Nie od dziś wiadomo, że spożywanie alkoholu może oznaczać dla pijącego egzotyczną podróż. Właśnie z tego powodu najczęściej dbamy o zachowanie odpowiedniego rytuału i atmosfery, która sprawi, że nasz wieczór z procentami przerodzi się niesamowite doznanie odmiennej kultury i zwyczajów.

 

Jeśli jesteśmy pasjonatami południowego temperamentu i śródziemnomorskiego klimatu z całą pewnością niezapomnianą przygodę pozwoli nam przeżyć niesamowita Grappa. Ten wyjątkowy napitek pozostaje wizytówką Włoch na arenie międzynarodowej, zaraz obok pizzy i wyśmienitych makaronów, zaś turyści wracający ze słonecznej Italii najchętniej zabierają ze sobą kilka butelek na pamiątkę.

 

Smak tej wysokoprocentowej (37,5 – 60 %), szlachetnej cieczy zawdzięczamy niepowtarzalnej metodzie produkcji oraz nietuzinkowej genezie powstania pierwszych receptur. Wieki temu Grappa była najpopularniejszym napojem biedniejszych warstw społeczeństwa. Nic w tym dziwnego, zważywszy że od zarania wytwarza się ją z wytłoczyn pozostałych po produkcji wina, a więc swego rodzaju odpadów na które składają się skórki, pestki oraz gałązki winnej latorośli.

 

Dopiero z czasem reszta narodu włoskiego zaczęła dostrzegać walory smakowe i zdrowotne tej niesamowitej „wódki z winogron”. Dziś codzienny kieliszek wypełniony napojem jest synonimem wierności tradycji oraz zamiłowania do dobrej zabawy.

 

Jak Grappę piją włosi?

 

Skarb włoskiej ziemi zwykle nalewany jest do specjalnych kieliszków o długiej nóżce i pękatej czarce zakończonej lekko rozchylającymi się prostymi ściankami szkła. Polegając na tego typu naczyniach dajemy sobie szansę na odkrycie całego bukietu zapachowego napoju. Uwalnianiu bogatej owocowej woni sprzyja także odpowiednia temperatura nieco niższa dla młodych trunków, dla dojrzewających odmian natomiast zbliżona do pokojowej (ok. 15 stopni C).

 

Najczęściej kieliszki wypełnione w 1/3 podajemy do wypicia po sytym obiedzie lub kolacji jako tak zwany digestif, dodatek poprawiający trawienie i redukujący mnożące się w żołądku kwasy. Popularnym sposobem serwowania pozostaje również połączenie Grappy z espresso – ta mikstura pozwoli nam utrzymać energię przez resztę dnia. Ponadto, trunek doskonale doda walorów mięsom, owocowym sałatkom, a nawet deserom.

 

Pamiętajmy jednak, że destylatu z winogron nie pijemy tak jak przyjęło się konsumować polską wódkę. W tym przypadku powinniśmy delektować się głębokim smakiem napitku, przepłukać nim usta i skupić uwagę na uczucie, jakie pozostawił na podniebieniu. Jeśli oczekujemy bardziej intensywnego, różnorodnego i pamiętnego smaku, nasza uwaga powinna zwrócić się w stronę dojrzewających odmian o charakterystycznym ciemniejszym kolorze, w tym najbardziej pożądanej Grappy typu Riserva.