Gin francuski

Ustaw kierunek malejący

Produkty 12

na stronę
Ustaw kierunek malejący

Produkty 12

na stronę

Francuski gin – królewskie destylarnie, kraftowa produkcja

Wbrew temu, co się popularnie uważa, gin nie powstał w Wielkiej Brytanii, a w Niderlandach na terenie zajmowanym obecnie przez Holandię i Belgię w XVI wieku. Jednak brytyjskie wojska na tyle szybko zabrały ze sobą z Niderlandów przepis na jałowcową wódkę, że śmiało można stwierdzić, iż produkcja ginu rozwijała się w tych krajach niemal równocześnie. Wtedy już Francja znana była z długiej i bogatej kultury enologicznej oraz produkcji doskonałych win oraz koniaków. Pierwszy alkohol o nazwie Genever, który stał się podstawą dzisiejszego ginu powstał we Francji w 1775 roku. Właśnie wtedy Król Ludwik XVI upoważnił dwóch francuskich winiarzy do produkcji ginu w Cytadeli w Dunkierce. W ten sposób powstała pierwsza królewska destylarnia ginu, wyposażona w 12 alembików. Dość szybko Genever zyskał grono miłośników na tyle szerokie, że pod koniec XVIII i na początku XIX wieku przemycany był nawet do Anglii.

Niestety, jak to często bywa, wraz ze wzrostem popularności Genevrów we Francji wzrosła produkcja i spadła jakość produkowanego alkoholu. W XIX wieku gin był wytwarzany na dużą skalę i przeznaczany na przemysłowy rozwój, co nie sprzyjało zainteresowaniu konsumentów. Dopiero 20 lat temu tendencja zaczęła się zmieniać, a gin powracać do łask francuskich koneserów. Zaczęły więc powstawać nowe destylarnie ginu, które na pierwszym miejscu stawiały jakość i charakter produkowanego alkoholu. Podczas lockdownu w 2020/2021 roku Francuzi, tak samo zresztą jak reszta świata, stali się o wiele bardziej kreatywni w tworzeniu domowych koktajli. To zaowocowało 24 procentowym wzrostem sprzedaży francuskiego ginu w porównaniu ze sprzedażą w roku 2019! W 2021 roku gin z tonickiem uznany został nawet za najmodniejszy koktajl wśród młodych imprezowiczów. Co najważniejsze jednak dla Francuzów – gin francuski na dobre stracił swój „brytyjski akcent” zastępując go francuskim szykiem.

Gin z Francji – doskonały region, tradycyjna metoda, prestiżowe marki

Wielu obecnie działających producentów ginu we Francji wciąż wykorzystuje do destylacji tradycyjnych alembików z miedzi. Jednak francuskie destylarnie słyną na świecie z innowacji i nieustannego poszukiwania nowych, zaskakujących kombinacji smakowych, które pozwalają francuskim ginom wyróżnić się na arenie międzynarodowej. Aby sprostać wymaganiom bardziej wyrafinowanej klienteli, jaką są Francuzi, francuski gin ma tendencję do prezentowania dodatkowego poziomu elegancji. Obecnie we Francji działa około 200 marek ginu, z których większość to produkcja kraftowa w niewielkiej ilości i o bardzo wysokiej jakości. Najwięcej ginu produkuje się w prestiżowym regionie Cognac, znanym z produkcji wspaniałych koniaków i jednych z najlepszych francuskich win. W Cognac panują doskonałe warunki do uprawy winogron, które następnie stają się podstawą innowacyjnego francuskiego ginu.

Francuski gin – innowacyjne podejście do tworzenia ginu

Gin francuski powstaje na bazie spirytusu z dodatkiem jałowca oraz ziół i przypraw starannie wyselekcjonowanych przez kipera – gorzelnika specjalizującego się w produkcji ginów. W różnych krajach oraz różnych destylarniach gin może powstawać na bazie spirytusu zbożowego czy trzcinowego. To, czym się wyróżnia francuski gin to fakt, że jego podstawą jest spirytus winogronowy produkowany z najlepszych francuskich winnic. Tak naprawdę francuska produkcja ginu w całości powiązana jest z cyklami zbiorów wina. Co jest najbardziej charakterystyczne dla francuskiego ginu to zaskakujące dodatki, dzięki którym klasyczny trunek zyskuje zupełnie nowy wymiar. We Francji wykorzystywane są dwie metody produkcji ginu. Pierwsza to dodanie do gotowego spirytusu mieszankę ziół i przypraw, a druga to dołączenie owej mieszanki na samym początku i „zaparzanie jej” przez cały proces destylacji. Mistrzami w produkcji za pomocą tej drugiej metody są master blenderzy marki Citadelle Gin. Citadelle Gin to niezwykle dopracowany trunek, który szczyci się niewiarygodną liczbą aż 19 składników botanicznych, które harmonijnie ze sobą współgrają. Wśród nich można wymienić kolendrę, lukrecję, gałkę muszkatołową i czarną porzeczkę. Destylarnia Citadelle produkuje także francuski gin premium, który leżakowany jest w dębowych beczkach.

Gin we Francji – nie tylko przyjemność smakowa

Co warto jeszcze wiedzieć na temat francuskiego ginu, to jego ekologiczny charakter. Francuskie przepisy stanowią, że skórki winogron pozostałe po procesie produkcji wina (tak zwane wytłoki) muszą być wysyłane do destylarni w celu ponownego użycia. Tradycyjnie wytwarzano z nich brandy, lecz obecnie także gin. Produkcja ginu we Francji ma więc również sens pod względem środowiskowym i ekonomicznym. Dodatkowo produkcja ginu oferuje winiarzom stabilny i całoroczny produkt, który nie jest ograniczony ani wielkością winnicy, ani tak bardzo jak wino wrażliwy na zmiany pogodowe i klimatyczne.

Francuski gin – nowoczesny alkohol i nowoczesne koktajle

We Francji nie tylko sam gin należy do prestiżowej grupy wyrobów rzemieślniczych, lecz także tworzone na jego bazie koktajle. Najlepsze paryskie bary opierają swoje karty właśnie na mieszankach ginu z najlepszymi dodatkami. Jak pić francuski gin? Jednej z najbardziej znanych francuskich koktajli z ginem wykorzystuje G’Vine Floraison, wyjątkowy gin charakteryzujący się kwiatowym aromatem. Do shakera wypełnionego lodem dolej sok z różowego grejpfruta, likier Espirit de June oraz gin G’Vine Floraison i dobrze wstrząśnij. Zawartość przelej do kieliszka do szampana i uzupełnij francuskim szampanem Brut. Kieliszek możesz udekorować orchideą, której koktajl zawdzięcza nazwę – Orchidea G'Vine. Jeśli jesteś zwolennikiem bardziej wytrawnego smaku wypróbuj koktajl French 75, którego twórcą najprawdopodobniej był Henry Tepe z paryskiego baru Henry’s Bar. Nazwał on swój koktajl „Soixante Quinze” od łuski naboju 75-milimetrowego działa polowego używanego przez francuską armię. Ponoć zarówno broń, jak i koktajl mają niezwykłą umiejętność „powalania”. Jak przygotować koktajl French 75? 60 ml wytrawnego ginu, łyżeczkę drobnego cukru oraz 15 ml soku z cytryny umieść w shakerze wypełnionym kruszonym lodem. Dokładnie wstrząśnij, przelej do szklanki typu long i uzupełnij szampanem Brut. Na zdrowie!

Sklep z francuskim ginem – na imprezę, prezent i spokojny wieczór we dwoje

FORFITER exclusive to sklep z francuskim ginem na każdą okazję. Szeroki wybór francuskiego ginu w naszym sklepie online pozwoli Ci wybrać odpowiedni trunek na huczną zabawę z przyjaciółmi i romantyczną randkę z ukochaną osobą. Kolekcja kraftowych francuskich ginów ułatwi Ci wybór doskonałego prezentu dla kolekcjonera i miłośnika tego ziołowego trunku. Zobacz również inny gin w naszej ofercie: gin hiszpańskigin japoński oraz gin brytyjski. Najwyższa jakość, zaskakujące składniki i dopracowany design sprawiają, że naprawdę warto posiadać francuski gin w swoim domowym barku. 

Treść jest chroniona prawami autorskimi.