Piwo Lager

Ustaw kierunek malejący

Produkty 12

na stronę
Ustaw kierunek malejący

Produkty 12

na stronę

Piwo Lager co to za typ piwa?

W świecie piwa Lager oznacza każde piwo, do którego produkcji wykorzystano drożdże dolnej fermentacji oraz niską temperaturę leżakowania. Sytuuje się je między piwami Pilzner, a piwami Marcowymi. Proces fermentacji Lagera odbywa się w niskich temperaturach około 6-12°C, ponieważ tego wymagają wykorzystywany do produkcji rodzaj drożdży. Ze względu na sposób produkcji do Lagerów zaliczają się również takie piwa, jak Porter Bałtycki, Koźlak, Piwo Marcowe czy Pils. Najlżejszy typ piwa Lager może mieć minimum 3 procent zawartości alkoholu, a najcięższy nawet ponad 10 procent zawartości alkoholu. Na rynku pojawiają się również tzw. Lagery wymrażane, w których zawartość alkoholu może wynosić nawet 20 procent!

Piwa Lager – historia najpopularniejszego piwa

Zarówno sam typ piwa, jak i nazwa Lager wywodzą się z Niemiec i od niemieckiego słowa „lagern” czyli leżakować. Jego ojczyzną jest Bawaria, gdzie na początku browarnicy składowali piwo w dębowych beczkach w swoich piwnicach. Ponieważ proces fermentacji koniecznie musi odbywać się w niskich temperaturach, dawniej Lagery produkowane były jedynie w miesiącach zimowych. Jeśli chciano przechować piwo do kolejnego sezonu, wywożono beczki do mroźnych jaskiń w Alpach i obkładano je lodem z tamtejszych jezior. Długi okres leżakowania sprawiał, że drożdże opadały na dno, pozostawiając jasne i klarowne piwo o czystym smaku i wysokiej zawartości dwutlenku węgla. Lager szybko zdobył szerokie grono miłośników, dzięki czemu rozprzestrzenił się na całą Europę. W końcu piwo dolnej fermentacji dotarło także do Czech, gdzie browarnicy stworzyli na jego bazie kolejny znany i ceniony typ piwa – Pilsner wykorzystując do tego miękką wodę z okolic Pilzna oraz lokalny jęczmień. Ten specyficzny sposób produkcji piwa przyjęto również w Budziejowicach, gdzie do dziś produkowane jest znane piwo Budweiser.

Lager – wszystkie typy piwa dolnej fermentacji

Jak zostało wcześniej wspomniane, Lager to wbrew pozorom nie tylko jasne piwo o delikatnym smaku, lecz cała gama piw, które bardzo się od siebie różnią. Do Lagerów zalicza się piwa:

  • Pilsner – jasny lager o klasycznej złotej barwie i zrównoważonym smaku
  • Porter Bałtycki – ciemny lager o intensywnie czekoladowo-kawowym smaku
  • Piwo Marcowe – lager produkowany wyłącznie wiosną, o bursztynowej barwie i słodkawym smaku
  • Helles – jasny lager zdominowany smakiem słodu
  • Vienna Lager – lager o czerwonej barwie i słodowym posmaku
  • Dunkel – ciemny lager z Monachium
  • Doppledoch – bardzo ciemny i mocny lager o intensywnym smaku

Ze względu na tak dużą różnorodność i odmienność wśród piw typu Lager trudno jest zdecydować się na to, które z nich jest „najlepsze”. Warto tutaj zastosować znaną zasadę, która mówi, że najlepszy Lager, to ten, który nam najbardziej smakuje. Aby jednak znaleźć swoje ulubione piwo należy sięgać po różne marki i rodzaje, które dostarczą więcej atrakcyjnych smaków i aromatów, niż podstawowe Lagery proponowane przez największych producentów.

Kraftowy Lager – warto czy nie warto po niego sięgać?

Wraz z „piwną rewolucją”, która ma miejsce w Polsce już od kilku lat i pojawieniem się na rynku tak zwanych piw rzemieślniczych pojawiło się również piwo kraftowe Lager. Czym różni się kraftowy Lager od klasycznego piwa z dużego koncernu? Dokładnie tym samym, co wszystkie piwa rzemieślnicze. W piwach kraftowych Lager można spodziewać się wykorzystania różnych, ciekawych odmian chmielu, dzięki którym rzemieślnicze Lagery mają wyższy poziom goryczki, interesujące nuty zapachowe i dobrze wyczuwalna podstawa słodowa.

Wybierz Lager dla siebie i znajomych!

W sklepie z piwem Lager FORFITER exclusive wybór piw został starannie dopracowany w taki sposób, by zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagającego smakosza. Lagery jasne, lagery ciemne oraz lagery kraftowe czekają tylko na odkrycie ich najlepszych walorów smakowych. Piwa Lager to wszechstronny typ, który sprawdzi się zarówno na imprezach, domówkach, piknikach, na grillu czy podczas odpoczynku w ciszy w przydomowym ogródku. Lager orzeźwi w najbardziej upalny dzień w roku i stanie się doskonałą bazą pod grzańca w środku zimy. Słowem, Lager może towarzyszyć nam przez cały rok, dając nam zawsze to, czego akurat najbardziej potrzebujemy. 

Zobacz również inne piwa: piwo bezalkoholowe, piwo bezglutenowe, piwo ipa, piwo smakowe czy piwo polskie.

Treść jest chroniona prawami autorskimi.