Whisky walijska

Ustaw kierunek malejący

Produkty 4

na stronę
Ustaw kierunek malejący

Produkty 4

na stronę

Whisky walijska – długa, lecz skromna historia

Wzmianki historyczne potwierdzają, że whisky w Walii produkowana była już w czasach Średniowiecza. Istnieje legenda o „Wielkim Walijskim Wojowniku” Reaulltcie Hir, który ponoć destylował alkohol warzony przez mnichów z wyspy Bardsey w 356 roku n.e., a następnie to właśnie ci mnisi rozwinęli sztukę produkcji whisky. Nie mniej jest to tylko legenda i nie ma na nią żadnych prawdziwych dowodów. Wiadomo na pewno, że przez wiele wieków Walijczycy parali się produkcją whisky, ale w niewielkim stopniu i głównie na potrzeby własne. Ostatnia godna uwagi destylarnia, przed całkowitym upadkiem branży, została założona w 1887 roku, ale nie osiągnęła niestety sukcesu i została sprzedana w 1900 roku. Nowy właściciel również nie wyciągnął destylarni z kłopotów i ostatecznie została zamknięta raz na zawsze w 1910 roku. Od tamtej pory aż do lat 90. XX wieku temat walijskiej whisky niemal całkowicie został zamknięty. W latach 90. walijscy przedsiębiorcy niejako próbowali wrócić do tradycji produkowania whisky w kraju. Ich próby polegały jednak na butelkowaniu szkockich mieszanek w Walii i nazywaniu ich „walijską whisky” co oczywiście spotkało się z wielkim protestem i pozwem ze strony szkockich destylarni. Przedsięwzięcie zostało zakończone tak szybko, jak się zaczęło. Dopiero w 2000 roku, czyli po niemal 100 latach od ostatniej produkcji w Walii została otwarta destylarnia Welsh Whisky Company, która obecnie znana jest pod nazwą Penderyn.

Whisky z Walii – 100 lat oczekiwania na najlepsze

Obecnie Penderyn jest najpopularniejszym producentem whisky w Walii, a trunki z jego oferty zachwycają koneserów na całym świecie. Pierwsza butelka whisky Penderyn trafiła do sprzedaży w 2004 roku i niemal natychmiast stanęła na szczycie najlepszych światowych whisky. Na inauguracji destylarni Penderyn pojawił się sam Król Karol III (ówcześnie Książe Walii). Kolejna destylarnia otwarta niedługo po tym wypuściła swoją pierwszą whisky w 2016 roku. Wtedy, z dwoma działającymi destylarniami, Walia została oficjalnie uznana w 2017 roku jako europejski producent whisky. Dzięki temu do 2020 roku działalność rozpoczęły dwie kolejne destylarnie. Obecnie na terenie Walii działa i produkuje whisky 8 destylarni.

Walijskie whisky doskonałe do kontemplacji

Whisky z Walii znane jest ze swojego harmonijnego, gładkiego smaku, który zachwyca miłośników tego typu trunków. Większość z nich leżakowana jest w specjalnie wyselekcjonowanych beczkach, które dodatkowo wzbogacają whisky o walory aromatyczne i smakowe. Whisky Penderyn dojrzewa w beczkach po Bourbonie i finiszowane jest w beczkach po słodkim portugalskim winie Madeira, co nadaje mu całkowicie niespotykany charakter. Whisky starzona w ten sposób jest nie tylko przyjemne dla podniebienia, lecz także dla oka za sprawą delikatnie rubinowego, połyskującego koloru. Walijskie whisky ujawnia aromaty owoców, orzechów, dębiny i przypraw korzennych. Zaleca się degustowanie walijskiej whisky w wersji saute, ale nic nie stoi na przeszkodzie byś dodał do niego odrobinę wody mineralnej lub kość lodu. Jeśli wolisz słodkie smaki, wypróbuj Old Fashioned z cukrem trzcinowym i angosturą, bardzo klasyczny i elegancki koktajl. Whisky single malt Penderyn to alkohol, który świetnie komponuje się również z dodatkami kulinarnymi, jak orzechy, suszone owoce czy dobrej jakości ciemna czekolada.

Whisky z Walii w sklepie online FORFITER exclusive

Whisky walijskie oferowane w sklepie FORFITER exclusive należy do najlepszej klasy alkoholi, które uznawane są wśród największych krytyków. Z powodzeniem możesz więc sprezentować whisky walijską nawet najbardziej wymagającemu degustatorowi, który nie jedną whisky miał okazję już próbować. Walijskie whisky jest bardzo rzadko spotykanym trunkiem, stanie się więc perełką w koronie kolekcji. W przenośni i dosłownie, ponieważ whisky Penderyn zamykana jest w butelce, której korek imituje królewską koronę. Whisky z Walii to zdecydowanie alkohol, który pija się w wyjątkowe okazje, raczej jako dodatek do cichego spotkania z najlepszym przyjacielem niż podczas hucznej imprezy. Wspaniale dopełni jesienny wieczór z książką, przed kominkiem lub z serialem. Gładka konsystencja sprawia natomiast, że także kobiety, które charakteryzują się zazwyczaj delikatniejszym podniebieniem, posmakują w walijskiej whisky. 

Sprawdź także nasze inne whisky: whisky blended, whisky japońskie czy whisky szkockie

Treść jest chroniona prawami autorskimi.