Wino Węgierskie

Ustaw kierunek malejący

Produkty 6

na stronę
Ustaw kierunek malejący

Produkty 6

na stronę

Wino węgierskie – polsko-węgierska historia

W rosnącej popularności węgierskiego wina dużą rolę odegrała Polska, jako kraj, który był pierwszym przystankiem w drodze do eksportu wina na północ i zachód. Z powodzeniem można więc przywołać tutaj znane zarówno w Polsce, jak i na Węgrzech powiedzenie: „Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki”. Wino na Węgrzech zaczęto produkować już za czasów Średniowiecza i od tamtej pory nigdy nie zaniechano tej wspaniałej tradycji. Już wtedy wino z Węgier przechowywane było m.in. w Krakowie, gdzie w dębowych beczkach czekało na dalszą podróż. W czasach PRL-u tak naprawdę jedynie wina bułgarskie i wina węgierskie znane były na arenie międzynarodowej środkowej Europy, dzięki czemu zyskały na prawdziwej popularności. Zmiany w latach ’90 i wolny rynek niewiele zmienił, Węgry wciąż pozostawały na szczycie popularności wśród win w Polsce.

Węgierskie wina – co sprawia, że są wyjątkowe?

Na ostateczny charakter wina z Węgier wpływa wiele czynników: klimat kraju, rodzaj szczepu oraz ogromne doświadczenie węgierskich winiarzy. Przede wszystkim Węgry mogą pochwalić się klimatem niezwykle sprzyjającym uprawie, jak i produkcji wina. Kontynentalny klimat, cieplejszy niż w Polsce, charakteryzuje się korzystną dla winorośli ciepłą i suchą jesienią oraz mroźną, lecz krótką zimą. Węgierskie winnice rozmieszczone są na wzgórzach o wapiennych i wulkanicznych glebach, które sprawiają, że uprawiane na nich winogrona mają niepowtarzalny smak. Co więcej, Węgry leżą pomiędzy 46 a 49 równoleżnikiem, tak samo, jak jeden z najlepszych i najbardziej prestiżowych regionów winiarskich na świecie – Szampania we Francji. Węgry podzielone są na 7 głównych regionów winiarskich, które dzielą się na 22 mniejsze okręgi. Regiony winiarskie na Węgrzech to: Tokaj, Eger, Duna, Panonia, Balaton, Eszak-Dunatuli i Sopron.

Wina z Węgier – czego możemy się spodziewać?

Wina z Węgier to przede wszystkim autochtoniczne odmiany winorośli. Autochtoniczne, to znaczy takie, które pochodzą z Węgier i nie są uprawiane nigdzie indziej na świecie. Jeśli więc kiedykolwiek zastanawiałeś się dlaczego win węgierskich nie da się porównać do żadnych innych na świecie, to właśnie dlatego. Po prostu nigdzie indziej nie produkuje się takich win! Wśród najpopularniejszych rodowitych białych odmian winorośli na Węgrzech można wymienić: Furmint, Ezerjo, Harslevelu, Zenit, Fuszeres, Cserszegi czy Irsai Oliver. Wśród czerwonych win węgierskich najpopularniejsze odmiany to: Kadarka, Menoire, Kekfrankos i Kekoporto. Oczywiście w węgierskim winiarstwie nie brakuje również odmian międzynarodowych, takich jak Riesling, Sauvignon Blanc, Pinot Noir, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot czy Syrah.

Czerwone wino z Węgier – wspaniała klasyka

Czerwone wino węgierskie jest powszechnie znane na całym świecie. Z czerwonych odmian winorośli powstają zarówno wina jednoodmianowe, jak i kupaże. Najpopularniejszym winem czerwonym na Węgrzech jest Egri Bikaver, które może powstać z kupażu nawet 13 różnych odmian, zarówno węgierskich, jak i międzynarodowych. Wino to dominuje w produkcji w regionie Eger, a  w Polsce znane jest pod nazwą „Bycza krew”. Czy jest ktoś, kto choć raz nie słyszał o tym winie? Czerwone wina węgierskie to przeważnie trunki wytrawne i półwytrawne, jednak charakterystyka winorośli sprawia, że ujawniają w smaku wyraźnie słodką nutę. Charakteryzują się soczyście owocowym aromatem i jeśli były starzone w beczkach także akcentami wanilii, cynamonu czy dębiny. Są to wina o wysokiej taniczności, która sprawia, że trudno jest zaprzestać na jednym kieliszku. Z czerwonych odmian winorośli z powodzeniem produkuje się na Węgrzech także wina różowe, które są delikatniejsze w smaku od czerwonych, lecz wciąż z wyraźnym aromatem. Węgierskie wino czerwone najlepiej jest komponować z klasyczną kuchnią węgierską, np. gulaszem z wołowiną i warzywami.

Białe wino z Węgier – daj się zaskoczyć

Białą odmianą winorośli z Węgier, która robi karierę międzynarodową jest Furmint. Powstaje z niej zarówno wino wytrawne, jak i słynne słodkie wino węgierskie. Wytrawna wersja Furmintu ujawnia aromaty jabłek, a po dojrzewaniu orzechów i miodu. Jednak ze względu na klimat regionu Tokaj, w którym jest ten szczep uprawiany, winogrona są bardzo podatne na szlachetną pleśń. Pleśń nie uszkadzając skórek owoców sprawia, że zawarta w nich woda zmienia się w cukier. W ten sposób powstaje słodkie wino o aromatach miodu i białych kwiatów. Wśród białych odmian popularne są również różnego rodzaju Muscaty, np. Muskat Ottonel. Wina tej odmiany charakteryzują się aromatami jaśminu, kolendry, miodu, róży i pomarańczy. Białe wytrawne wina to doskonali towarzysze ryb i drobiu, natomiast białe wina słodkie najlepiej skomponują się z serami pleśniowymi i orzechami lub deserami jak sernik.

Sklep z winem z Węgier – znajdź swoje ulubione wino w FORFITER exclusive

Wina węgierskie sklep FORFITER exclusive sprowadza z najlepszych regionów winiarskich Węgier i od najlepszych producentów. Dzięki temu w naszej ofercie możesz znaleźć zarówno wina jakościowe oznaczone apelacją, jak i wina regionalne. Powszechnie wina węgierskie oznaczane są nazwami szczepów, zamiast apelacjami czy regionami. Dlatego jeśli zależy Ci na zapoznaniu się z węgierskim winiarstwem, zwracaj uwagę na to, z jakiego szczepu wino zostało wyprodukowane. Węgierskie wina w FORFITER exclusive zaczynają się od bardzo przystępnych cen za naprawdę dobrej jakości trunek. W sklepie online znajdziesz również bardziej prestiżowe butelki, które przeznaczone są do długiego leżakowania. Wino z Węgier jest więc doskonałym pomysłem na długoletni prezent, np. z okazji narodzin dziecka, które otworzy się dopiero w dniu jego 18. urodzin. 

 

Treść jest chroniona prawami autorskimi.