Już w wiekach średnich zauważono, że przy pomocy alkoholu można nie tylko wyciągnąć dobroczynne substancje z owoców, ziół i korzeni, ale także je skutecznie zakonserwować. Powstającymi w ten sposób nalewkami cieszymy się po dziś dzień. Jest to jedna z naszych typowo polskich specjalności – liczba najróżniejszych roślin, z których jesteśmy w stanie w ten sposób zrobić wspaniały użytek, a wraz z nimi doznań smakowych, jest ogromna. Przyjrzyjmy się tym wyjątkowym trunkom nieco bliżej.

 

 

 

 

 

Nalewki towarzyszą nam od niepamiętnych czasów

 

 

Nalewki do tego stopnia wrosły w naszą kulturę, że zwyczajowo w każdym domu szlacheckim stał ich pokaźny zestaw. Mało tego: miewały one także znaczenie symboliczne. Ich podanie oznaczało przyjęcie zaręczyn (przeciwny komunikat stanowiło, jak wiadomo, czarna polewka). Zwyczaj ich sporządzania wkrótce jednak rozszerzył się na szerokie rzesze społeczeństwa. Dziś właśnie ich popularność znów powraca i choć praktyka sporządzania nalewek w niejednym domu już dawno zamarła, nic straconego – szeroka oferta sklepu FORFITER exclusive pozwoli wszystkim cieszyć się najróżniejszymi propozycjami.

Rodzaje trunków tego typu są różne. Dzielimy je na podstawie zawartości cukru, a więc na słodkie (od ok. 200 g cukru w litrze), półwytrawne (nie więcej niż 125 g) i wytrawne (poniżej 50 g), a także gorzkie. To, który z nich powinniśmy postawić na stole, zależy od tego, przy czym zamierzamy raczyć nim siebie i swoich gości. A zatem, np. mięsom powinny towarzyszyć półwytrawne i półsłodkie, słodkie z kolei zachowajmy do chwili, gdy przyjdzie czas na deser. Znaczenie ma jednak także to, na jakich owocach bądź innych składnikach bazuje dana nalewka. Jeśli np. wykorzystano w niej znakomicie pobudzający apetyt piołun, warto ją podać przed posiłkiem.

 

 

 

 

 

W jaki sposób należy je pić?

 

 

Nalewka to trunek, którym można delektować się bardzo długo, pijąc go bardzo powoli i doceniając jej wyjątkowy smak i zapach. Nie potrzebujemy do tego wielkich ilości, toteż stosujemy tu małe kieliszki o pojemności nieprzekraczającej 50 ml, przy czym te do wódki lub wina zostawmy w barku. Spożywamy je w temperaturze pokojowej – jedynym wyjątkiem jest krupnik, który może zostać podgrzany - uważajmy jednak, by nie za bardzo, bo gdy doprowadzimy do wrzenia, możemy stracić jego prozdrowotne właściwości.

Jakkolwiek pozytywne działanie, jakim charakteryzują się nalewki nie budziło wątpliwości wielu pokoleń naszych przodków, to jednak, podobnie jak w przypadku zarówno każdego innego alkoholu, jak i leczniczego specyfiku, powinniśmy zachować przy ich piciu należyty umiar. Konsumpcja umiarkowanych ilości zawsze dostarczy znakomitych wrażeń. Dobrze dobrana do danej okazji i upodobań i umiejętnie spożywana nalewka, może uczynić każde spotkanie przy stole wyjątkowym. Klienci korzystający z oferty sklepu FORFITER exclusive mogą mieć pewność, że otrzymają wyłącznie najlepszej jakości wyroby. Zapraszamy do składania zamówień!