Bourbon to amerykańska odmiana whiskey, wyjątkowa ze względu na sposób przygotowania, oryginalną recepturę i niepowtarzalny smak. Ma swoich miłośników na całym świecie, jednak wciąż wiele osób boi się tego trunku, ze względu na jego mocny i specyficzny posmak. Przygotowaliśmy krótki poradnik z którego dowiesz się, że tak naprawdę nie ma się czego bać. Ten alkohol ma tak wiele odmian, że z pewnością znajdziesz warianty idealne dla początkujących, czy też mocniejsze i wyraziste dla bardziej zaawansowanych smakoszy.

 

Czym jest ten cały bourbon?

 

Bourbon to amerykańska whisky produkowana prawie wyłącznie w Stanach Zjednoczonych. Do przygotowania tego alkoholu wykorzystywana jest mieszanka zbożowa złożona między innymi z pszenicy, żyta, słodu jęczmiennego i co najważniejsze – kukurydzy. Ten ostatni stanowi zazwyczaj aż 70% trunku i jest dokładnie wyczuwalny przez nasze kubki smakowe. Bourbon w porównaniu do szkockich whisky jest dużo słodszym alkoholem – ten aromat jest wyczuwalny niezależnie od tego czy pijemy go z jakimiś dodatkami, z wodą, w drinku czy solo. Alkohol ten musi spełniać określone warunki, czyli między innymi składać się minimum w połowie, a dokładniej w 51% z kukurydzy, powinien zawierać tylko naturalne składniki i leżakować w beczkach dębowych co najmniej dwa lata, co nadaje mu wyjątkowego, cierpkiego, a jednocześnie wytrawnego smaku z wyczuwalnym aromatem dębu.

 

Łagodne propozycje dla początkujących

 

Jeśli jeszcze nigdy nie mieliśmy styczności z bourbonem to najlepszym pomysłem jest zacząć od najsłodszych wariantów tego trunku i jednocześnie tych z najmniejszą zawartością alkoholu.. Wejście od razu na głęboką wodę nie jest najlepszym pomysłem bo najzwyczajniej w świecie możemy się do niego zrazić. Warto zaczynać małymi kroczkami aby pokochać bourbon. Delikatne, słodkie egzemplarze, z mocno wyczuwalną pszenicą będą doskonałe dla początkujących. Poza nimi dobre okażą się też warianty smakowe, często polecane dla kobiet - są bardzo słodkie i mieszane z łagodnymi, naturalnymi środkami aromatycznymi.

 

Niesamowite doznania dla bardziej wprawionych

 

Jeśli lubisz wytrawne i wyraziste smaki to z pewnością posmakują ci klasyczne odmiany bourbona gdzie wszystko jest wyważone – ani za słodkie, ani zbyt gorzkie. Przeważają w nich nuty korzenne, wędzonego mięsa czy czarnego pieprzu i aromaty choćby prażonych migdałów bądź ciemnych owoców. Dla poszukujących mocnych wrażeń znajdą się też trunki z wyższym stężeniem alkoholu, nawet do 70%, gdzie smak osiąga niesamowitą głębie, a w których poczujemy nuty ognistego cynamonu i goździków połączonego z karmelem czy miodem. Te mocniejsze alkohole to także świetny pomysł na wyjątkowy, ekskluzywny prezent, który z wielką chęcią pomożemy Ci dobrać w naszym sklepie internetowym.