Wino Cabernet Sauvignon

Ustaw kierunek malejący

Produkty 1-12 z 39

Strona
na stronę
Ustaw kierunek malejący

Produkty 1-12 z 39

Strona
na stronę

Cabernet Sauvignon – historia krótsza, niż mogłoby się wydawać

Wbrew pozorom, jakie sprawia popularność tego szczepu, Cabernet Sauvignon wcale nie należy do najstarszych odmian winnej latorośli. Wręcz przeciwnie badania DNA nad szczepem wykazały, że jego wiek można oszacować na około 600 lat, co jest bardzo niewielką liczbą w porównaniu z odmianami znanymi i uprawianymi już w starożytności. Najstarsza wzmianka o Cabernet Sauvignon pochodzi z Francji z XVIII wieku, ale w zapiskach skrywa się pod nazwą „Vidure”. Odmiana ta bowiem znana jest pod wieloma różnymi nazwami, m.in. Petit Cabernet, Vidure, Petit Vidure, a nawet Uva Francese. Do niedawna nieznane było także pochodzenie tej odmiany, chociaż wiele winiarskich krajów pragnęło być uznanymi za jej ojczyznę. Finalnie badania dowiodły, iż Cabernet Sauvignon pochodzi z Francji, a dokładniej z Bordeaux i jest mieszanką odmian Cabernet Franc oraz Sauvignon Blanc.

Czerwone wino Cabernet Sauvignon – skąd są najlepsze wina Cabernet Sauvignon?

Cabernet Sauvignon jako szczep uprawiany jest niemal na całym świecie, a wina z niego produkowane uznawane są za jedne z najlepszych. Jak się okazało jego ojczyzną jest Francja. Wino francuskie Cabernet Sauvignon ma zazwyczaj wyższy poziom kwasowości, ale także bardziej wyraziste aromaty od win tej odmiany z innych krajów. We francuskim Cabernet Sauvignon można wyczuć nutę fiołków i cedru jako tło dla aromatów owocowych. Delikatne garbniki i dobrze zaznaczona wytrawność sprawiają, że Cabernet Sauvignon z Francji doskonale komponuje się z pieczonym czerwonym mięsem. Wina odmiany Cabernet Sauvignon rozsławiły wina Kalifornijskie na całym świecie. Cabernet Sauvignon wino ze Stanów Zjednoczonych ma zupełnie odmienny charakter, niż to z Europy – jest lżejsze i nieco bardziej przystępne. Trzecim największym producentem wina Cabernet Sauvignon są Włochy produkujące wino włoskie. Zazwyczaj odmianę tę traktuje się tam jako „uzupełnienie” to rdzennych włoskich odmian winorośli, ale wcale nie oznacza to, że włoskie wino Cabernet Sauvignon nie ma swoich gorących zwolenników. Poza tymi trzema krajami dobre wino Cabernet Sauvignon produkowane jest również w Argentynie, Chile, Australii, RPA czy Mołdawii. Wino Cabernet z różnych krajów oczywiście będzie wyróżniać się odmiennymi cechami aromatycznymi.

Cabernet Sauvignon – aromatyczne czerwone wino

Wina Cabernet Sauvignon są zazwyczaj bardzo złożone, to znaczy, że składają się z wielu warstw aromatycznych. Wśród aromatów wina można wymienić: czerwoną porzeczkę, jeżynę, imbir, ziele angielskie i zielone oliwki. Leżakowanie w dębowych beczkach wzbogaca wino o dodatkowe nuty, takie jak wanilia, orzechy, dym, piżmo, a nawet skóra. Młode wina Cabernet Sauvignon znane są z wysokiej kwasowości i orzeźwiającego stylu, dlatego im dłużej wino jest leżakowane, tym staje się lepsze, a jego walory smakowe łagodniejsze. Ze względu na intensywność smaków Cabernet Sauvignon często kupażuje się z innymi odmianami. Częstymi połączeniami są Cabernet Sauvignon Merlot, Cabernet Sauvignon Shiraz lub Cabernet Sauvignon Malbec.

 Cabernet Sauvignon jako towarzysz wykwintnej kolacji

Krótko leżakowane wino Cabernet Sauvignon ma ostry smak, który nie należy do najłatwiejszych w kwestii komponowania kulinarnego. Starzone Cabernet Sauvignon jest natomiast bardzo przyjemnym winem do konsumowania z potrawami, np. czerwonym mięsem, duszonymi (zwłaszcza gorzkimi, jak cykoria albo papryczki padron) warzywami czy twardymi serami, jak parmezan. Duża ilość garbników sprawia, że Cabernet Sauvignon doskonale nadaje się jako towarzysz do pikantnych potraw, ponieważ łagodzi ostrość, a także dobrej jakości ciemnej czekolady. Tak naprawdę Cabernet Sauvignon może więc towarzyszyć Ci już od przystawki, aż po sam deser.

FORFITER exclusive – Twój ulubiony sklep z winem Cabernet Sauvignon

Cabernet Sauvignon to zdecydowanie legendarne wino w historii światowego winiarstwa. Jest nieodłącznie związane z takimi ważnymi wydarzeniami, jak wygrana Cabernet Sauvignon z Kalifornii w paryskim konkursie degustatorskim czy powstanie najbardziej prestiżowych włoskich win, czyli Supertoskanów. W sklepie z Cabernet Sauvignon, takim jak FORFITER exclusive znajdziesz wina tej odmiany z całego świata, które poprowadzą Cię przez całą historię winiarstwa. Cabernet Sauvignon z Francji, czy z USA? A może Cabernet Sauvignon DAOS czyli półsłodkie wino z Mołdawii, które poprawi nastrój po ciężkim dniu albo uświetni spotkanie z przyjaciółmi? 

Treść jest chroniona prawami autorskimi.