. W Japonii pojawił się dopiero w 300 roku przed naszą erą wraz z przybyciem uprawy mokrego ryżu.

Ilość browarów w Japonii stale maleje. W 1900 roku było ich w tym kraju aż 4600. Aktualnie liczba ta zmalała do 1000. Głównym powodem jest fakt, że w Japonii popularne stały się inne alkohole, jak chociażby szampan czy whisky. Nie zmienia to faktu, że Japończycy podchodzą do picia sake z szacunkiem i godnością.

Polecamy: JUNMAI GINJO SAKE

Sake jest niezwykle oryginalnym trunkiem. Wspaniała i aromatyczna, stanowczo warta spróbowania. W naszym sklepie znajdziecie całą kategorię poświęconą temu alkoholowi. Zapraszamy do zakupów i skonfrontowania 10 faktów na temat sake z własnymi smakowymi doświadczeniami.

Sprawdź: Sklep z Sake



Treść jest chroniona prawami autorskimi.