Wino Polskie

Ustaw kierunek malejący

Produkty 1-12 z 13

Strona
na stronę
Ustaw kierunek malejący

Produkty 1-12 z 13

Strona
na stronę

Wino polskie – zapomniana historia

Wbrew powszechnemu przekonaniu historia winiarstwa w Polsce wcale nie rozpoczęła się zaledwie kilka lat temu. Tradycja winiarska na terenie Polski sięga nawet 1000 lat wstecz, chociaż faktycznie od tamtej pory branża ta bardzo zmalała, a wręcz niemal całkowicie zanikła. Pierwsze sadzonki zostały sprowadzone do Polski w X wieku, a pierwsza winnica została zasadzona w okolicach Krakowa. Tak, jak w przypadku innych winiarskich krajów, np. Argentyny, tak samo w Polsce pierwsze winnice zawdzięczamy duchownym. W tym przypadku pierwszymi winiarzami byli mnisi z klasztoru benedyktynów w Tyńcu. Kolejne winnice zaczęły pojawiać się około XI wieku w okolicach Przemyśla i Sanoka. Największy rozwój polskiego winiarstwa przypadł jednak dopiero na XIV wiek, kiedy to zaczęto masowo zakładać winnice w okolicach Krosna i Zielonej Góry – gdzie zresztą do dziś znajduje się najwięcej z nich. Wino zaczęło stawać się coraz bardziej popularne także w innych kręgach niż duchowieństwo, a więc jego produkcja wzrastała, a nawet zaczęto eksportować polskie wina za granicę. W XV wieku niestety polskie winiarstwo zaczęło podupadać za sprawą otwartych szlaków kupieckich i napływu win z Niemiec, Francji czy Węgier. Niestabilny polski klimat bywał zabójczy nierzadko dla całych plantacji winorośli, więc polscy winiarze przestali inwestować w ten biznes. Ostatecznie kres polskiemu winiarstwu położył atak filoksery, który dosłownie zdziesiątkował winorośle w Polsce. 

Polskie wino – historia współczesna

Śmiało można powiedzieć, że obecnie polskie winiarstwo przeżywa renesans. Jeszcze do niedawna produkcja wina spotykała się z wieloma przeszkodami związanymi z akcyzami i zasadami uprawy, ale na szczęście udało się je rozwiązać w 2008 roku. Od tamtej pory liczba winnic i producentów wina stale rośnie, każdego roku pojawia się więcej winnych festiwali, a wina z Polski zaczęły być eksportowane także za granicę naszego kraju. Pomimo wielu lat niemal zerowej produkcji wina Polska zalicza się do tzw. Starego Świata w historii światowego winiarstwa. Obecnie polskie wina z powodzeniem mogą konkurować z winiarskimi potęgami, jak Francja, Niemcy czy Węgry. 

Polskie wina – co się w nich kryje?

Jeszcze do bardzo niedawna Polskie winnice obsadzone były niemal wyłącznie szczepami hybrydowymi, to znaczy laboratoryjnie stworzonymi krzyżówkami. Wśród nich dominowały takie odmiany, jak Rondo, Regent, Solaris, Hibernal czy Seyval Blanc. Od niedawna jednak coraz częściej zastępowane są klasycznymi odmianami, jak Riesling, Chardonnay, Pinot Noir czy Gewurztraminer. Te odmiany dominują w Polsce ze względu na to, że doskonale rozwijają się w chłodniejszym klimacie. Przeciwnie do np. Francji w Polsce nie obowiązują żadne regulacje apelacyjne, których winiarze muszą się trzymać podczas produkcji. Dzięki temu polskie wina bywają bardzo zaskakujące, czasem zupełnie odmienne od win tej samej odmiany z innych krajów, a czasem bardzo do nich zbliżone. Brak regulacji prawnych sprawia również, że wina w Polsce produkowane są za pomocą każdej dostępnej metody winifikacji, w tym metodą klasyczną zwaną inaczej szampańską czy metodą pradawną. 

Polskie regiony winiarskie 

W Polsce tak naprawdę nie istnieje prawny podział na konkretne regiony winiarskie, jest on raczej umowny. Nie ma również możliwości wskazać odmian charakterystycznych dla poszczególnych regionów, ponieważ w każdym z nich uprawiane są niemal te same szczepy. Pod względem umownym możemy wymienić jednak regiony winiarskie, takie jak zielonogórski, podkarpacki, małopolski, sandomierski oraz przełom Wisły. W każdym z regionów dominują inne typy win ze względu na różnice w ich terroir, czyli klimacie. Na przykład w regionie zielonogórskim produkuje się najwięcej polskich win półsłodkich i słodkich, a w regionie sandomierskim polskie wina różowe. 

Polskie wino czerwone - charakterystyka

Polskie wino czerwone produkowane jest najczęściej z odmian Pinot Noir, Merlot, Cabernet Sauvignon czy Regent. Polskie wino wytrawne czerwone charakteryzuje się wysoką kwasowością, dzięki czemu jest niezwykle orzeźwiające i nadaje się do konsumpcji nawet w najcieplejsze wakacyjne dni. Dominują w nich aromaty czerwonej i czarnej porzeczki, świeżych liści, borówek i nuty mineralne. Powstają oczywiście także bardziej wymagające wina czerwonych odmian, starzone w beczkach, które zyskują nie tylko intensywniejszy smak, lecz także dodatkowe walory aromatyczne, takie jak wanilia, cynamon czy dębina. Polskie wytrawne wino czerwone ma szeroki wachlarz zastosowań w gastronomii, można dodawać je do gulaszu i serwować z pieczonym kurczakiem, różnego rodzaju potrawkami oraz deską serów. 

Polskie wino białe – charakterystyka

Białe odmiany winorośli zdecydowanie dominują w polskich winnicach. Do najpopularniejszych szczepów należą: Solaris, Seyval Blanc, Jutrzenka, Johanniter, Chardonnay i Riesling. Polskie wina białe wytrawne są wyraziście soczyste i orzeźwiające. Wyczuć w nich można aromaty jabłek, gruszek, świeżej trawy, brzoskwiń, cytrusów i świeżych kwiatów. Są to idealne wina do komponowania z owocami morza, grillowanymi rybami i niezbyt słodkimi deserami, np. sernikiem na zimno. Polskie białe wina to także polskie wina musujące! Tworzone są zazwyczaj za pomocą klasycznej metody, mają więc wyrazisty smak z intrygującym aromatem biszkoptu. Warto zapoznać się z polskimi winami musującymi ze względu na ich niepowtarzalny charakter.

Polskie wino owocowe

Na rynku znane jest jednak nie tylko polskie wino gronowe, lecz także polskie wino owocowe. Są to wina produkowane z innych owoców niż winogrona, np. gruszek, porzeczek czy wiśni. Zazwyczaj są półsłodkie wina o bardzo wyrazistych smakach i aromatach. Jednym z najpopularniejszych jest polskie wino gruszkowe, które przypomina smakiem cydr, posiada jednak większą zawartość alkoholu. Dla wielu doświadczonych znawców nazywanie tego typu trunków winem jest przestępstwem, ale polscy sadownicy i winiarze niewiele sobie z tego robią i chętnie tworzą owocowe wina na każdą okazję. 

FORFITER exclusive to najlepszy sklep z polskim winem

Na pewno zastanawiasz się teraz gdzie kupić polskie wino, skoro może być tak wspaniale zaskakujące? W FORFITER exclusive dbamy o to, by także wśród polskich win była duża różnorodność, dzięki czemu każdy będzie mógł zaopatrzyć się w wino, które przypadnie mu do gustu. Sprawdź najlepsze polskie wina z naszej oferty i przekonaj się na własnym podniebieniu, jak dobre i jakościowe mogą być wina z Zielonej Góry czy Krakowa! Wino z Polski może zaskoczyć nie tylko nas, ale także lub przede wszystkim naszych zagranicznych przyjaciół. Poczęstuj ich przy najbliższej okazji i poczuj dumę z rodzinnych trunków. 

Zobacz również inne wina: wino argentyńskiewino francuskie, wino hiszpańskie, lub wino portugalskie

Treść jest chroniona prawami autorskimi.