Piwo smakowe

Ustaw kierunek malejący

Produkty 1-12 z 19

Strona
na stronę
Ustaw kierunek malejący

Produkty 1-12 z 19

Strona
na stronę

Piwo smakowe – co to takiego i jak powstaje?

Można byłoby pomyśleć, że piwo smakowe to każde piwo, które ma jakiś inny „smak” niż chmielowy. Piwa smakowe dzielą się jednak na różne rodzaje, a według purystów niektórych trunków wręcz nie można nazywać piwami smakowymi. Według oficjalnej definicji piwo smakowe to piwo, do którego zostały dodane pewne składniki w celu wzbogacenia smaku tego produktu. Za piwo smakowe uważa się jednak także napoje typu Radler czy Shandy, czyli mieszanki piwa z lemoniadami różnego rodzaju. Mieszanki te mogą być tworzone w różnych proporcjach. Piwa smakowe typu Radler to często połączenie 50% piwa i 50% soku lub lemoniady, a Shandy to połączenie aż 60-70% lemoniady i zaledwie 40% piwa. Niektórzy twierdzą więc, że w ogóle nie powinno się ich nazywać piwami.

Piwo smakowe może powstać na dwa sposoby. Podstawą jest oczywiście tradycyjnie warzone piwo z klasycznych składników, takich jak chmiel, woda, drożdże i słód. Pierwszym sposobem jest dodanie soku owocowego, pulpy lub przecieru owocowego, aromatu, ziół lub lemoniady do piwa na etapie produkcji tzw. brzeczki. Drugim sposobem jest dodanie „smaku” już po etapie fermentacji, czyli niemal na sam koniec produkcji. To, kiedy piwo zostanie wzbogacone dodatkami zależne jest od producenta i jego pomysłu na dany trunek.

Piwa smakowe – legenda o powstaniu piwa smakowego

Mogłoby się wydawać, że piwo smakowe to wymysł współczesności. Nic bardziej mylnego! Piwo smakowe może pochwalić się już niemal stuletnią historią. Ponoć piwo smakowe typu Radler zostało stworzone zupełnie przez przypadek w XIX wieku w Niemczech przez właściciela pubu – Franza Kuglera. Pewnego dnia, o porze, kiedy właściciel nie spodziewał się ruchu, do pubu wjechała duża grupa rowerzystów. Okazało się, że w pubie nie ma wystarczająco dużo piwa, by każdy rowerzysta mógł się napić, a więc Franz postanowił mieszać je z lemoniadą. Rowerzyści byli bardzo zadowoleni z efektu, ponieważ napój okazał się bardzo orzeźwiający, lekki i smaczny. Piwo smakowe na stałe zagościło więc w menu pubu, a na cześć rowerzystów zostało nazwane Radler, co w języku niemieckim oznacza „rowerzysta”. Piwo smakowe typu Shandy powstało natomiast w Wielkiej Brytanii, gdzie początkowo było połączeniem w 50% piwa i w 50% smakowego napoju bezalkoholowego, cydru lub piwa imbirowego. W Polsce piwa smakowe produkowane są już co najmniej od lat 50. XX wieku, i na początku były to klasyczne piwa z dodatkami np. pulp owocowych – wiśniowych czy śliwkowych.

Piwo smakowe – jakie są rodzaje i smaki?

Nie da się wymienić wszystkich smaków i rodzajów piw smakowych, które dostępne są obecnie na rynku. Przede wszystkim trunki te dzielą się na piwa smakowe jasne i piwa smakowe ciemne i każde z nich może mieć zupełnie inne dodatki. Jedną z największych kategorii piwa smakowego jest piwo miodowe, które zazwyczaj jest piwem ciemnym. Do ciemnych piw producenci dorzucają również takie dodatki, jak przyprawy korzenne, aromaty wiśniowe, czekoladowe i ciasteczkowe, a nawet o smaku tiramisu. Piwa jasne najczęściej występują w połączeniu z lemoniadą cytrusową i różnymi sokami owocowymi z na przykład mango, ananasa, papai, jeżyn, malin czy jagód. Piwa owocowe są zdecydowanie bardziej orzeźwiające i dlatego największą popularnością cieszą się latem. Bardzo szeroką kategorią wśród piw smakowych są piwa bezalkoholowe! Smakowe piwo bezalkoholowe to najlepsze rozwiązanie dla kobiet w ciąży czy kierowców, którzy dotychczas byli pomijani na wszelkich spotkaniach towarzyskich, imprezach czy weselach. Na szczęście się to zmieniło i dziś osoby, które nie piją alkoholu z różnych względów, nie są wykluczone ze wspólnej zabawy.

Piwo smakowe – jak pić piwa smakowe?

Piwem smakowym możesz się cieszyć dokładnie tak samo, jak jego klasycznym odpowiednikiem. Latem piwo smakowe najlepiej jest dobrze schłodzić w lodówce i pić z dużej szklanki do piwa. W naprawdę upalne dni warto schłodzić także szklankę, tak jak robią to w gorącej Hiszpanii. Zimą piwa smakowe możesz pić na zimno lub na ciepło, jako grzańce. Do przygotowania grzańca sprawdzi się piwo smakowe miodowe, piwo z dodatkiem wiśni lub czekolady i przypraw korzennych. Do grzańca dodaj jeszcze szczyptę cynamonu i cząstkę pomarańczy, by cieszyć się wyjątkowo pysznym, zimowym smakiem. Najlepsze piwa smakowe będą odpowiednie zarówno do degustacji latem, jak i zimą.

Sklep z piwem smakowym online FOFRITER exclusive

W FORFITER exclusive znajdziesz piwo smakowe w wielu różnych odmianach. Szeroki wybór pozwoli Ci wybrać swoje ulubione piwo wśród piw miodowych, owocowych czy takich z dodatkiem przypraw i cieszyć się o każdej porze. Piwo smakowe to doskonały wybór na imprezę, spotkanie z przyjaciółmi przy grach planszowych, imprezę typu baby shower czy do seansu filmowego w swoim domowym zaciszu. Piw smakowych jest tak wiele, że nie powinieneś zatrzymywać się na jednym rodzaju – wybieraj różne piwa, o różnych smakach i aromatach, by znaleźć najlepsze piwo smakowe dla siebie.

Zobacz również inne piwa: piwo bezalkoholowe, piwo bezglutenowe, piwo ipa, piwo ale, piwo lager, piwo pils, piwo pszeniczne, piwo polskie.

Treść jest chroniona prawami autorskimi.