Wino Pinot Noir

Ustaw kierunek malejący

Produkty 12

na stronę
Ustaw kierunek malejący

Produkty 12

na stronę

Wino Pinot Noir – najpopularniejsza francuska odmiana

Pochodzenie szczepu Pinot Noir nie jest znane. Wiadomo jednak, że pod względem DNA jest niemal identyczny co odmiana Pinot Meunier, a także bardzo mu blisko również do innych odmian Pinot, w tym Pinot Gris, Pinot Blanc czy Pinot Teinturier. Niektórzy badacze sugerują iż Pinot Noir jest krzyżówką odmian Pinot Meunier i Tramminer, ale nie ma niestety co do tego zgodności. Wiadomo jednak, że szczep był uprawiany na terenie Francji, a dokładniej Burgundii, już w czasach panowania Rzymskiego, od około I wieku n.e. Miłość do win Pinot Noir po Rzymianach przejęli Galowie, a następnie Kościół Katolicki, który właśnie z tego szczepu produkował wino mszalne. Burgundia i Pinot Noir były tak popularne, że wino stamtąd dostarczane były nawet samemu papieżowi. Rozkwit winiarstwa w Burgundii spowodowany był szczególną potrzebą kościoła, w którym wino mszalne było (i wciąż jest) obowiązkowe, a przez brak dostępu do morza, trudno było je sprowadzić zza granicy. Przykościelne ziemie dość szybko zaczęto więc przerabiać na winnice, a księża samodzielnie parali się tradycją produkcji wina.

Pinot Noir – międzynarodowa odmiana

Kolebką Pinot Noir jest Francja, a w szczególności region Burgundii gdzie powstaje wino francuskie. Gdy w 1395 roku książę Burgundii zakazał uprawy szczepu Gamay, Pinot Noir przejęło dowodzenie i do dziś dominuje wśród upraw. Obecnie stanowi około 40% wszystkich winnic w regionie. Pomimo iż zgodnie z regułami apelacji Pinot Noir można kupażować z innymi odmianami, nawet białymi, najczęściej we Francji produkowane jest jednoodmianowe Pinot Noir wino. Co ciekawe, Pinot Noir jest jedynym czerwonym szczepem w Alzacji, a produkowane są tam z niego niemal wyłącznie wina różowe. Oprócz Francji uprawy Pinot Noir spotykane są na całym świecie: w Argentynie, Brazylii, Australii, Nowej Zelandii, RPA, USA, Grecji, Bułgarii, na Węgrzech i we Włoszech gdzie znane jest pod nazwą Pinot Nero.

Pinot Noir wino – rodzaje, charakterystyka, komponowanie

Czerwone wino Pinot Noir jest niezwykle aromatyczne i bogate w smaku, mimo łagodności charakteru. Nawet wino wytrawne Pinot Noir uznawane jest za jeden z najłagodniejszych i najbardziej przystępnych w degustacji winnych trunków. Młode lub krótko starzone wino Pinot Noir charakteryzuje się owocowymi nutami wiśni, malin, truskawek i śliwek, które pod wpływem czasu leżakowania zaczynają przybierać aromaty kwiatowe. Pinot Noir starzone powyżej 3 lat zaczyna ujawniać aromaty, takie jak czekolada, trufle, dym czy ziemia. Pinot Noir nie wymaga dłuższego czasu leżakowania niż 8 lat. Wino Pinot Noir można komponować więc zarówno z potrawami o lekkim smaku, jak i „cięższym”. Najbardziej klasycznym połączeniem jest Pinot Noir i pieczona kaczka, chociaż równie dobrze posmakuje w towarzystwie cielęciny, jagnięciny, risotto z pieczarkami lub deską francuskich serów. Różowe wina Pinot Noir są znacznie rzadsze niż czerwone, a ich charakter jest o wiele bardziej kwiatowy i delikatny. Różowe wina nie wymagają w ogóle procesu starzenia i produkowane są specjalnie jako lekkie trunki przeznaczone do spożywania w letnie wieczory. Pinot Noit różowe można komponować z miękkimi serami, makaronami i łososiem.

Musujące wino Pinot Noir

Odmiana Pinot Noir stanowi, wraz ze szczepami Pinot Meunier i Chardonnay, podstawę słynnych francuskich Szampanów. Doskonale odnajduje się w tym ekstrawaganckim winie musującym, wzbogacając je o przyjemne aromaty. W zależności od tego czy Szampan jest biały czy różowy, jest w nim więcej lub mniej odmiany Pinot Noir. Szampany to wina musujące, które nie wymagają żadnych dodatków, jeśli jednak chcesz coś z nimi skomponować najlepiej jeśli będą to owoce morza, delikatne ryby lub kawior.

Pinot Noir – najlepsze butelki w kolekcji

FORFITER exclusive jako sklep z winem Pinot Noir oferuje szeroki wachlarz win tej odmiany do wyboru, który odpowie na potrzeby nawet najbardziej wymagających koneserów. Wino Pinot Noir zasmakuje zarówno winiarskim laikom, jak i doświadczonym degustatorom. Warto spróbować wino odmiany Pinot Noir z różnych krajów, by odkryć jego wszystkie twarze. Włoskie wina Pinot Nero zachwycają intensywnością owocowych aromatów, francuskie wina Pinot Noir zaskakują kwiatowym charakterem, a Pinot Noir z Australii są fantastycznie orzeźwiające. Sprawdź naszą ofertę w sklepie online FORFITER exclusive i ciesz się najlepszymi winami w najlepszych cenach. 

Treść jest chroniona prawami autorskimi.