Wino Włoskie

Ustaw kierunek malejący

Produkty 1-12 z 57

na stronę
Ustaw kierunek malejący

Produkty 1-12 z 57

na stronę

Włoskie wino od czasów starożytnych

Włoskie wino może pochwalić się historią sięgającą IV wieku p.n.e., kiedy to starożytne ludy zamieszkujące tereny dzisiejszych Włoch przez przypadek odkryły, że pozostawiony na dłużej sok wyciśnięty z winogron fermentuje, a następnie staje się dobrym w smaku i przyjemnym dla ducha winem. Znaleziska archeologiczne, takie jak malunki ścienne, rzeźby i przedmioty codziennego użytku, które odkryto podczas wykopalisk pod terenami mieszkalnymi, wskazują, iż wyrabianiem wina zajmowali się już Etruskowie. Największy rozkwit winiarstwa na terenie Włoch przypadł jednak na czas panowania Cesarstwa Rzymskiego. To właśnie wtedy cały Półwysep Apeniński pokrył się winnicami, które do dziś tworzą majestatyczne pejzaże tak uwielbiane przez turystów.

Koniec i początek dobrego włoskiego wina

Kolejne tysiąclecia były czasem nieustającego rozwoju włoskiego winiarstwa: udoskonalenia winifikacji, procesu starzenia czy produkcji naturalnych korków. W XIX wieku rozpoczęła się wysyłka dobrych włoskich win za granicę oraz przywożenie na teren Włoch zagranicznych szczepów winorośli. Wtedy właśnie pojawiły się w Italii takie odmiany, jak Merlot czy Pinot. Niestety na przełomie XIX i XX wieku włoskie plantacje winogron, a także plantacje z innych krajów, zostały zdziesiątkowane przez atak zabójczego dla winorośli grzyba – filoksery. W czasach I i II Wojny Światowej włoskie wina znane były jako jedne z najtańszych w Europie, co zupełnie zniszczyło wizerunek doskonałego włoskiego winiarstwa. Odbudowanie wizerunku, a także winnic zajęło włoskim winiarzom kolejne 30 lat i zostało przypieczętowane prawnym ustanowieniem apelacji, czyli klasyfikacji win. Ten moment w świecie winiarskim nazywa się „renesansem win włoskich”.

Jak włoski klimat wpływa na włoskie wina?

Kształt półwyspu zorientowany z północy na południe ma ogromny wpływ na styl włoskiego winiarstwa. Na terenie Włoch występuje wiele bardzo odmiennych klimatów – od subalpejskiego Trydentu aż do śródziemnomorskiego na gorącej Sycylii. Północna część Włoch to chłodny, górski klimat, centrum kraju to klimat umiarkowany, a południe znane jest z prawdziwych upałów. Pogoda, a także odmienne warunki glebowe sprawiają, że nie da się jednoznacznie określić wszystkich win włoskich czerwonych czy wszystkich win włoskich białych. Wina włoskie, nawet jeśli pod uwagę weźmiemy jedynie włoskie wina wytrawne, mogą się diametralnie od siebie różnić.

Winiarskie regiony Włoch

Włochy dzielą się na 20 regionów, wśród których znajdują się prawdziwe winiarskie gwiazdy, jak i te mniej znane, bardzo często (niesłusznie) niedoceniane przez miłośników wina. Warto sięgać po wina z Włoch z mniej znanych regionów i apelacji, bo można się naprawdę pozytywnie zaskoczyć!

Trydent to region znany z białych, orzeźwiających win produkowanych z tradycyjnych włoskich odmian. Wenecja czy też Veneto specjalizuje się w produkcji win musujących, a w tym winiarskiego hitu ostatnich lat, czyli Prosecco. Piemont to najlepszy region włoskiego czerwonego wina wytrawnego. Toskania to jeden z najpopularniejszych regionów winiarskich na świecie i producent słynnego Chianti. Apulia to miejsce dla koneserów słodkiego wina włoskiego, ponieważ właśnie tam tworzone jest wino Primitivo, znane ze swoich słodkich nut. Sycylia także znana jest z produkcji słodkich win, chociaż na ostatnie lata przypada wzrost popularności wytrawnych win z Sycylii, produkowanych z winogron uprawianych na wulkanicznych glebach.

Rodzaje wina włoskiego

Na terenie Włoch uprawianych jest około 2 tysiące odmian winorośli! Biorąc pod uwagę to, jak odmienne cechy aromatyczne mają szczepy oraz jak różnorodnie wpływają na ich rozwój warunki klimatyczne, możemy być pewni, że włoskie wina to cała paleta różnych smaków i aromatów.

Włoskie wino białe

Włoskie wino białe wytrawne najczęściej ujawnia aromaty gruszek, cytrusów i jabłek. Białe włoskie wino jest orzeźwiające, często również z ciekawą mineralną nutą – doskonale sprawdza się w wakacyjne, ciepłe wieczory. Włoskie wino białe półwytrawne jest zrównoważone między orzeźwiającym charakterem, a delikatnie słodkim smakiem. Komponuje się z daniami na bazie drobiu, owoców morza i skorupiaków, a także z makaronami w śmietanowych sosach. Wyjątkowym białym winem włoskim jest Gewurztraminer, które zdominowane jest aromatem i smakiem kwiatów na tle z soczystych jabłek. Wśród trunków produkowanych z białych winogron popularne są również włoskie białe wina musujące, takie jak Prosecco.

Włoskie wino czerwone

Włoskie wino czerwone wytrawne to idealny towarzysz grillowanego mięsa, pizzy z pomidorowym sosem i dań z duszonymi warzywami. Najlepszym winem do pizzy jest zdecydowanie Chianti, które zachwyca aromatem wiśni i fiołków oraz delikatnym smakiem z dozą soczystej cierpkości. Czerwone włoskie wina mają zdecydowanie intensywnie owocowe aromaty, które często podkreślane są również nutami czekolady, przypraw korzennych lub skóry. Włoskie wino czerwone półwytrawne skomponuje się z grillowanym kurczakiem, a niekiedy także z deserami, np. przepysznym Tiramisu. Czerwone włoskie wina umilą lunch i kolację zarówno zimą, jak i latem. Należy jednak pamiętać, że wino czerwone latem także wymaga schłodzenia – najlepiej smakuje w temperaturze pokojowej, czyli ok. 18⁰C! Popularnym włoskim czerwonym winem jest GRAN MAESTRO PRIMITIVO DI MANDURIA, które oferuje doskonałą jakość w bardzo przystępnej cenie.

Włoskie wino wzmacniane

Włoskie wino wzmacniane znane jest także pod nazwą Wermut, Vermouth lub włoskie wino ziołowe. Jest to trunek powstający na bazie wina z dodatkiem ziół i przypraw, niekiedy także kwiatów lub owoców. Ma wyższą zawartość alkoholu niż klasyczne wino włoskie spokojne, dzięki czemu chętnie wykorzystywane jest do przygotowania koktajli. We Włoszech wina ziołowe podaje się jako aperitif, który rozbudza apetyt przed posiłkiem. Włoski wermut pija się dobrze schłodzony lub podawany na lodzie, zarówno w wersji białej, jak i czerwonej.

Klasyfikacja włoskiego wina

We Włoszech wyróżniono 4 apelacje, które klasyfikują rodzaj i jakość wina. DOCG to najwyższe odznaczenie, które przyznawane jest jedynie winom produkowanym w bardzo szczegółowy sposób z uwzględnieniem surowych zasad. DOC to najpopularniejsza klasa włoskich win, która również wymaga kierowania się regułami produkcji, ale już nie tak surowymi, jak klasa DOCG. IGT to apelacja, która niegdyś uznawana była za najgorszą, ponieważ skupiała w sobie wina produkowane według inspiracji i kreatywności winiarza, a nie zgodnie z określonymi prawnie zasadami. Obecnie włoskie wina IGT uznawane są za prawdziwe ikony winiarstwa – wyróżniają się niepowtarzalnym charakterem i doskonałą jakością. VdT to tzw. „wina domowe”, czyli najniższa apelacja, której nie dotyczą żadne reguły produkcji. Są to wina tanie i łatwo dostępne, co nie oznacza, że są niesmaczne.

Włoskie wina w sklepie internetowym FORFITER exclusive

Zachęcamy do sprawdzenia szerokiej oferty najlepszych włoskich win w sklepie internetowym FORFITER exclusive! Znajdziesz tu zarówno włoskie wina wytrawne, jak i włoskie wina półwytrawne, które dopełnią smakiem kolację z przyjaciółmi, romantyczną randkę we dwoje lub spokojny wieczór na kanapie z kieliszkiem wina w dłoni. W FORFITER exclusive skupiamy wyselekcjonowane, dobre włoskie wina od tradycyjnych producentów, którzy mogą pochwalić się dużym doświadczeniem. Wśród nich znajdują się włoskie białe wina z tradycyjnych odmian, a także włoskie czerwone wina z różnych regionów Włoch. Sprawdź sam i ciesz się prawdziwym włoskim smakiem we własnym domu.

Zobacz również inne wina: wino polskie, wino argentyńskie, wino francuskie, wino gruzińskie, wino hiszpańskie czy wino izraelskie

Treść jest chroniona prawami autorskimi.