Gin hiszpański
Hiszpański gin – historia dłuższa niż mogłoby się wydawać
Hiszpania może się pochwalić niezwykle długą historią produkcji napojów alkoholowych i wbrew pozorom nie ogranicza się ona wyłącznie do produkcji wina. Oczywiście hiszpańskie wino zaczęto produkować już za czasów starożytności, jednak destylacja także zajmowała ważne miejsce w kulturze gorzelniczej tego kraju. Destylacja prawdopodobnie była wykorzystywana na Półwyspie Iberyjskim już od czasu przybycia Maurów, czyli od ponad 1000 lat. Historycznie produkcja napojów spirytusowych w Hiszpanii koncentrowała się na pochodnych wina lub destylatów winogronowych, takich jak Brandy czy Orujo, wiedza oraz doświadczenie w tym zakresie zostały wykorzystane przez gorzelników także przy produkcji ginu.
Gin został wynaleziony w Niderlandach w XVI wieku i dość szybko rozprzestrzeniony na terenie Wielkiej Brytanii za sprawą powracającego z wojny brytyjskiego wojska. Brytyjczycy tak bardzo upodobali sobie gin, że powszechnie uważa się, że to właśnie Anglia jest jego ojczyzną. Mimo że Wielka Brytania nie jest ojczyzną ginu, to właśnie dzięki niej trunek pojawił się w Hiszpanii. Produkcja ginu na Półwyspie Iberyjskim rozpoczęła się bowiem wraz z brytyjską okupacją Minorki na Balearach przez większą część XVIII wieku. Wtedy na wyspach brytyjskich trwał prawdziwy szał na gin, a więc przebywający na Minorce Brytyjczycy również starali się wyprodukować własny gin na wyspie wykorzystując do tego obficie rosnący na Minorce jałowiec. Pamiątką po tamtych czasach jest wciąż działająca jedna z najstarszych marek ginu z Minorki – destylarnia Xoriguer w Mahon, powstała w 1794 roku. Historia lubi zataczać koło i w tym przypadku kolonie Hiszpańskie sprowadziły gin na Filipiny – kraj o najwyższym na świecie spożyciu ginu na osobę. Pod koniec XIX wieku nawet regiony Hiszpanii, które nie pozostawały pod dominacją brytyjską zaczęły produkować gin. Był to naturalny wynik długiej historii gorzelniczej oraz tradycji wykorzystywania ziół, m.in. do wytwarzania likierów anyżowych. Hiszpanie mogą rywalizować z Brytyjczykami także jeśli chodzi o historię tonicu. W XVII wieku hiszpańska żona wicekróla Peru zachorowała na malarię. Lekarze nie wiedzieli jak sobie z tym poradzić do czasu kiedy uzdrowiciele z plemienia Quechua przynieśli im korę z drzewa nazywanego przez nich „drzewem gorączki”. Żona wicekróla Peru ozdrowiała, zaczęto nazywać ją „La Chinchona”, a ona sama sprowadziła na nowo do Europy przepis na wodę chininową.
Barwna historia Hiszpańskiego ginu
Jak już wspomnieliśmy na początku, to właśnie w Hiszpanii zapoczątkowano na nowo szał na gin w Europie. 15 lat temu gin stawał się najpopularniejszym alkoholem w kraju, ale już nie w klasycznej formie, lecz nowoczesnym rzemieślniczym stylu. To sprawiło, że niedługo po tym nie tylko Hiszpania, ale także inne europejskie kraje zaczęły produkować giny kraftowe, o wysokiej jakości, w niewielkiej ilości i z niespotykanymi dodatkami. Śmiało można powiedzieć, że to hiszpański gin zainspirował świat do nowego spojrzenia na stare receptury produkcji ginu. Dziś hiszpańskie marki ginu, takie jak Larios gin znane są na całym świecie, a hiszpańscy master blenderzy zajmują pierwsze miejsca na międzynarodowych konkursach degustacji ginu. Szybki rozwój małych producentów hiszpańskiego ginu zmusił także masowe przedsiębiorstwa do opracowania nowych receptur i rozszerzenia oferty. Branża ginu napędza się więc w Hiszpanii samoistnie i co roku obfituje w coraz lepsze trunki. Znawcy tematu mówią wprost, że dziś to Hiszpania dyktuje trendy. Jednym z najszybciej rozwijających się segmentów alkoholi jest tak zwany „różowy gin” czyli gin o smaku jagód: malin, truskawek, poziomek czy borówek. Hiszpański Pink Gin to oczywiście dzieło hiszpańskiej marki Puerto de Indias z Sewilli, która wykorzystała do produkcji hiszpańskie truskawki.
Gin hiszpański – dodatki, których nie znajdziesz nigdzie indziej
Na samym początku warto podkreślić, że rynek alkoholi w Hiszpanii nie działa jako całość. Kraj ten jest ściśle podzielony na regiony, które wprost uwielbiają podkreślać swoją przynależność, lokalne tradycje i produkty. Jest to bardzo widoczne w branży winiarskiej i inaczej ma się oczywiście w kontekście produkcji ginu. Położenie Hiszpanii na mapie świata, jej klimat i dostępność wszelakich roślin sprawia, że tak naprawdę destylarnie hiszpańskiego ginu mogą przebierać w różnorodności dodatków botanicznych. Hiszpański gin opiera się oczywiście o spirytus zbożowy lub winogronowy oraz jagody jałowca. Natomiast dodatki ziołowe i przyprawowe zróżnicowane są ze względu na miejsce produkcji. Bardzo często wykorzystywanym dodatkiem są owoce cytrusowe, które rosną obficie na terenie całego kraju. Równie częstym dodatkiem do produkcji ginu w Hiszpanii są lokalne dzikie kwiaty. Skórka pomarańczy z Mallorquin, lawenda i kwiaty migdałowca z Ginie Palma. Gin destylowany na Ibizie powstaje z dodatkiem opuncji, która uważana jest na wyspie za dziedzictwo kulturowe. Na Balearach rośnie „jałowiec fenicki”, a więc on stał się bazą do produkcji ginu z Balearów. Gin w Galicji produkowany jest z wykorzystaniem sześciu roślin botanicznych, w tym eukaliptisa i werbeny cytrynowej. Na Majorce powstaje gin wytwarzany wyłącznie z czterech roślin: jałowca, rozmarynu, pomarańczy Soller i liści figi, czyli produktów ściśle związanych z wyspą. Gin z Barcelony inspirowany jest wykwintną kuchnią i powstaje z dodatkiem limonki kaffir, cedratu i czarnego kardamonu. Oczywiście hiszpański gin to także podstawowe rodzaje, takie jak London Dry o doskonałej jakości, lecz prawdziwy charakter hiszpańskiego ginu można poznać jedynie w jego nowoczesnych odpowiednikach. Gin z Hiszpanii nie opiera się jednak wyłącznie na nowoczesnych dodatkach, lecz także odmiennych sposobach produkcji. Destylacja w 250 letnim alembiku opalanym drewnem nie stanowi nic nadzwyczajnego, tak samo jak leżakowanie ginu w beczkach po winie lub sherry.
Hiszpański gin – jak piją go prawdziwi Hiszpanie?
Od pewnego czasu w Hiszpanii dominuje konsumpcja ginu w klasycznym zestawieniu gin i tonic. Z tego powodu zarówno gin jak i tonic doczekały się szerokiej gamy smaków do wyboru. Jeśli pójdziesz do baru, czy to w Barcelonie, Madrycie czy Sewilli i poprosisz o gin z toniciem, barman zapyta: jaki gin?, po czym doda kolejne pytanie: jaki tonic? Niektóre bary w pełni dedykowane są tylko połączeniu ginu i tonicu. Hiszpanie lubią mocny gin&tonic, czasem łączony w proporcjach nawet pół na pół. Podawany jest w pękatej szklance tradycyjnie nazywanej „copa” na dużej ilości lodu. Jednak nawet klasyczny gin&tonic nie pozostaje nudny w hiszpańskim barze. Do koktajlu dodaje się ziarna różowego pieprzu, anyż gwiazdkowy, gałkę muszkatołową czy świeże liście mięty, często wykorzystywany do drinków jest Mom Love Gin który idealnie komponuje się z różowym pieprzem. Gin i tonic w Hiszpanii wyrósł do rangi czegoś w rodzaju sztuki.
Na Minorce bardzo popularnym drinkiem z hiszpańskim ginem jest Pomada czyli połączenie ginu z lemoniadą. Hiszpański koktajl aperitivo Media Combinacion to mieszanka ginu, wermutu i likieru pomarańczowego. Wbrew pozorom jednak Hiszpanie nie piją ginu jako aperitif, a raczej jako degistif po posiłku, w klubach lub jako dodatek do tradycyjnych tapas.
Koniecznie musisz spróbować koktajlu stworzonego przez Joaquina Fernandeza, zwycięzcy pierwszego hiszpańskiego konkursu gin-tonic, który odbył się w 1999 roku. Okrągłą niską szklankę napełnij w całości kośćmi lodu. Zetnij z cytryny lub limonki duży kawałek skórki. Zeskrob kilka cienkich pasków skórki i dodaj do szklanki. Duży kawałek skórki przekręć nad szklanką, a następnie obtocz nim ranty szklanki, by wydobyć z niego olejki aromatyczne. Dodaj go do szklanki. Ostrożnie wlej gin i tonic po krawędzi szklanki. Delikatnie wymieszaj łyżką. Rozkoszuj się hiszpańskim orzeźwieniem.
Sklep z hiszpańskim ginem – hiszpańskie trunki online
Sklep z hiszpańskim ginem FORFITER exclusive zapewnia pełną gamę najlepszych alkoholi z Hiszpanii. Zobacz również inny gin w naszej ofercie: gin francuski, gin szkocki lub gin brytyjski. Tradycyjny gin London Dry, słodki Pink Gin i wyjątkowy Gin z dodatkiem mango czekają na koneserów i kolekcjonerów nietypowych butelek. W naszej ofercie znajdziesz również eleganckie zestawy hiszpańskich ginów z odpowiednimi szklankami, które pełnią rolę doskonałego prezentu. Zaskocz przyjaciela najmodniejszym alkoholem na świecie lub zrób przyjemność samemu sobie i spędź wieczór otoczony smakiem hiszpańskich ziół.