Koniak Dupuy
Koniak Dupuy – intrygująca historia łącząca dwa światy
Założycielem marki Dupuy był Auguste Dupuy, który w 1852 roku otworzył destylarnię w samym sercu regionu Cognac we Francji. Gdy w 1895 roku August zmarł, jego następcą został siostrzeniec Edmond. Następnymi właścicielami destylarni zostali dwaj Norwegowie – Peter Rustad i Thomas Bache-Gabrielsen, którzy podzielali wielką pasję do francuskich trunków. Wspólnicy zmienili nazwę domu na Bache-Gabrielsen i stworzyli pod taką samą nazwą indywidualną kolekcję koniaków dedykowaną na rynek skandynawski, jednocześnie zachowując nazwę i ducha marki Dupuy produkując w dalszym ciągu tradycyjne francuskie koniaki. Po śmierci Petera Rustada w 1932 roku jedynym właścicielem firmy pozostaje Thomas Bache, który kieruje firmą z pomocą najstarszego syna Rene. Rene przejmując własność nad domem koniaku w 1942 roku, zarządzał nim przez kolejne niemal pięćdziesiąt lat. W 1968 roku do firmy dołączył najstarszy syn Rene, Christian Bache-Gabrielsen, jako reprezentant czwartego pokolenia rodziny. Obecnym właścicielem firmy jest prawnuk założyciela – Herve Bache-Gabrielsen. Herve postanowił przywrócić blask i świetność marce Dupuy, do pracy przy destylacji zatrudnił więc uznanego Mistrza Piwnicy Jeana-Philippe Bergiera. Wspólnie tworzą w konsekwentnie tradycyjny sposób wspaniałe eaux-de-vie, koncentrując się zarówno na jakości, jak i designie marki. Herve jest ekonomistą z wykształcenia i wie, jak ważne jest podążanie za trendami rynkowymi i uwspółcześnianie tradycyjnych produktów dla nowego pokolenia miłośników francuskich koniaków.
Cognac Dupuy – jak powstaje prawdziwy koniak?
Produkcja cognacu wbrew pozorom nie należy do najprostszych. Przede wszystkim koniaki mogą być produkowane wyłącznie w jednym regionie na całym świecie, tj. regionie Cognac we Francji. Apelacja AOC Cognac wyznacza warunki produkcji trunków w ściśle określony sposób, od samego początku procesu produkcji alkoholu aż do końca. Winogrona użyte do produkcji koniaku powinny być zrywane w odpowiednim momencie, w czasie pełnego rozkwitu, co pozwoli zachować intensywny smak i aromat. Fermentacja zebranych owoców musi trwać od pięciu do ośmiu dni, a następnie konieczna jest podwójna destylacja – najlepiej wykonana między listopadem a marcem. Otrzymany w ten sposób destylat musi zostać poddany co najmniej dwu letniemu leżakowaniu w dębowych beczkach, a dokładniej beczkach z dębu francuskiego pochodzącego z lasów Tronuais.
Zobacz również inne koniaki: koniak vs, koniak vsop, koniak xo, Hennessy i koniak meukow
Koniaki Dupuy – rodzaje, smaki i aromaty
Dupuy to marka o szerokim wachlarzu koniaków, która oferuje zarówno podstawowe wersje aux-de-vie, jak i wydania specjalne czy rocznikowe. Miłośnicy koniaków Dupuy z pewnością nigdy nie zostaną zawiedzeni i znudzeni, ponieważ destylarnia stale podąża za trendami coraz bardziej wymagających konsumentów. Wszystkie koniaki Dupuy powstają z odmiany winorośli Ugni Blanc zebranych z prestiżowych winnic z obszarów Petite Champage, Grande Champagne i Fins Bois oraz starzone są w beczkach z dębu francuskiego limousin. Wśród nich znajdziesz:
- Koniak Dupuy VS leżakował w dębowych beczkach przez co najmniej dwa lata. Zdominowany jest aromatem świeżych owoców, cytrusów i wanilii. Smak jest rześki, świeży i energetyzujący.
- Koniak Dupuy VSOP starzony przez co najmniej pięć lat w dębowych beczkach. Smak i aromat są zrównoważone. Charakteryzują się słodkim, waniliowym tłem z nutami owocowymi: gruszek, pieczonych jabłek i suszonych moreli.
- Koniak Dupuy XO dojrzewa w beczkach od dwunastu do piętnastu lat. Wyróżnia się aromatem migdałów, daktyli, prażonych orzechów, suszonych owoców i dębiny. Usta są delikatne i łagodne.
Cognac Dupuy – sposób na przyjemny wieczór
Młode koniaki, takie jak Dupuy VS z powodzeniem możesz wykorzystać do przygotowania koktajli i drinków. W tym przypadku warto traktować je podobnie do whisky lub brandy i łączyć z dodatkami, takimi jak skórki świeżych cytrusów, angostura, brązowy cukier, likiery orzechowe, czekoladowe lub kawowe. Możesz także dać się ponieść wyobraźni i stworzyć coś zupełnie odmiennego, np. orzeźwiający koktajl z dodatkiem świeżego ogórka, białego wytrawnego wermutu i kości lodu.
W klasycznym stylu koniaki degustuje się solo, w temperaturze pokojowej. Podaje się je w pękatych kieliszkach lub szklankach typu whiskaczówki. Doświadczeni degustatorzy trzymają kieliszki za czaszę, by dodatkowo ogrzać alkohol i tym samym uwolnić większą ilość aromatów. Do tego typu degustacji nadają się starsze koniaki, jak Dupuy XO.
FORFITER exclusive to Twój sklep z koniakiem Dupuy
Szeroka oferta francuskich koniaków Dupuy sprawi, że każdy znajdzie wśród nich swojego ulubieńca. Przekonaj się sam i sprawdź, że w FORFITER exclusive możesz wybrać między podstawową butelką Dupuy VS, a wydaniami specjalnymi np. Dupuy Tentation. Wszystkie butelki posiadają dodatkowe opakowanie – oryginalny kartonik lub puszkę, która może stanowić elegancki dodatek wnętrza nawet po zakończonej degustacji.
Zobacz również inne koniaki: koniak extra, koniak napoleon, koniak hors d'age, koniak martell, koniak camus, koniak remy martin, koniak de luze