Szampan Prosecco - co go wyróżnia?

Szampan Prosecco - co go wyróżnia?

Prosecco półsłodkie lub słodkie... kto nie słyszał o tym alkoholowym rarytasie? Wino Prosecco to wino musujące z regionu Asti we Włoszech. Produkowane jest głównie z białego szczepu Chardonnay. Prosecco jest produkowane w tym regionie od co najmniej 1318 roku i pierwotnie nosiło nazwę „Asti Spumante”.

Po raz pierwszy wino Prosecco zostało wykonane przez mnichów, którzy próbowali zrobić wino musujące. Pierwsza udokumentowana wzmianka o słowie „Prosecco” pojawiła się we włoskim słowniku z 1826 roku. W czym zatem tkwi jego fenomen?

Spis treści:

1. Prosecco różowe i białe

2. Prosecco - wino musujące

3. Wino musujące Prosecco - historia

4. Cena Prosecco

Prosecco różowe i białe

Wino musujące Prosecco jest obecnie produkowane w co najmniej trzech krajach: Włoszech, Chorwacji i Hiszpanii. Powstaje w wyniku fermentacji mieszanki zmiażdżonych winogron (białych lub czerwonych), ale po fermentacji zawiera tylko około 10% cukru resztkowego. Ten niski poziom oznacza, że nie ulega fermentacji malolaktycznej jak inne wina. Wino producenci w regionie wytwarzają go tradycyjną metodą refermentacji mieszanki wina i moszczu lub soku winogronowego.

Wino musujące Prosecco ma złoto-żółty kolor, średniosłodki smak, ukoronowany bąbelkami. Zwykle podaje się ten rodzaj schłodzony. W zależności od producenta zazwyczaj waha się od 8% alkoholu do 9%.

Prosecco - wino musujące

Prosecco wino musujące powstaje z tych samych podstawowych składników, co szampan, ale z nieco niższą zawartością cukru. Ten rodzaj wina jest produkowany we Włoszech i zyskuje popularność w Stanach Zjednoczonych. Jest zwykle podawany w temperaturze pokojowej i idealnie komponuje się z jedzeniem, takim jak ser, czekolada lub owoce, pasuje też do owoców morza.

Popularne jest też Prosecco różowe extra dry, którego kolor jest wynikiem dodania barwnika. To alternatywa dla Prosecco białego. Wina Prosecco doc – cena tego trunku nie obciąży nadmiernie Twojego budżetu!

Wino musujące Prosecco - historia

Prosecco to wino musujące produkowane we Włoszech. Jest to wino owocowe, lekkie, musujące i aromatyczne o złocistej barwie, które pierwotnie produkowano jako niedrogi zamiennik szampana. Historia Prosecco nabiera tempa na początku XIX wieku, kiedy to po raz pierwszy zostało przedstawione światu przez Massimo i Salvatore Vezzani, winiarzy z Valdobbiadene, którzy używali jego nazwy do opisywania swoich win musujących.

Pod koniec XIX wieku wina Prosecco stały się popularne w społeczeństwie paryskim, a następnie rozprzestrzeniły się w całej Europie. W 1900 roku wina Prosecco zostały wprowadzone do Ameryki przez Thomasa Hine'a, który skosztował go podczas pobytu w Wenecji. Hine przywiózł ze sobą własną butelkę Prosecco do Ameryki, skąd zrobił jasne Prosecco koktajle popularne w Ameryce.

Cena Prosecco

Najpopularniejsze odmiany wina Prosecco to Asti, Prosecco di Valdobbiadene i Prosecco di Conegliano. Postaw na Prosecco półsłodkie lub słodkie! Nasz internetowy sklep oferuje też szampan Prosecco doc – cena tego trunku nie jest wygórowana. W winach Prosecco znajdziesz smak lata!

Zobacz również: #bombaysapphire #aberfeldywhiskyTreść jest chroniona prawami autorskimi.