Piwo IPA
Skąd pochodzi piwo IPA?
Pełna nazwa piwa – India Pale Ale może być myląca i podstępnie nakierowywać zainteresowanych w stronę Indii. Tak naprawdę jednak IPA jako rodzaj piwa została wynaleziona przez kochających piwo Brytyjczyków. Skąd więc Indie w nazwie? Najczęściej opowiada się historię o kolonii brytyjskiej w Indiach, do której transportowane były piwa z Wielkiej Brytanii. Niestety długa morska podróż (trwająca czasem nawet miesiąc) negatywnie wpływała na piwo, które najczęściej stawało się po prostu nie możliwe do wypicia. Ponoć wtedy, w 1800 roku, doświadczony brytyjski Browarnik George Hodson znalazł sposób na przedłużenie trwałości piwa poprzez dodanie do niego większej ilości chmielu – naturalnego mocnego konserwantu. Niestety historia ta wydaje się być jedynie marketingową opowiastką, ponieważ istnieją świadectwa mówiące o tym, że brytyjskie piwa o większej ilości chmielu niż tradycyjnie przyjęto zaczęły być produkowane już około roku 1760, a więc całe 40 lat przed „wynalezieniem” IPY przez Hodsona. Faktem jednak jest to, że do wojsk brytyjskich stacjonujących w Indiach docierały dębowe beczki wypełnione piwem o bardzo dużym nachmieleniu, które następnie stały się pierwowzorem dla dzisiejszych kraftowych piw IPA. Właśnie dlatego piwo posiada w nazwie wzmiankę o Indiach. Rozszyfrowując całą nazwę IPA: India (tam było kierowane), Pale (jasny), Ale (piwo górnej fermentacji) otrzymujemy skrót od „jasne piwo górnej fermentacji przeznaczone na rynek indyjski”.
Ojczyzną dzisiejszego piwa IPA są Stany Zjednoczone, od których rozpoczęła się piwna rewolucja i niezwykłe zainteresowanie właśnie tą odmianą złocistego trunku. W Stanach Zjednoczonych co trzecie wypijane piwo jest piwem IPA! W USA piwna rewolucja trwa od kilku dziesięcioleci, skąd następnie dotarła do Europy, a w tym także do Polski. Amerykańskie IPA zostało nawet wyróżnione jako osobna kategoria piw IPA. Jeśli zobaczysz na butelce oznaczenie AIPA (American India Pale Ale), to właśnie to piwo będzie w stylu IPA, ale produkowane z amerykańskich chmielów.
Jak powstaje piwo kraftowe IPA?
India Pale Ale to piwo górnej fermentacji, co odróżnia je od popularnego w Europie jasnego Lagera. Warzone jest najczęściej przez browary rzemieślnicze za pomocą starych tradycji i dopracowanych receptur. Dziś IPA ma jednak niewiele wspólnego z pierwszym piwem, które zostało przewiezione z Wielkiej Brytanii do Indii – i bardzo dobrze! Wtedy celem było zakonserwowanie piwa, dziś celem jest stworzenie jak najbardziej aromatycznego i przyjemnego w degustacji.
Istotą piw IPA jest chmiel, a dokładniej mówiąc 6 różnych amerykańskich chmieli, które połączone podczas warzenia w odpowiedni sposób oddają piwo aromatyczne, nachmielone, wytrawne, o dość wysokiej zawartości alkoholu i nierzadko zaskakujących akcentach smakowych. Oczywiście, aby piwo mogło powstać potrzebuje również wody, drożdży i słodu. Co istotne w najlepszych piwach IPA skład zatrzymuje się właśnie na tych 4 składnikach. India Pale Ale to po prostu naturalne piwo, bez dodatku cukru, konserwantów, sztucznych barwników czy aromatów. Smak piwa jest wynikiem tylko i wyłącznie różnym odmianom chmielu. Nie jest również poddawane przyśpieszonemu procesowi produkcji, co ma niestety nie tylko pozytywne konsekwencje w postaci naturalnego smaku, lecz także negatywne w postaci wyższych cen od zwykłych piw ze znanych koncernów.
Jaki chmiel znajdziemy w piwie IPA?
Istnieje wiele odmian chmielu, które wykorzystywane są do warzenia India Pale Ale. To, który z nich zostanie wybrany zależy od browarnika oraz odmiany, do jakiej ma piwo należeć. Tak, dobrze widzisz – IPA to nie koniec historii, to piwo ma również wiele swoich odmian, które różnią się między sobą aromatami i zawartością chmielu. Najpopularniejsze chmiele wykorzystywane do produkcji India Pale Ale to chmiele amerykańskie, lecz w ostatnich latach coraz większą popularność zyskują także chmiele z Nowej Zelandii i Australii. Do najczęściej spotykanych odmian należą: Citra, Mosaic, Columbus, Amarillo, Enigma, El Dorado, Sabro, Galaxy czy Strata. Każda z nich charakteryzuje się innym profilem zapachowym. W Citrze na przykład dominują owoce tropikalne, cytrusy, liczi, jaśmin, melon i papaja. W Amarillo wyczuwalne są nuty kwiatowe, czarna herbata, pomarańcza i morela. Columbus wyróżnia się bardziej korzennym profilem – marcepan, pieprz, lukrecja, trawa cytrynowa, skórka pomarańczy.
Różne odmiany piwa India Pale Ale
Jak już wcześniej wspomnieliśmy India Pale Ale posiada wiele podgatunków, dzięki czemu podróż przez ten piwny styl jest nie tylko długa, ale też bardzo interesująca. Wśród nich można wyróżnić pszeniczne piwa IPA, English IPA, Sour IPA, Milkshake IPA, Black IPA, West Coast IPA, Belgian IPA czy Rye IPA. Odmian India Pale Ale jest oczywiście o wiele więcej, ale nie sposób wymienić je tu wszystkie – najlepiej, żebyś sam rozpoczął poszukiwania i znalazł swoje ulubione piwo IPA. Wszystkie podgatunki IPA cechują się równie wysokim nachmieleniem, a odróżnia je od siebie profil aromatyczny, smak, zawartość alkoholu, a w pewnym przypadku także rodzaj użytych drożdży.
Piwa India Pale Ale dzielą się również ze względu na większy ciężar niż to wynika z definicji stylu. W ten sposób otrzymujemy Double IPA (podwójna), Tripel IPA (potrójna) oraz Imperial IPA (imperialna). Lżejsze piwa IPA o niższym poziomie alkoholu nazywa się Session IPA. Warto również pamiętać, że na rynku dostępne jest także bezalkoholowe piwo IPA, które zawiera mniej niż 0,5% alkoholu.
English IPA to brytyjski klasyk o słodowym, gorzkim i tradycyjnym pod względem aromatycznym profilu. Sour IPA to jak sama nazwa wskazuje piwo o kwaśnym charakterze, doskonale orzeźwiające i pachnące cytrusami. Black IPA to piwo o ciemnej barwie i bardzo przyjemnych nutach toffee, ciasteczek, a nawet słodkiego kokosa. West Coast IPA to natomiast bardzo jasne piwo o naprawdę wysokim poziomie goryczki. Bardzo ciekawym piwem jest Belgian IPA, które wbrew temu, co pierwsze nasuwa się na myśl, wcale nie odnosi się do użytych w nim chmieli, a belgijskich drożdży. Dzięki temu Belgian IPA wykazuje słodkie aromaty brzoskwini, banana, moreli, a nawet… gumy balonowej!
Jak smakuje piwo IPA?
Podstawowy profil India Pale Ale to przede wszystkim duża ilość chmielu. Właśnie ze względu na charakterystyczny gorzki smak chmielu piwo to może nie przypaść do gustu osobom o delikatnych podniebieniach. Jeśli chcesz się upewnić, że wybierzesz odpowiednie dla siebie piwo IPA sprawdź jego poziom IBU (International Bitterness Units Scale) – im większe IBU, tym większa goryczka. Dla porównania dodamy, że popularne piwa mieszczą się w przedziale między 15 a 25 IBU. Jednak oprócz goryczki w India Pale Ale mocno zaakcentowane są także aromaty owocowe, kwiatowe i żywiczne. W smaku słodowość wyczuwalna jest na drugim planie, a słodycz może być wysoka lub może nie być jej wcale. Barwa IPA jest przeważnie jasna, a konsystencja całkowicie przejrzysta lub całkowicie nieprzejrzysta. Wrażenie jakie pozostawia po sobie dobre piwo IPA to spora dawka orzeźwienia, aromatyczność i chmielowy charakter.
Sklep z piwem IPA w internecie – FORFITER exclusive
India Pale Ale można porównać do wina, ponieważ tak samo, jak winogronowy trunek w każdym roczniku może się od siebie różnić. Cały smak IPA opiera się na chmielu, a ten może różnie się rozwinąć biorąc pod uwagę metody uprawy i warunki atmosferyczne. Prawdopodobnie właśnie dlatego tak wiele osób stało się miłośnikami piwa w stylu IPA, ponieważ każda butelka może ich zaskoczyć. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji spróbować India Pale Ale, musisz to jak najszybciej zmienić! Jeśli jesteś już fanem IPA, to śmiało podróżuj po stylach i gatunkach, które oferujemy w sklepie online FORFITER exclusive. Duży wybór piw IPA pozwoli Ci wybrać zarówno swoje ulubione, jak i nowość, którą poznasz po odwiedzinach kuriera.
Zobacz również inne piwa: piwo bezglutenowe, piwo lager, piwo smakowe