Wino Mołdawskie

Ustaw kierunek malejący

Produkty 5

na stronę
Ustaw kierunek malejący

Produkty 5

na stronę

Mołdawia - nowe centrum winiarskie Europy Wschodniej

Mołdawia to kraj, który od lat słynie z produkcji doskonałych win. W ostatnim czasie region ten zaczął się coraz bardziej kojarzyć z nowym centrum winiarskim Europy Wschodniej. Wina mołdawskie zdobywają uznanie na całym świecie dzięki swoim wyjątkowym cechom, bogactwu smaków i aromatów, a także technikom produkcji, które są połączeniem tradycji i nowoczesności. Dużym atutem mołdawskich win jest fakt, że bazują one na winoroślach dojrzewających we wspaniałym klimacie, na niezwykłej glebie. Odpowiednie warunki sprawiają, że z owoców rosnących w Mołdawii wytwarza się wspaniałe trunki zachwycające koneserów z całego świata. W ostatnim czasie przemysł winiarski w Mołdawii rozwinął się do tego stopnia, że kraj ten pojawił się na liście TOP 10 producentów wina na świecie.

Tajemnice wina mołdawskiego: Niezwykłe cechy, smaki i aromaty

Mołdawia to kraj, który słynie z produkcji wyjątkowych win. Znajduje się ona na obszarze między Morzem Czarnym a Karpatami, co sprzyja produkcji trunków o wyjątkowej jakości i niezwykłych walorach smakowych. Wina mołdawskie cechują się bogactwem aromatów i dużą różnorodnością, dzięki czemu zrzeszają wokół siebie najwybitniejszych koneserów.

Na niezwykłe walory win mołdawskich wpływ ma wiele czynników.

  1. Odmiany winogron - W Mołdawii uprawia się wiele odmian winogron, w tym niektóre z najstarszych i najrzadziej spotykanych na świecie. Są to między innymi Rara Neagra, Feteasca Alba, Feteasca Regala czy Viorica. Każda z tych odmian nadaje trunkowi wyjątkowy charakter i smak. Dla amatorów tego rodzaju alkoholu nazwy tych winogron nie są znane, jednak prawdziwi koneserzy docenią ich unikatowość.
  2. Klimat - Klimat Mołdawii sprzyja produkcji win o wyjątkowej jakości. Letnie upały i chłodne zimy, w połączeniu z niskimi opadami deszczu pozwalają na długie, powolne dojrzewanie winogron, co przekłada się na pełny smak i aromat wina.
  3. Tradycja - Mołdawia to kraj z bogatą tradycją winiarską, której początki sięgają czasów starożytnych. Wciąż wiele winnic w kraju jest prowadzonych zgodnie z określonymi tradycjami, co przekłada się na unikatowy charakter i smak wina.

Dobre wina mołdawskie cechują się bogatym smakiem, zróżnicowanym w zależności od odmiany winogron i regionu produkcji. Wina czerwone często mają wyrazisty, owocowy smak, a wina białe charakteryzują się niezwykłą lekkością - są idealne na lato dzięki swoim orzeźwiającym cechom. Wina z Mołdawii to nie tylko wspaniały smak, ale także bogaty aromat. W nosie najczęściej wyczuwalne są jagody, czereśnie czy śliwki w przypadku win mołdawskich czerwonych. Wina mołdawskie białe to głównie nuty cytrusowe i kwiatowe. Trunki niezwykle złożone, których bukiety uwalniają się i docierają do smakosza podczas kosztowania.

Wina Mołdawii - historia wybitnych trunków

Początki produkcji wina w Mołdawii datuje się na okres starożytny, kiedy to Rzymianie zaczęli uprawiać winorośle na tych terenach. W średniowieczu produkcja wina rozwijała się dzięki klasztorom, które prowadziły winnice i kultywowały wino jako element ceremonii religijnych. W XVIII wieku Rosjanie wprowadzili w Mołdawii nowe technologie produkcji tego alkoholu, co przyspieszyło rozwój winiarstwa w tych okolicach. W okresie międzywojennym Mołdawia stała się jednym z najważniejszych producentów wina w regionie, a po II wojnie światowej produkcja tego alkoholu w kraju wzrosła jeszcze bardziej. W czasach radzieckich produkcja wina była jednym z ważniejszych sektorów gospodarki Mołdawii, a wina mołdawskie były eksportowane na całym świecie. Po upadku Związku Radzieckiego i uzyskaniu niepodległości przez Mołdawię, produkcja alkoholu znacznie się zmniejszyła. Dziś kraj ten jest jednym z największych producentów wina w Europie Wschodniej, a wspaniałe wina są coraz bardziej doceniane przez miłośników tego trunku nie tylko w Europie, ale i na całym świecie.

Przewodnik po regionach winiarskich Mołdawii

Mołdawia to kraj o długiej tradycji winiarskiej. Podzielony jest winiarskie regiony, które oferują trunki o przeróżnych charakterach i smakach. Oto kilka przykładów:

  1. Valul lui Traian - to największy region winiarski w Mołdawii, położony w południowej części kraju. Wina z tego regionu są słynne z intensywnych aromatów i głębokiego koloru. Znajdziemy tu zarówno wspaniałe wytrawne czerwone wino wysokiej jakości, jak i wina mołdawskie półsłodkie czy też wina słodkie. Region ten słynie także z wyjątkowych białych win wytrawnych, które idealnie spiszą się do lekkich dań z kurczakiem bądź rybą.
  2. Codru - to jeden z najstarszych regionów winiarskich Mołdawii, położony w centrum kraju. Wina z tego regionu są zwykle lekkie i orzeźwiające, a ich charakterystyczną cechą są subtelne nuty owocowe. Przeważają tutaj białe wina wytrawne o cytrynowej barwie. Dość dużą popularnością cieszą się również wina musujące, które fantastycznie sprawdzają się w upalne dni.
  3. Stefan Voda - to region winiarski położony w południowo-wschodniej części kraju. Wina z tego regionu są zwykle pełne i złożone, z nutami suszonych owoców i cynamonu.

Polecane wina z Mołdawii w sklepie online FORFITER exclusive

W sklepie z winami z Mołdawii FORFITER exclusive można znaleźć niezwykłe trunki, których walory oczarują wszystkie zmysły. Posiadamy zarówno wina mołdawskie wytrawne, jak i wina mołdawskie półsłodkie. Wina półwytrawne również zajmują szczególne miejsce w naszym sklepie - są optymalne szczególnie dla osób początkujących w kosztowaniu tego rodzaju alkoholu. Posiadamy zarówno półsłodkie wino czerwone, jak i wytrawne wino białe. Szeroki wybór wspaniałych win z Mołdawii pozwoli każdemu znaleźć trunek idealny dla siebie. Wśród naszego bogatego asortymentu w szczególności możemy polecić:

  • INDIVIDO FETEASCA NEAGRA - jest to mołdawskie wino czerwone wytrawne o wyjątkowo pięknej barwie. Jego bazą są wyselekcjonowane winogrona szczepu fetească neagră charakterystycznego dla tego kraju. Mocne aromaty i nuty smakowe owoców leśnych z dodatkiem przypraw to coś, z czym warto zapoznać się kosztując tego trunku.
  • INDIVIDO CABERNET SAUVIGNON / MERLOT / ROSE - to różowe wino mołdawskie o bardzo orzeźwiającym charakterze. Wytrawne wino, którego bazą są winogrona szczepu cabernet sauvignon oraz merlot. Niezwykła świeżość łączy się z przyjemnym, owocowym akcentem, gdzie pierwsze skrzypce gra malina.
  • INDIVIDO TRAMINER / SAUVIGNON BLANC - białe wino mołdawskie o wytrawnym charakterze. Bazą są winogrona szczepu cabernet sauvignon oraz traminer. Mocno owocowy alkohol, z dominantą cytrusów. Świetnie sprawdza się podczas upalnych dni - wystarczy podać mocno schłodzone.

Zobacz również inne wina: wino argentyńskie,wino chilijskie czy wino polskie!

Treść jest chroniona prawami autorskimi.