Gin polski

Ustaw kierunek malejący

Produkty 1-12 z 13

Strona
na stronę
Ustaw kierunek malejący

Produkty 1-12 z 13

Strona
na stronę

Polski gin – znany od setek lat

Wbrew pozorom polski gin nie jest nowoczesnym tworem, który dopiero niedawno pojawił się na rodzimym rynku. Gin niemal od początku swojej historii dostępny był także na ziemiach polskich za sprawą wędrujących na Kujawy i Żuławy Mennonitów, czyli osadników z Niderlandów. Warto przypomnieć, że to właśnie w Niderlandach powstał pierwszy alkohol jałowcowy, który następnie stał się podstawą do stworzenia ginu. Genever, bo tak właśnie nazywała się wódka produkowana przez Holendrów, stosowana była głównie jako lekarstwo, co w naturalny sposób spotkało się z aprobatą Polaków o długiej tradycji produkcji ziołowych nalewek leczniczych.

Drugim powodem, dla którego Genever dobrze przyjął się w Polsce jest fakt, że już od wielu lat na terenie kraju produkowany był czysty spirytus, a więc alkohol mocny nie był dla Polaków niczym nowym ani zaskakującym. Wódki produkowane na terenie Polski do czasu średniowiecza nie należały do najwyższej jakości. Destylowane były głównie z żyta i innych zbóż, a niekiedy aromatyzowane lokalnymi ziołami. Pozostałościami po tej tradycji jest nie tylko polski gin lecz także wódka, jak na przykład Wódka Belvedere. Niestety przez wiele lat polski gin nie zyskał na znaczeniu, a na pierwszym miejscu najchętniej spożywanych alkoholi wciąż pozostawały wódka oraz smakowe nalewki. Co prawda najwięksi producenci alkoholi mocnych mieli w swojej ofercie gin, jednak raczej w roli ciekawostki i prestiżu.

Pierwszym ginem, który odniósł sukces w Polsce był gin wyprodukowany w 1987 roku przez Polmos Zielona Góra. Co ciekawe, recepturę ginu stworzyły dwie kobiety: Elżbieta Gołdyka oraz Grażyna Kwiatkowska. Można uznać, że sukces tego ginu zainspirował polskich gorzelników do pracy nad polskim ginem. Od 2018 roku widać w polskich sklepach wzrost ginów zagranicznych, a wśród rodzimych dominację Ginu Lubuskiego. Jednak w ostatnich latach powstało wiele nowych polskich rzemieślniczych producentów ginu, czyli takich, którzy produkują w niewielkiej ilości, ale za to doskonałej jakości alkohol. Gin polski zdążył już też pokazać się na arenie międzynarodowej – i to z najlepszej strony! Gin rzemieślniczy 24 Herbs zdobył złoty medal na londyńskim konkursie w 2022 roku. Warto zaznaczyć, że jest to jedyny polski gin rzemieślniczy, którego cena nie przekracza 100 zł, a więc jest to prawdziwa gratka dla smakoszy. Dziś polski gin można kupić w USA, Niemczech, Holandii, Danii, we Francji i na Litwie, a nawet w Australii.

Gin z Polski – klasyka czy innowacja?

Polski gin, tak samo jak szkocki gin, nie daje się dokładnie skategoryzować. Na polskim rynku dostępnych jest wiele różnych opcji, zarówno bardziej klasycznych i zbliżonych do tradycyjnego London Dry, jak i kraftowych, których nie powstydziliby się uwielbiający zaskakiwać twórcy ginu japońskiego. Oferta polskiego ginu dzieli się niemal po równo na dwie części: klasyczny gin jałowcowy oraz nowoczesny gin smakowy. Tradycyjny gin jest doskonale dopracowaną wersją słynnego ginu brytyjskiego. Dominują w nim zioła na czele z jałowcem – przykładem może stać się klasyczny Witkacy Gin. Z drugiej zaś strony zamiłowanie Polaków do słodszych smaków oraz rosnący trend miksologii (tworzenia koktajli) sprawiły, że coraz częściej na sklepowych półkach można znaleźć polski gin smakowy. Wśród smakowych ginów z Polski można znaleźć takie niespodzianki, jak gin truskawkowy, gin na bazie kwiatów magnolii, gin mango, gin ananasowy czy gin o aromacie i smaku… ogórka! Eksperymenty polskich gorzelników sięgają jednak dalej i tak do zaoferowania mają gin starzony w beczkach po rumie, Bourbonie czy tequili.

Gin polski – czy w Polsce pije się jedynie z kieliszków?

Pomimo tego iż gin jest blisko spokrewniony z wódką, degustuje się go zupełnie inaczej niż wódkę. Podczas gdy wódka najczęściej konsumowana jest dobrze schłodzona z niewielkich kieliszków, gin postrzegany jest przez polskich konsumentów jako alkohol „lekki” (zawartość alkoholu nie w ginie nie przekracza 40%). Dlatego gin polski chętnie wykorzystywany jest do tworzenia koktajli. Do najpopularniejszych drinków z ginem w Polsce należy oczywiście klasyczny gin&tonic z dodatkiem świeżej cytryny i lodu. Szeroki wachlarz ginów smakowych, a także rosnąca branża smakowych tonicków sprawiają, że nawet taki klasyk może za każdym razem smakować inaczej i zaskakiwać podniebienie. Często spotykaną w Polsce wersją tego koktajlu jest gin ze spritem – w tym miejscu uwidacznia się polskie zamiłowanie do słodkiego smaku. W Polskich barach nie brakuje także innowacyjnych, autorskich drinków z ginem. Jednym z najczęstszych połączeń jest gin z sokiem żurawinowym i tonickiem.

Sklep z polskim ginem dla każdego

W sklepie FORFITER exclusive znajdziesz zarówno klasyczne polskie giny oparte na tradycyjnym smaku jałowca, jak i nowoczesne kreacje ginów z dodatkiem egzotycznych owoców i kwiatów. Wybór należy do Ciebie – w zależności od tego na co masz ochotę i na jaką okazję się szykujesz. Pamiętaj, że gin z Polski to doskonały pomysł na imprezę, a także spotkanie towarzyskie w skromniejszym gronie. Coraz częściej polski gin pojawia się również na polskich weselach jako urozmaicenie tradycyjnego barku. Polski gin rzemieślniczy stał się natomiast częstym wyborem na prezent, ponieważ jest to uniwersalny alkohol o eleganckim stylu, który przypadnie do gustu i kobietom i mężczyznom. 

Zobacz również inny gin w naszej ofercie: gin hiszpański czy  gin szkocki

Treść jest chroniona prawami autorskimi.