Wino Nowozelandzkie

Ustaw kierunek malejący

Produkty 4

na stronę
Ustaw kierunek malejący

Produkty 4

na stronę

Wino z Nowej Zelandii – szybka droga na szczyt

Według historycznych przekazów pierwsze sadzonki winnej latorośli znalazły się na Nowej Zelandii już na początku XIX wieku, które przywiózł ze sobą anglikański misjonarz. Winnica, którą zasadził była jednak pewnego rodzaju eksperymentem i tak jak niestety większość eksperymentów nie przyniosła pożądanych pozytywnych efektów. W XIX wieku na wyspie pojawiały się kolejne winnice, tym razem komercyjne, które mimo prób winiarzy przypływających do Nowej Zelandii z całego świata, nie osiągały większych sukcesów w produkcji wina. Finalnie nowozelandzkie winiarstwo nie wyszło poza początkowe próby, a ostateczny kres położył mu atak filoksery, który zdziesiątkował liczbę winorośli na wyspie. Do połowy XX wieku wina nowozelandzkie produkowane były w niewielkich ilościach, a ich opinia o nich nie była nazbyt dobra, ponieważ nieustrukturyzowane prawo winiarskie w kraju pozwalało na rozcieńczanie trunków wodą. Zmieniło się to dopiero w latach 70. XX wieku, kiedy nowozelandzcy winiarze biorąc przykład z niedalekiej Australii zaczęli bardziej przykładać się do tworzenia jakościowych win. Dzięki temu pod koniec XX wieku Nowa Zelandia stała się jednym z najpopularniejszych krajów produkujących wyjątkowe wina odmiany Sauvignon Blanc.

Wino nowozelandzkie – przez trudy do gwiazd

Nowa Zelandia to jeden z najbardziej unikalnych pod względem klimatu i natury krajów na świecie. Jest to najbardziej wysunięty na północ kraj winiarski świata, a od kontynentu oddziela go niemal 2 tysiące kilometrów oceanu! To sprawia, że Nowa Zelandia klimatycznie bardziej przypomina chłodną Francję niż gorącą i znacznie bliższą wyspie Australię. Gleby są tam mokre i żyzne, a pogoda deszczowa i zimą naprawdę mroźna. Jak można się domyślać nie jest to więc najdogodniejsze miejsce do uprawy winnej latorośli. Jednak duże nasłonecznienie harmonizuje warunki i sprawia, że pomimo deszczowej aury, owoce są w stanie wytworzyć naprawdę dużą ilość cukru. Wyspa dzieli się na dwie części: Południową oraz Północną, a te części dzielą się na mniejsze regiony winiarskie. Najpopularniejszym regionem winiarskim w Nowej Zelandii jest Marlborough. Pozostałe regiony to: Northland, Hawke’s Bay, Nelson i Central Otago.

Białe wino nowozelandzkie – królowa nowozelandzkich trunków

W Nowej Zelandii zdecydowanie przeważa uprawa i produkcja win białych, ze względu na to, że oceaniczny, chłodny klimat jest w stanie uzyskać z nich naprawdę niesamowite efekty smakowe i aromatyczne. Prawdziwą królową win nowozelandzkich jest Sauvignon Blanc, sprowadzone oczywiście z Francji. Nowozelandzkie Sauvignon Blanc jest tak wyjątkowe, że stało się wzorem do naśladowania przez inne kraje winiarskie. Sauvignon Blanc z Nowej Zelandii zachwyca intensywnym aromatem owocu marakui i rześkim smakiem. Popularną białą odmianą winorośli na wyspie jest również Chardonnay, z którego produkowane są wina o bardzo różnych stylach. Najczęściej jednak nowozelandzkie Chardonnay charakteryzuje się aromatem owoców tropikalnych, cytrusów, pszennych tostów i słodkich przypraw. Coraz większą popularność zyskują również odmiany, takie jak Riesling, Gewurztraminer i Semillon. Białe wino z Nowej Zelandii najlepiej sprawdzi się w towarzystwie owoców morza, skorupiaków i grillowanych ryb. Będzie odpowiednim towarzystwem także do pieczonego kurczaka z cytryną lub cytrynowego risotto ze szparagami.

Czerwone wino nowozelandzkie – niepowtarzalna wyjątkowość

Pomimo ogromnej popularności białego wina w Nowej Zelandii, czerwone wino także jest tam produkowane i to z niemniej pozytywnymi efektami. Najpopularniejszą czerwoną odmianą winorośli na wyspie jest Pinot Noir. Powstają z niego wina o miękkich taninach i wysokiej owocowości aromatów. Są to wina lżejsze niż wina francuskie tej odmiany, ale równie eleganckie. Porównuje się je nawet z najwyższej klasy Pinot Noir z Kalifornii i Burgundii. Poza tym na Nowej Zelandii uprawia się czerwone odmiany, takie jak Cabernet Sauvignon, Merlot i Syrah. Każde czerwone wytrawne wino nowozelandzkie diametralnie różni się od ich słynnych odpowiedników. Na przykład nowozelandzki Syrah o wysokiej kwasowości jest przeciwieństwem słodkiego i pełnego australijskiego Syraha. Czerwone wina z Nowej Zelandii zasługują na odpowiednie skomponowanie – średnio wysmażony stek, pieczona jagnięcina w ziołach lub bagietka z miękkim serem i słodką żurawiną. Elegancko i przepysznie!

Wino z Nowej Zelandii – nowoczesne winiarstwo

Nowa Zelandia zaliczana jest oczywiście do tzw. Nowego Świata w winiarstwie. Zarówno metody uprawy winorośli, jak i produkcji wina są tam bardziej nowoczesne niż w krajach Europejskich. Do najpopularniejszej metody produkcji należy fermentacja w stalowych tankach. Starzenie w beczkach jest bardzo rzadkie. A nawet najlepsze nowozelandzkie wina mogą być zamknięte za pomocą metalowej zakrętki zamiast naturalnego korka. Powodem jest to, że kraje, w których produkuje się korki (Portugalia, Hiszpania) są tak bardzo oddalone od Nowej Zelandii, że transport korków na wyspę oznaczałby ogromne dodatkowe wydatki dla winiarzy. Winiarze z Nowej Zelandii postanowili więc, że bardziej zależy im na przystępnej winie cena, zamiast prestiżowym korku. Nie oznacza to oczywiście, że wina zamykane za pomocą metalowej zakrętki w jakikolwiek sposób ustępują jakością tym zamykanym naturalnym korkiem. Nowozelandzkie winiarstwo znane jest również ze swojego zamiłowania do ekologicznych rozwiązań, które znajduje coraz więcej zwolenników na całym świecie.

Sklep z nowozelandzkim winem FORFITER exclusive – pozwól sobie na odrobinę ekstrawagancji

FORFITER exclusive jako sklep z nowozelandzkim winem oferuje szeroką gamę trunków do wyboru dla każdego. Nowozelandzkie wino nie należy do najtańszych, ale zdecydowanie jest warte każdej ceny, ponieważ tego typu trunków nie znajdziesz nigdzie indziej. Jeśli chcesz sprawić prawdziwą radość miłośnikowi wina sprezentuj mu właśnie wino z Nowej Zelandii, tak samo jeśli zależy Ci na zaskoczeniu gości niespotykanym smakiem wina. Sprawdź nasz wybór nowozelandzkich win, zamów najbardziej ciekawe butelki i rozkoszuj się smakiem z drugiego końca świata. 

Zobacz również inne wina: wino argentyńskie, wino chilijskie, wino francuskie, wino polskie, czy wino z republiki południowej afryki

Treść jest chroniona prawami autorskimi.