Rum VSOP

Nie udało się znaleźć pasujących produktów

Rum VSOP sklep

Rum to destylowany napój alkoholowy wytwarzany z produktów ubocznych trzciny cukrowej. Jest produkowany w różnych stylach, z których najczęstsze to ciemny rum jak Bacardi Carta Negra, jasny rum i biały rum.

Po raz pierwszy został wyprodukowany na wyspach karaibskich, a następnie rozprzestrzenił się na Europę i Amerykę Północną. Produkcja rumu VSOP zmieniała się z biegiem czasu, ponieważ wprowadzono nowe technologie ułatwiające produkcję.

Istnieją trzy rodzaje rumów: ciemny rum, jasny rum i biały rum. Ciemne rumy VSOP dojrzewają w dębowych beczkach przez co najmniej dwa lata przed butelkowaniem, podczas gdy jasne rumy VSOP dojrzewają przez mniej niż rok przed butelkowaniem. Białe rumy nie dojrzewają w ogóle przed butelkowaniem.

Jest produkowany w podobny sposób do whisky, ale główna różnica między rumem a whisky polega na tym, że rum ma mniej niż 40% objętości alkoholu, podczas gdy whisky ma co najmniej 40%. Rum VSOP jest wytwarzany z trzciny cukrowej, która jest rodzajem trawy. Trzcinę cukrową kruszy się, a następnie gotuje w wodzie, aby wydobyć sok. Sok jest następnie fermentowany z drożdżami i destylowany w celu wytworzenia rumu V.S.O.P.

Rodzaje rumu VSOP

Klasyfikacja rumów. Podstawowy podział: ze względu na barwę możemy wyróżnić trzy rodzaje rumu.

Rum biały – nazywany bywa także srebrnym lub jasnym. Ten rodzaj rumu nie leżakuje wcale albo też leżakuje maksymalnie do trzech lat. Jest to lekki, ale dość intensywny w smaku alkohol doskonały do tworzenia koktajli.

Rum czarny – to trunek o mocnym aromacie i smaku. Ciemną barwę zawdzięcza braku filtracji po dodaniu dużej ilości barwnika, czyli karmelu. Przeważają w nim ziołowe i karmelowo-pieczone nuty. Często podawany jest jako drink słodzony z sokami owocowymi np. ananasowym, pomarańczowym, cytrynowym oraz z limonką.

Rum złoty – ten rum leżakuje w beczce około pięciu lat. Swój złoty kolor zawdzięcza dodaniu do destylatu karmelu. Jest zauważalnie cięższy od rumu białego, z tego względu stosowany głównie w drinkach. Warto podkreślić, że smak tego rodzaju rumu jest w dużej mierze zależny od beczki, w której dojrzewał. Mogą być to beczki z drewna cytrusowego, kokosowego czy migdałowego. Każda z nich oddaje inne nuty zapachowe i smakowe, które są potem wyczuwalne w rumiep, przykładem rumu złotego jest Bacardi Carta Oro.

Rum VSOP sklep online

Rum to destylowany napój alkoholowy wytwarzany z produktów ubocznych trzciny cukrowej.

Ze względu na intensywne walory smakowe rum starzony (leżakowany w beczce) powinno się pić wyłącznie z lodem lub solo, jednak wtedy z niewielkich degustacyjnych kieliszków zwężanych ku górze.

Im mocniejszy rum, tym lepiej rozcieńczać go lodem – zneutralizuje on nieco smak alkoholu, który może przyćmić subtelne smaki rumu. W przypadku rumu przyprawionego także najczęstszym sposobem degustacji jest podanie go na lodzie. Ze względu na bardzo intensywny aromat, w drinkach i solo ten gatunek się nie sprawdza.

Jednak w przypadku wielu rodzajów rumu najlepszym sposobem ich podania są drinki. Na przykład rum overproof, ze względu na duże stężenie alkoholu, serwuje się jedynie w towarzystwie innych składników.

Do wyboru jest też rum przyprawiony. Przyprawione rumy są zazwyczaj w kolorze bursztynowym lub złotym i zawierają alkohol od 40% do 80%. Rum klasy V.S.O.P. leżakuję minimum 3 lata w dębowych beczkach.

Zobacz również inne rumy: rum xo, rum austriacki, rum z barbadosu, rum brazylijski, rum z dominikany, rum kubański, rum karaibski, rum z jamajki, rum hiszpański

Treść jest chroniona prawami autorskimi.