Piwo Pils

Ustaw kierunek malejący

Produkty 4

na stronę
Ustaw kierunek malejący

Produkty 4

na stronę

Piwo Pils – historia najpopularniejszego piwa na świecie

Piwo Pils zawdzięcza swoją nazwę miejscowości, w której powstała jego oryginalna receptura, a było to czeskie miasto Pilzno. Historia produkcji browarów w Pilźnie rozpoczęła się na sam koniec XIII wieku, jednak aż do XIX wieku tworzono tam wyłącznie piwa górnej fermentacji (piwa ALE). Wszystko zmieniło się, kiedy w 1839 roku zarządcy miasta Pilzno ufundowali budowę nowego browaru i ustalono, by produkowane w nim browary były piwami jasnymi typu bawarskiego. Aby tego dokonać musiano do produkcji zatrudnić osobę, która ma w tym doświadczenie. Zatrudniono więc bawarskiego piwowara Josefa Grolla. Josef zaprezentował swoje nowe piwo – pierwszego Pilsa na świecie – dokładnie 5 października 1842 roku. Piwo Pils wyprodukował łącząc jasny słód suszony w niskiej temperaturze (który w przyszłości zostanie nazwany pilzneńskim), chmiel żatecki (nazwany tak od miejscowości uprawy – Żatec) i miękką wodę oraz wykorzystując bawarski sposób lagerowania.

Pils bardzo szybko stał się popularny w Czechach, a następnie w sąsiadujących krajach. W 1856 roku piwa Pils pojawiły się w sklepach w Wiedniu, a w 1862 roku w Paryżu. Kolejne lata przynosiły coraz większą popularność, która rozszerzała się również na inne kraje Europy, a w końcu także w Stanach Zjednoczonych i Azji. Czemu pilsner zawdzięcza swoją popularność? Przede wszystkim delikatnym, lekkim smakiem, którym zachęcił do siebie dotąd smakoszy sceptycznie podchodzących do chmielowej goryczki oraz piękną złotą barwą i przejrzystością, której brakowało w dotychczas produkowanych piwach.

Piwa Pils – jak powstaje piwo pilzner?

Piwa Pils powstają za pomocą techniki zwanej górną fermentacją. Jak działa ta technika? Po dodaniu drożdży do brzeczki następuje fermentacja, podczas której drożdże nie osiadają na dnie fermentora, lecz unoszą się i gromadzą na powierzchni brzeczki. Fermentacja odbywa się w temperaturze od 16 do 24 stopni Celsjusza i wykorzystuje się do niej specjalnych drożdży zwanych od techniki drożdżami górnej fermentacji.

Smak piwa Pils – jak smakuje piwo górnej fermentacji?

Górna fermentacja jest szybszym sposobem produkcji piwa i jednocześnie sprawia, że alkohol finalnie zawiera większą ilość estrów odpowiadających za bogaty bukiet aromatyczny piwa. W Pilsie możemy więc wbrew pozorom spodziewać się naprawdę szerokiego bukietu nut aromatycznych. W piwach Pils mogą być wyczuwalne nuty zbożowe, kwiatowe i słodko-karmelowe. Smak piwa jest słodowy z korzenną goryczką. Opisywany jest jako orzeźwiający, lekki i niekiedy chlebowy. IBU Pilsa mieści się na poziomie 35-45. To, co zdecydowanie należy do wyjątkowych cech Pilsa to jego klarowność i piękny, złoto-słomkowy kolor. Uważa się, że to właśnie wraz z powstaniem Pilsa przestano piwo pić, a zaczęto degustować – w tym także podziwiać.

Piwa Pils – dwa rodzaje złotego trunku

Co pewnie Cię zdziwi, tak naprawdę istnieją dwa główne rodzaje piwa typu Pils. Poza nimi na rynku dostępny jest także szeroki wachlarz ciekawych piw tego rodzaju, ponieważ głośny trend na piwa kraftowe nie ominął żadnego rodzaju browaru. Dzięki temu osoby poszukujące ciekawych smaków i najwyższej jakości mogą sięgnąć po piwo kraftowe typu Pils. Uważa się, że piwa kraftowe oferują o wiele wyższą jakość niż piwa komercyjne, jednak nie zawsze tak jest. Często można spotkać naprawdę jakościowe i smaczne piwo u komercyjnego producenta w przystępnej cenie. Jeśli jesteś fanem orzeźwiających, ale delikatnych piw, musisz sięgnąć po Pilsa, a najlepiej sprawdzić każdy jego rodzaj.

Pilzner czeski

Pilzner czeski – tworzony wedle oryginalnej receptury ze słodu pilzneńskiego, chmielu żateckiego i miękkiej wody. Czasem dodawana jest niewielka ilość słodu karmelowego (jasnego). Do fermentacji wykorzystywane są czeskie drożdże dolnej fermentacji, a lagerowanie odbywa się w niskich temperaturach. Z takich składników powstaje doskonale klarowne piwo o jasnożółtej barwie i białej pianie. W zapachu Pilsa z Czech dominują aromaty korzenne i ziołowe, dzięki wykorzystaniu czeskich chmieli. W tle wyczuwalne są także słodki słód i niekiedy karmel. Smak jest początkowo słodki, przechodzący w wyrazisty smak chmielu i kończący się mocną goryczką. Zdecydowanie orzeźwiające piwo, doskonałe na wakacyjne wieczory.

Pilzner niemiecki

Pilzner niemiecki – powstał w odpowiedzi na coraz większe zainteresowanie niemieckich smakoszy czeskim Pilsnerem. Niemiecki Pils różni się od czeskiego Pilsa jedynie delikatnie wyższym ekstraktem, przez co piwo jest nieco bardziej wytrawne i bardziej chmielowe. I o ile w czeskim piwie dopuszczalny jest aromat diacetylu, o tyle w niemieckim uznane jest to za wadę. Pils w Niemczech powstaje ze słodu pilzneńskiego, niemieckich chmieli, takich jak Spalt czy Tettnanger, siarczanowej wody i niemieckich drożdży dolnej fermentacji. Wynikiem jest piwo o słomkowej lub jasnozłotej barwie, trwałej, białej pianie i wysokiej klarowności. Aromat jest bardzo delikatny z nutami słodu, biszkoptów, chmielu i kwiatów. W smaku jest zdecydowanie wytrawne, z mocną chmielową goryczką.

Światu znany jest jeszcze jeden rodzaj Pilsnera - Classic American Pilsner. Powstał za sprawą europejskich emigrantów przybywających tłumnie do USA. Znali oni proces produkcji Pilsa, do którego wykorzystali lokalne składniki. Jednak w latach 20. XX wieku zaprzestano jego produkcji po wprowadzeniu prohibicji. Po zdjęciu Ustawy Volsteada producenci nigdy nie powrócili do produkcji amerykańskiego Pilsa, zajmują się tym jedynie piwowarzy-amatorzy.

FORFITER exclusive – sklep z piwem Pils dla każdego smakosza

Zachęcamy Cię do eksplorowania świata Pilznerów, piw, które mogą być jednocześnie klasyczne, jak i unikatowe. W naszej ofercie znajdziesz najlepsze piwa Pils od znanych i cenionych producentów, zarówno komercyjnych, jak i kraftowych. Zaopatrz się w czeskie lub niemieckie Pilsy, wysokie szklanki z jasnego szkła i zaproś znajomych na piwną degustację! Pamiętaj, że Pils to piwo także do podziwiania i smakowania, nic więc nie stoi na przeszkodzie byście wspólnie spróbowali określić poziom goryczki, barwę, nuty aromatyczne i smakowe. Możesz być pewien, że niejeden Pils pozytywnie Cię zaskoczy. 

Zobacz również inne piwa:  piwo bezglutenowe, piwo pszeniczne, piwo ipa, piwo lager, piwo smakowe, piwo polskie.

Treść jest chroniona prawami autorskimi.