Koniak Remy Martin
Koniak Remy Martin – opowieść o zdecydowaniu i dążeniu do celu
W 1724 roku młody winiarz Remy Martin z Cognac postanowił nie tylko uprawiać winorośle, lecz także rozpocząć produkcję koniaków z wykorzystaniem własnych owoców i sprzedawać je pod własnym nazwiskiem. Koniaki Remiego niemal natychmiast zdobyły sławę i uznanie nawet wśród najwyższych kręgów. Dzięki temu w roku 1738 dom koniaku Remy Martin otrzymał od Króla Francji Louisa XV specjalne, bardzo rzadko wydawane, prawo do uprawy innych niż dotychczas były dozwolone odmian winorośli. Remy zapracował na to doskonałym stylem produkowanych koniaków, które zdobyły zachwyt samego Króla. Kiedy w 1810 roku zarządzanie domem koniaku przejął Paul-Emile Martin trunki zaczęły być eksportowane już nie tylko do krajów europejskich, lecz także do Stanów Zjednoczonych, Azji i krajów Pacyficznych. W 1830 roku debiutował pierwszy koniak Remy Martin Grande Champagne, który do dziś stanowi wizytówkę marki. W 1870 roku marka doczekała się pierwszego logo, które trwa z nią do dziś – Centaura. Kolejne lata upłynęły dla Remy Martin pod znakiem ciągłego rozwoju, rozbudowywania produkcji i rozpoczynania współpracy z najlepszymi blend makerami. W 1948 roku zapadła decyzja o produkcji koniaków jedynie z dwóch obszarów uprawy winogron: Grande Champagne oraz Petit Champagne, które do dziś stanowią znak rozpoznawczy marki Remy Martin. Obecnie Remy Martin kultywuje swoją tradycję, tworząc doskonale dopracowane koniaki cieszące podniebienia zarówno laików, jak i doświadczonych koneserów. Dziś głównym celem marki jest zrównoważona produkcja i uprawa winorośli w myśl ekologii oraz rozpowszechnianie tej idei wśród swoich partnerów biznesowych.
Remy Martin Cognac – jak powstaje?
W odróżnieniu od innych znanych domów koniakowych we Francji, Remy Martin cognac tworzony jest z trzech odmian winorośli. Podstawą jest klasyczna odmiana Ugni Blanc, która stanowi ponad 95% eaux de vie, a poza nią wykorzystywane są także odmiany Blanche oraz Colombard. Wszystkie winogrona pochodzą z jednych z najbardziej cenionych obszarów upraw w regionie Cognac – Grande Champagne oraz Petite Champagne. To uprawnia koniaki Remy Martin do noszenia prestiżowego tytułu: Fine Champagne Cognac. Moszcz winny poddawany jest podwójnej, powolnej destylacji w małych miedzianych alembikach, które sprzyjają zachowaniu intensywności i głębi aromatów. Powstałe destylaty leżakowane są w beczkach z francuskiej dębiny Limousin, której zawdzięczają charakterystyczną paletę smaków oraz barwę. Długość leżakowania zależy oczywiście od klasy koniaku, jednak najkrótszy czas starzenia to 4 lata.
Koniaki Remy Martin – czym Cię zachwycą?
Kolekcja koniaków Remy Martin rozpoczyna się na koniaku VSOP i zawiera wiele pozycji kolekcjonerskich i edycji limitowanych wydawanych na specjalne okazje. Zdecydowanie jest to alkohol przeznaczony raczej do celebracji wyjątkowych chwil, niż codziennej degustacji.
Koniak Remy Martin VSOP to ikona marki, która najlepiej uwidacznia styl Remy Martin. Jest połączeniem ponad 200 destylatów starzonych od 4 do 12 lat w beczkach z dębu Limousin. Debiutował na rynku w 1927 roku i do dziś stanowi najchętniej wybierany koniak VSOP na świecie. Wyróżnia się aromatami wanilii, brzoskwini i pieczonego jabłka z nutami kandyzowanej gruszki, miodu, cytrusów i słodkich orzechów. Producent zaleca degustację zarówno w wersji saute, jak i z lodem czy nawet jako koktajl.
Koniak Remy Martin XO jest propozycją mistrza kupażowania Andre Girauda. W tej kompozycji mistrz wykorzystał aż 400 różnych destylatów starzonych od 10 do 37 lat w beczkach z francuskiego dębu Limousin. Koniak debiutował w 1981 roku. Charakteryzuje się aromatami śliwek, kandyzowanej skórki pomarańczy, fig, orzechów laskowych, rodzynek, karmelu i dębu. Najlepszym towarzystwem do degustacji dla koniaku Remy Martin XO jest dobrej jakości cygaro lub czekolada deserowa. Niemniej producent zapewnia, że Old Fashioned przygotowane na bazie koniaku XO również jest pozycją, której nie można odmówić.
Na szczególną uwagę zasługuje również koniak Remy Martin 1738 Accord Royal, który został wydany w 1997 roku. Upamiętnia on rzadką licencję królewską, którą marka Remy Martin otrzymała od Króla Ludwika XV. Unikalna mieszanka destylatów wyróżnia się przede wszystkim niezwykle gładką konsystencją, która wręcz pieści podniebienie. W nosie można wyczuć aromaty, takie jak śliwki, dżem figowy, ciemna czekolada, przypieczony chleb, toffee oraz akcenty dębiny. Sugerowany sposób degustacji to solo lub na lodzie. Dla spragnionych wrażeń poleca się połączenie Remy Martin 1738 Accord Royal z koktajlami o cytrusowym charakterze.
Najlepsze światowe koniaki w FORFITER exclusive
Sklep z koniakiem Remy Martin FORFITER exclusive przedstawia ofertę najlepszych światowych koniaków, które zachwycają najbardziej wymagających koneserów. W naszym sklepie online znajdziesz pozycje, które odpowiedzą na oczekiwania każdego, zarówno osoby, która dopiero pragnie zapoznać się z tego typu trunkami, jak i kolekcjonera, który poszukuje prawdziwych perełek. Francuskie koniaki Remy Martin powinny zainteresować także osoby, które nie gustują w tych trunkach, ponieważ stanowią idealny pomysł na elegancki i gustowny prezent. Koniaki mają długi potencjał starzenia, dzięki czemu mogą być wyjątkową pamiątką ze ślubu lub dnia narodzin dziecka, którą można cieszyć się na 18 urodziny potomka lub nawet 20 rocznicę ślubu.
Zobacz również inne koniaki: koniak napoleon, koniak hennessy czy koniak meukow