Wino Chardonnay

Ustaw kierunek malejący

Produkty 1-12 z 25

Strona
na stronę
Ustaw kierunek malejący

Produkty 1-12 z 25

Strona
na stronę

Wino Chardonnay i jego tajemnicze pochodzenie

Pierwsze pisemne wzmianki o szczepie Chardonnay pochodzą z XVII wieku i dowodzą iż pochodzi on z Francji, a dokładniej z Burgundii i okolic prestiżowego Chablis. Nazwę odmiana zyskała dzięki położonej na tamtym obszarze miejscowości Chardonnay. Istnieje jeszcze jedna teoria na temat pochodzenia szczepu, którą stworzono na podstawie badań z 1988 roku. Według tych badań DNA Chardonnay jest krzyżówką odmian Pinot Gris i Gouais Blanc, która pochodzi z… Europy Środkowej. Nie mniej jednak, skądkolwiek Chardonnay, by nie pochodziło, za jego ojczyznę uważa się Francję. Obecnie jest to najczęściej uprawiany biały szczep winnej latorośli na świecie.

Chardonnay wino o wielu obliczach

Największa produkcja wina Chardonnay przypada na Francję, Australię, Nową Zelandię i Stany Zjednoczone. Niewielkie winnice obsadzone tą odmianą można spotkać także w Hiszpanii, Włoszech, RPA, Argentynie, Chile, Mołdawii i na Węgrzech, a nawet w Polsce. We Francji wino białe Chardonnay dominuje w regionach Burgundii i Szampanii. W Szampanii Chardonnay stanowi podstawę słynnych francuskich win musujących, czyli Szampanów. Większość Szampanów tworzona jest jako kupaż Chardonnay i Pinot Noir, lecz na rynku można znaleźć także wina musujące jednoodmianowe Chardonnay. Prócz Szampanów, które wymagają długiego leżakowania, win odmiany Chardonnay we Francji raczej nie poddaje się starzeniu. W Stanach Zjednoczonych wino Chardonnay zdominowało Kalifornię, Waszyngton i Oregon. Chardonnay z USA jest całkowicie inne od wina francuskiego: są „ciężkie”, maślane i z ciasteczkowym aromatem. Zawdzięczają to oczywiście leżakowaniu w dębowych beczkach, co do których amerykański winiarze mają słabość. Z roku na rok przybywa jednak coraz więcej win odmiany Chardonnay z Kalifornii o lekkim, owocowym smaku. Chardonnay doskonale rozwija się w ciepłym klimacie Australii i Nowej Zelandii dając wina o niezwykle przyjemnych aromatach owoców egzotycznych. Chardonnay to najpopularniejsze białe wino australijskie.

Chardonnay jakie to wino ma walory?

Chardonnay, jak już wspomnieliśmy na początku, może ujawniać bardzo różne aromaty i smaki. W przypadku tego wina decydującą rolę gra więc miejsce uprawy i produkcji. Wina Chardonnay z Francji są rześkie i lekkie. Aromaty jakie można w nich wyczuć to gruszki, zielone jabłka i cytrusy. Wina Chardonnay z Australii wyróżniają się natomiast nutami ananasa, melona i mango. Wina młode, nieleżakowane mają umiarkowaną kwasowość, dzięki czemu idealnie sprawdzają się w gorące wakacyjne dni. Starzone wino Chardonnay staje się bardziej oleiste czy też maślane i może zyskać nuty toffee, crème brulee, a nawet grzybów. W zależności więc od tego, czego szukasz w winie i do jakich potraw chcesz je dodać, po taką butelkę Chardonnay powinieneś sięgać. Młode wino Chardonnay podaje się do owoców morza, skorupiaków, grillowanych ryb i serów. Beczkowe Chardonnay o wiele lepiej uzupełni doznania kulinarne pieczonej gęsi lub indyka, jagnięciny sous vide i śmietanowych sosów z grzybami. Wino półsłodkie Chardonnay to najlepszy wybór w przypadku wina do deserów. Warto skomponować je z pana cottą z brzoskwiniowym sosem lub sernikiem nowojorskim z palonym masłem. Pamiętaj, że białe wino zawsze podaje się schłodzone do temperatury około 12⁰C.

Sklep z winem Chardonnay od najlepszych producentów

FORFITER exclusive jako profesjonalny sklep z winem Chardonnay traktuje jak jedną ze swoich perełek. Dlatego znajdziesz u nas duży wybór win tej odmiany z niemal każdego zakątka świata i w każdej kategorii cenowej. Chardonnay nadaje się jako wino na prezent, wino do kolacji, a także wino na imprezę, dlatego właśnie cieszy się ogromną popularnością. Ciesz się Chardonnay o eleganckim stylu podczas spokojnego wieczoru z ulubioną książką lub hiszpańskim Chardonnay o żywym charakterze na kolacji z rodziną i przyjaciółmi. Koneserzy na pewno zainteresują się winem z Polski, takim jak Turnau Chardonnay, które dojrzewa w akacjowych i dębowych beczkach. Jest to zdecydowanie jedno z najciekawszych i najbardziej zaskakujących białych win, o jabłkowo-cytrynowym smaku z charakterystyczną dla Chardonnay nutą pszennych tostów. Jesteśmy pewni, że niezależnie od tego, z jakiego kraju Chardonnay wybierzesz, na pewno będziesz usatysfakcjonowany jego smakiem. 

 

Treść jest chroniona prawami autorskimi.