Whisky kanadyjska

Ustaw kierunek malejący

Produkty 2

na stronę
Ustaw kierunek malejący

Produkty 2

na stronę

Kanadyjska whisky – ratunek dla potrzebujących

Whisky w Kanadzie zaczęto produkować oczywiście za sprawą irlandzkich i szkockich imigrantów. Razem z ich napływem pojawiły się ich zwyczaje i kultura, a także ulubiony trunek. Pierwsze alkohole tego typu powstawały w Kanadzie już ponoć w XVIII wieku, jednak popularność zdobyła dopiero pierwsza pełnoprawna whisky wyprodukowana w Montrealu w XIX wieku. Wtedy też rozpoczął się rozwój whisky w Kanadzie i zaczęły powstawać kolejne destylarnie m.in. w Toronto. Prawdziwy rozwkit tej branży przypadł na początek XX wieku, kiedy w Stanach Zjednoczonych panowała prohibicja. W historii Kanady również był okres prohibicji, jednak w odróżnieniu do USA, trwał on jedynie 1,5 roku. Właśnie dlatego kanadyjski producenci whisky, a zwłaszcza ci umiejscowieni blisko granicy ze Stanami Zjednoczonymi, byli prawdziwym ratunkiem dla spragnionych Amerykanów. Aż do lat 40. XX wieku kanadyjska whisky zaopatrywała w alkohol amerykańskie bary, restauracje i kluby. Obecnie większość znanych i cenionych destylarni znajduje się w Ontario w pobliżu Wielkich jezior oraz w Quebecu.

Whisky kanadyjska – produkowanie, kupażowanie, starzenie

Whisky kanadyjska powstaje na bazie różnych destylatów tworzonych z różnych zbóż. Wśród nich można wymienić zarówno kukurydzę, jak pszenicę, żyto czy jęczmień. W skład whisky wchodzi najczęściej od 20 do aż 30 różnych spirytusów, a moment łączenia ich ze sobą jest pilnie strzeżonym etapem produkcji kanadyjskiej whisky. Destylacja inaczej niż w Europie odbywa się w aparatach kolumnowych zamiast w tradycyjnych alembikach. Przed kupażowaniem każdy ze spirytusów musi być leżakowany w nowych beczkach z dębu amerykańskiego przez co najmniej 3 lata. Po zmieszaniu destylatów alkohol ponownie umieszcza się w beczkach, tym razem jednak wykorzystywanych wcześniej do starzenia winiaków, Cherry lub Bourbonów. Co więcej, kanadyjskie prawo zezwala na dodatek innego typu alkoholu do mieszanki whisky, ale w ilości nie większej niż 1%. Ma to na celu oczywiście zwiększyć walory aromatyczne i smakowe trunku. Po leżakowaniu kolejnych minimum 3 latach w beczkach whisky jest rozcieńczana wodą do uzyskania około 43% alkoholu, ale nie mniej niż 40%. Ciekawą metodą produkcji whisky w Kanadzie jest również przechowywanie butelek w miejscach bez klimatyzacji, elektryczności czy dostępu do wody, co całkowicie chroni je przed wpływem czynników atmosferycznych.

Canadian whisky – dla laików i koneserów

Jak już wspomnieliśmy na początku Canadian Whisky charakteryzuje się o wiele większą subtelnością smaku niż whisky irlandzkie, whisky szkockie czy chociażby nawet whisky amerykańskie. Nie oznacza to jednak, że są to trunki gorsze pod względem jakości czy smaku. Kanadyjska whisky jest wyjątkowo gładka, a wyróżniają ją aromaty tropikalnych owoców, suszonych brzoskwiń i moreli, słodkich deserów i słodkich przypraw korzennych. Z tego względu często polecane są początkującym degustatorom jako delikatne wejście w świat whisky. Znawcy i koneserzy jednak również mogą poczuć się zaskoczeni kompleksowością i niepowtarzalnością charakteru whisky z Kanady. Nieco mylące mogą być nazwy kanadyjskiej whisky, która  zamiennie bywa nazywana blended (mieszana) i rye (żytnia), mimo że obie tworzone są z tych samych spirytusów. Do najpopularniejszych trunków w Kanadzie należy Crown Royal Whisky, Canadian Club Whisky oraz Bearface Whisky. Wiele z nich zostało uznanych na międzynarodowych konkursach degustacyjnych. Butelki z oferty Crown Royal Whisky uznane są za najlepszą kanadyjską whisky, szczególnie polecamy CROWN ROYAL PEACH.

Kanadyjska whisky – jak ją degustować?

Kanadyjska whisky ze względu na łagodny smak i aromat nie wymaga żadnych dodatków w stylu wody czy kości lodu. Bez problemu będą cieszyć się nią w wersji solo nawet początkujący miłośnicy whisky. Jeśli jednak szukasz inności lub lubisz eksperymentować z alkoholem, to powinieneś spróbować słynnego kanadyjskiego drinka, który składa się z kanadyjskiej whisky i syropu klonowego. Tego typu koktajl z powodzeniem może zastąpić poobiedni deser! Warto zaznaczyć, że niektóre whisky z Kanady posiadają oznaczenie „maple” (ang. Klon) na etykietach. Nie oznacza to jednak, że są z dodatkiem syropu klonowego, a to, że leżakowanie wykańczane było w beczkach z drewna klonowego, które nadaje alkoholowi jeszcze ciekawszego aromatu.

Sklep z whisky kanadyjską – na wyjątkową okazję

W FORFITER exclusive znajdziesz zarówno prestiżową kanadyjską whisky dedykowaną na wyjątkowe okazje, jak i whisky do codziennego cieszenia się niepowtarzalnym smakiem. Kanadyjczycy traktują whisky jako swój alkohol narodowy, co odzwierciedla się w jego doskonałej jakości i elegancji. Dzięki temu whisky z Kanady stanowi idealny pomysł na prezent dla konesera, kolekcjonera prestiżowych alkoholi czy np. biznesmana. Możesz być pewien, że kanadyjska whisky zaskoczy subtelnością każdego i sprawi, że raz na zawsze będziesz zapamiętany jako gospodarz z ogromnym wyczuciem do smaków. 

Sprawdź również inne whisky: Japońska whisky, Szkocka whisky czy Single malt whisky

Treść jest chroniona prawami autorskimi.