Wino Gruzińskie

Ustaw kierunek malejący

Produkty 12

na stronę
Ustaw kierunek malejący

Produkty 12

na stronę

Wina gruzińskie – najstarsza winiarska historia

W wyniku badań archeologicznych zyskaliśmy pewność, że Gruzja jest najstarszym krajem winiarskim świata. To właśnie na terenie, który dziś zajmuje ten kraj, po raz pierwszy świadomie zaczęto produkować wino, a było to w IV wieku p.n.e. Według legendy pierwsze wino w Gruzji powstało przez przypadek: na całą zimę pozostawiono dzban wypełniony sokiem z winogron, który sfermentował, a wiosną okazał się być smakowitym winem. Gruzini opracowali więc specjalną metodę produkcji wina, wlewając sok z winogron do ogromnych dzbanów (zwanych kwervi) i zakopując je pod ziemią na czas fermentacji. Dzbany odkopywano po różnych okresach czasu, podejrzewa się, że niektóre z nich pozostawały w ziemi nawet przez kilkadziesiąt lat. Niektórzy gruzińscy producenci wina do dziś wykorzystują tę tradycyjną metodę do produkcji wina. Przez wiele tysiącleci wino gruzińskie znane było wyłącznie Gruzinom i ewentualnie krajom graniczącym, w tym Armenii. W wyniku polityki Gorbaczowa, który postanowił walczyć z alkoholizmem Gruzja straciła 3/4 swoich winnic. Obecnie na terenie Gruzji znajduje się zaledwie 40 tysięcy hektarów upraw – mniej o 150 tysięcy niż za czasów ZSRR!

Wino z Gruzji – gdzie produkowane są najlepsze gruzińskie wina?

Oficjalnie Gruzja podzielona jest na 5 regionów winiarskich, jednak o wiele ważniejsze od regionu w winiarstwie są apelacje obejmujące mikroregiony. Dawniej apelacje posiadały gruzińskie nazwy, które przez wzgląd na trudność w wymawianiu ich, zostały zastąpione numerami. Miało to na celu wsparcie gruzińskiego winiarstwa na arenie międzynarodowej. Obecnie wino z Gruzji dzieli się na 18 oficjalnych apelacji, chociaż nieoficjalnie działa ich nawet kilkadziesiąt. Do głównych obszarów winiarskich w Gruzji należą: Kachetia, Kartlia, Wybrzeże Czarnomorskie, Imeretia oraz Racza-Leczchumi.

Dobre wino gruzińskie – co w nim wyjątkowego?

Wyjątkowość wina z Gruzji polega na lokalnych szczepach winorośli, których nie uprawia się nigdzie indziej na świecie. W Gruzji nie znajdziesz winnicy odmiany międzynarodowej ani producenta np. wina Merlot. Zamiast tego kraj obsadzony jest takimi odmianami, jak Separavi, Rkatsiteli, Alexandrouli, Mujuretuli czy Tsolikauri. Łącznie na terenie kraju uprawia się ponad 50 szczepów winnej latorośli, jednak markowe wino gruzińskie produkowane jest z 38. Sam proces produkcji także należy do wyjątkowych technik. Gruzińska metoda produkcji wina w kwervi, która polega na umieszczaniu w dzbanach całych kiści winogron wraz ze skórkami, pestkami i liśćmi została umieszczona na liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. To ogromne wyróżnienie! Z połączenia rodzimych odmian, niepowtarzalnego klimatu mikroregionów i tradycyjnych metod produkcji powstaje doskonałe wino, którego na próżno szukać w innych krajach niż Gruzja.

Wina gruzińskie – jakich smaków można się spodziewać?

Czerwone wino gruzińskie produkowane jest głównie z odmiany Separavi. Wino gruzińskie wytrawne zaskakuje naturalną słodkością smaku i bardzo niskim poziomem kwasowości. Natomiast wino gruzińskie półwytrawne w kategoriach smakowych z Europy śmiało można byłoby uznać za półsłodkie. Czerwone wina z Gruzji są soczyście owocowe, o aromatach wiśni, malin, poziomek, porzeczek i śliwek z czekoladową nutą w tle. Wśród białych trunków zdecydowanie dominuje wino gruzińskie półsłodkie. Białe wina z Gruzji produkowane są głównie z odmian Tsitska i Rkatsiteii. Zachwycają kwiatowym aromatem i wyraźnie miodowym posmakiem. Można wyczuć w nich także słodkie owoce: brzoskwinie, gruszki, a nawet melony.

Gruzińskie wino i jedzenie – jak skomponować?

Gruzińskie wino najlepiej jest komponować z gruzińskimi tradycyjnymi potrawami. Czerwone wino gruzińskie posmakuje w towarzystwie grillowanego bakłażana, obficie przyprawionej karkówki lub pieczonej kaczki. Białe wino gruzińskie warto łączyć z dolmą w liściach winogron, chaczapuri adżarskim oraz deserami. Im wino słodsze, tym lepiej będzie pasować do deserów. Wino czerwone serwuje się delikatnie schłodzone do temperatury około 18⁰C, natomiast białe do temperatury około 12⁰C.

Cały przekrój najlepszych gruzińskich trunków

Gruzja znana jest jednak nie tylko z produkcji wina, lecz także z produkcji brandy, lokalnie zwanych gruzińskimi koniakami. Tak samo, jak gruzińskie wina mają doskonałą opinię na całym świecie i wielu miłośników. Wina gruzińskie sklep FORFITER exclusive oferuje w najlepszych cenach i najlepszych smakach. Szeroka oferta zapewnia, że każdy fan gruzińskich trunków będzie mógł odbyć podróż przez wszystkie regiony winiarskie Gruzji. FORFITER exclusive to z pewnością także najlepszy sklep z gruzińskim winem do znalezienia eleganckiego prezentu dla miłośników Kaukazu. Wybierz spośród czerwonych i białych win z lokalnych winogron i zaskocz wszystkich swoim nietuzinkowym winiarskim gustem! 

Treść jest chroniona prawami autorskimi.