Piwo miodowe

Ustaw kierunek malejący

Produkty 3

na stronę
Ustaw kierunek malejący

Produkty 3

na stronę

Piwa miodowe na przestrzeni wieków

Miód, jako produkt naturalny, dostępny był od zawsze, a więc powszechnie uważa się, że piwo miodowe zaczęło być produkowane w tym samym okresie, co piwo w ogóle. Najstarsza zachowana receptura piwa miodowego pochodzi z IX wieku p.n.e. z sumeryjskiego poematu „Hymnu do Ninkasi”. Miodowe piwa pili również Piktowie, zamieszkujący niegdyś tereny dzisiejszej Szkocji. Wtedy używano miodu do wzbogacenia smaku i aromatu piwa, a także do dodania mu mocy. W późniejszych wiekach miód zaczął być dodawany do piwa coraz rzadziej, a w krajach takich jak Niemcy czy Wyspy Brytyjskie było to wręcz zakazane, tak samo, jak inne dodawanie innych produktów do piwa. Na szczęście kultura picia miodowego piwa przetrwała we wschodniej i północnej Europie, dzięki czemu do dziś możemy cieszyć się jego wyjątkowym smakiem.

Jak powstaje piwo miodowe?

Piwo miodowe może powstać na dwa sposoby. Pierwszym sposobem jest dodanie miodu w trakcie produkcji piwa do brzeczki piwnej przed lub w trakcie fermentacji. Drugim sposobem jest dodanie miodu do piwa już po procesie fermentacji. Pierwszy sposób uważany jest za bardziej szlachetny i lepszy ze względu na procesy, które podczas niego zachodzą. Najczęściej miód wykorzystywany jest w gastronomii jako zamiennik cukru do dosładzania potraw oraz napojów. W tym przypadku jednak miód stanowi o wiele ważniejszy składnik niż po prostu „słodzik”. Miód w piwie miodowym powinien stanowić nie więcej niż 45 procent i nie mniej niż 33 procent wagi składników fermentujących. Szacunkowo aż 95 procent miodu dodanego do brzeczki lub młodego piwa zostanie zamienione przez drożdże w alkohol i dwutlenek węgla. Przez to tak naprawdę piwo staje się jedynie bazą pod miodowy alkohol, który niemal całkowicie dominuje w smaku i aromacie trunku. Po dodaniu miodu piwo staje się również mocniejsze pod względem zawartości alkoholu i z tego względu piwo na miodzie dzielone jest na dwie grupy: mocne piwa miodowe i słodkie piwa miodowe.

Jaki miód można dodać do piwa?

Wbrew pozorom technika warzenia miodowego piwa nie należy do najłatwiejszych. Wybór odpowiedniego miodu również stanowi wyzwanie dla browarnika, który podczas produkcji piwa z miodem staje przed zagrożeniem w postaci zepsucia piwa. W miodzie mogą znajdować się substancje, które negatywnie wpłyną na szlachetne drożdże zawarte w piwie, a przez to na jego smak i jakość. Co więcej, to jakiego miodu browarnik użyje do produkcji piwa wpłynie na jego smak, aromat, styl i jakość. Im mocniejszy w smaku i ciemniejszy miód, tym ciemniejsze i mocniejsze piwo. Dobrym przykładem jest piwo miodowe gryczane, czyli np. Stouty i Portery, czyli ciemne i mocne piwa, tak samo, jak miód gryczany.

Jak smakuje piwo miodowe?

Na pierwszy plan wysuwa się intensywnie wyczuwalny miód. W zależności od wykorzystanego typu: owocowy, kwiatowy, gryczany, żywiczny lub korzenny. Słodycz jest na wysokim poziomie, a goryczka na bardzo niskim. W tle mogą pojawić się takie nuty aromatyczne, jak biszkopty, tosty, herbatniki i ciastka. Piwo zazwyczaj ma ciemniejszą barwę niż tradycyjnie i jest nieco mętne. Alkohol jest tym bardziej wyczuwalny, im ciemniejsze piwo. Dzięki miodowemu dodatkowi piwo pozostawia w ustach i w przełyku przyjemne uczucie rozgrzania.

Jak pić piwo miodowe?

Piwo miodowe można pić na kilka sposobów. Przede wszystkim, pomimo tego iż jest ono o wiele słodsze od klasycznego piwa, i tak powinno zostać schłodzone przed podaniem. Najlepsza temperatura spożycia piwa miodowego to około 8-14°C. Piwa miodowe pija się w klasycznych szklankach do piwa lub tzw. pucharach. Intensywnie słodki smak stał się inspiracją do tworzenia koktajli na bazie piw miodowych. Do piwa na miodzie można dodać wódkę wiśniową, gazowany napój cytrynowy typu sprite, kawowy likier, sok z cytryny, gin czy wino musujące np. Prosecco lub hiszpańska Cava. Bardzo popularnym sposobem na wykorzystanie piwa miodowego są zimowe grzańce. Piwo z miodem doskonale nadaje się do podgrzania wraz z cynamonem, goździkami i skórką pomarańczy. Wiele osób stosuje piwne grzańce na przeziębienia i to z pozytywnym skutkiem!

Sklep online FORFITER exclusive to Twój sklep z piwem miodowym

Spróbuj piwa miodowego z naszej kolekcji i ciesz się jego wyjątkowym smakiem. Przygotuj grzańca z ulubionymi dodatkami, nowoczesny koktajl lub po prostu zachwyć się klasycznym smakiem piwa z miodem. Ten typ piwa przypadnie do gustu zarówno kobietom, jak i mężczyznom i sprawdzi się na przyjęciu w dużym gronie, a także na kameralnej kolacji we dwoje. Warto wykorzystać piwo miodowe także w kuchni do gotowania: kurczak pieczony w miodowym piwie czy żeberka w marynacie z miodowego piwa to tylko początek potraw z piwem na miodzie w roli głównej, które oczarują Twoje podniebienie. 

Zobacz również inne piwa: piwo bezalkoholowe, piwo apa, piwo ipa, piwo lager, piwo pszeniczne piwo smakowe, czy piwo polskie.

Treść jest chroniona prawami autorskimi.