Polskie piwo kraftowe

Ustaw kierunek malejący

Produkty 1-12 z 75

na stronę
Ustaw kierunek malejący

Produkty 1-12 z 75

na stronę

Czym jest polskie piwo kraftowe?

Polskie piwo kraftowe, czy też piwo rzemieślnicze to piwa pochodzące od małych producentów piwa, z małych browarów, w których najważniejszą cechą piwa jest wysoka jakość. Są to browary, które produkują niewielką ilość piwa, ale za to jedynie z naturalnych, najwyższej jakości składników. Często również z dodatkiem niespotykanych składników i wykorzystywaniem innowacyjnych metod browarniczych. Często piwa kraftowe powstają na bazie specjalnych receptur, dopracowywanych przez lata i utrzymywanych w tajemnicy przed konkurencją. Nazwa piwa „kraftowe” to polska wersja angielskiego słowa „craft” oznaczającego właśnie „rzemieślniczy”. Polscy piwowarzy przejęli to słowo widząc, że jego popularność wśród konsumentów wzrasta. Czy polskie piwa regionalne również są piwami kraftowymi? Mogą, lecz nie muszą – wszystko zależy od tego w jaki sposób są produkowane i przez kogo. Jednak znaczna część piw regionalnych faktycznie należy do rodzaju piw rzemieślniczych, reprezentując charakterystyczne cechy smakowe dla każdego z regionów.

Jak powstają polskie piwa kraftowe?

Polskie piwa kraftowe powstają na bazie naturalnych składników i za pomocą nowoczesnych, często pracochłonnych i czasochłonnych metod produkcji. Piwo rzemieślnicze polskie powstaje za pomocą fermentacji naturalnej. Aparatura do produkcji piwa składa się z dwóch kotłów, z których w pierwszym słód jęczmienny utrzymywany jest w ciepłej wodzie, a w drugim dochodzi do filtracji. Brzeczka oddzielona od słodu wraca ponownie do pierwszego kotła, dodaje się do niej chmiel i inne składniki, jeśli są w zamyśle producenta, i całość poddaje się gotowaniu. Na koniec alkohol jest chłodzony i pozostawiany w specjalnych zbiornikach. Spędza tam minimum kilka tygodni na fermentowaniu. Po tym czasie poddawany jest ostatecznej filtracji, przelewany jest do butelek i w ten sposób otrzymujemy piwo rzemieślnicze. W procesie produkcji piwa kraftowego rzadko korzysta się z procesu pasteryzacji.

Jakie są rodzaje polskiego piwa rzemieślniczego?

Polskie piwo znane jest z bardzo przystępnego smaku i delikatnej goryczki. Inaczej jednak jest w przypadku piw kraftowych, w których za poziom goryczki odpowiada tak naprawdę fantazja producenta.  Aby sprawdzić z jakim poziomem goryczki mamy do czynienia, powinniśmy rozglądać się za oznaczeniem IBU na etykiecie. To właśnie ten wskaźnik pokazuje jak wysokiego poziomu gorzkiego smaku możemy się spodziewać. Dla przykładu: polskie piwa typu lager mają niski poziom IBU, a polskie piwa APA mają wysoki poziom IBU. Polskie piwo pszeniczne rzemieślnicze plasuje się mniej-więcej po środku wskaźnika IBU, natomiast ciemne piwo polskie nie posiada niemal w ogóle goryczki. Ciemne piwa znane są za to ze słodkiego smaku i większej ilości procentów. Jeśli szukasz mocnego polskiego piwa to powinieneś sięgnąć właśnie po ciemne trunki.

Dla kogo są polskie piwa kraftowe?

Dla każdej osoby poszukującej nowych i ciekawych smaków! Nawet początkujący degustatorzy, którzy są zmartwieni wysokim poziomem goryczki w piwie, będą w stanie znaleźć odpowiednie dla siebie. Dla osób z delikatnym podniebieniem poleca się piwa typu Witbier lub Milk Stout. Wśród piw kraftowych można znaleźć także rzemieślnicze piwa smakowe z dodatkiem np. naturalnego syropu z malin lub z ekstraktem z owoców egzotycznych. Dla spragnionych goryczki pozostają piwa typu IPA, APA, Stout czy Wheat. Warto pamiętać, że najlepsze walory smakowe i aromatyczne polskie piwo kraftowe ujawni serwowane w odpowiedni sposób. Piwo polskie powinno podawać się w odpowiedniej dedykowanej rodzajowi szklance (np. pszeniczne wymaga wysokiej i wąskiej szklanki) oraz w delikatnie schłodzonej temperaturze. Wbrew pozorom nie powinno być ono tak mocno schłodzone jak klasyczne polskie piwo!

Sklep z polskim piwem na każdą okazję – FORFITER exclusive

Jeśli jeszcze nie miałeś okazji spróbować polskiego piwa rzemieślniczego, musisz to jak najszybciej zmienić. Jeśli nie zachęciło Cię do niego rosnące zainteresowanie piwoszy ani coraz częściej organizowane festiwale piwa, niech zachęci Cię jeden z największych ekspertów w branży. Dziennikach zajmujący się branżą browarniczą Adrian Tierney-Jones wydał książkę, w której wymienił 350 najlepszych piw rzemieślniczych z całego świata. Wśród nich aż 10 jest produkcji polskiej! Dla wielu osób przeszkodą w cieszeniu się piwami kraftowymi jest wyższa cena niż klasycznego piwa. Wynika ona z o wiele bardziej złożonej, dłuższej i wymagającej produkcji oraz wykorzystania naturalnych składników, które są już same w sobie o wiele droższe od sztucznych zamienników. Zapewniamy jednak, że gdy raz spróbujesz polskiego piwa kraftowego i posmakujesz w jego aromatach, przekonasz się, że są to piwa warte swojej ceny! 

Zobacz również inne piwa: piwo bezglutenowe, piwo ipa, piwo pils, piwo smakowe, piwo niemieckie.

Treść jest chroniona prawami autorskimi.