Johnnie Walker

Johnny Walker i narodziny wielkiego familijnego biznesu

Historia whisky Johnnie Walker zaczyna się oczywiście od człowieka, po którym marka odziedziczyła nazwę. Był rok 1819 i ojciec Johnny'ego Walkera właśnie umarł. W tych trudnych czasach syn zdecydował się na sprzedaż rodzinnego gospodarstwa i założenie własnego sklepu w Kilmarnock. Młody handlowiec miał szczególną rękę do whisky. Aby polepszyć szorstki smak sprzedawanych single maltów rozpoczął mieszanie ich ze sobą. Dzięki temu procesowi zwanemu dziś blendingiem ostateczny napitek był zawsze bogatszy w smaki i aromaty oraz znacznie łatwiejszy w spożyciu. Johnny Walker szybko zaczął więc wygrywać walkę o serca smakoszy alkoholu na lokalnym rynku.

Syn Johny Walkera przejmuje ster!

Po śmierci Johny Walkera biznes przejął syn Alexander, który zadbał, aby rodzinna marka wyróżniała się w świecie whisky. Charakterystyczne kanciaste butelki do spółki z przechyloną etykietą niemal natychmiast stały się znakiem rozpoznawczym w branży. Trzecie pokolenie natomiast przyniosło nam narodziny produktów, które chwalimy sobie do dziś – to właśnie w 1909 roku światło dzienne ujrzały słynne napitki spod znaku Johnnie Walker Red Label oraz Johnnie Walker Black Label. Kolejne dekady miały już tylko dopełnić rozwoju gigantycznej popularności firmy.

 

Johnnie Walker to najlepsza na świecie whisky mieszana, która zachwyca niepowtarzalnym smakiem. Już od dziesiątek lat koneserzy tego alkoholu doceniają jej aromat. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór whisky Johny Walkera.

Johnnie Walker Whisky - historia marki

Około 200 lat temu sklep spożywczy otworzył John Walker w miasteczku szkockim. Miał o zaledwie kilkanaście lat, gdy zaczął eksperymentować z mieszaniem różnych gatunków herbat, później zabrał się także za komponowanie whisky. Bardzo szybko zyskał zainteresowanie i uznanie klientów.
Sklep w XIX wieku przejął jego syn, który postanowił wprowadzić kwadratowy kształt butelki. Okazało się, że ten ciekawy pomysł dawał wiele korzyści - butelki były bardziej wytrzymałe podczas transportu. Po pewnym czasie Alexander zaczął współpracować z kapitanami statków, co pozwoliło rozsławić szkocką whisky na cały świat. Oryginalna etykiety Johnnie Walker stała się bardzo rozpoznawalna, a marka zyskała popularność.

Popularna whisky Johnnie Walker

W XX wieku wnukowie Johna Walkera postanowili wprowadzić markę ze zróżnicowanymi etykietami. Na początku korzystano z trzech barw - White, Red i Black. Po pewnym czasie zmieniono etykiety, co pozwoliło stworzyć Johnnie Walker Black i Johnnie Walker Red (Red Label 1l cena).

Wędrujący Jaś czyli Johnnie Walker

Z marką tego alkoholu kojarzona jest postać Wędrującego Jasia (Striding Man). Co ciekawe, postać wymyślić w 1908 roku rysownik Tom Browne podczas wizyty u Walkerów. Od tej pory marka zaczęła prężnie się rozwijać i zdobywać coraz szersze rynki zbytu. Okazuje się, że marka chętnie wspierała zawody golfowe, formułę 1 oraz ambitne osoby. Na rynek wprowadzono nowe nazwy - Gold Label, Blue Label i Green Label. Aktualnie największy Whisky House ma ponad 200 lat.

Proces produkcyjny whisky Johnnie Walker

Technologia produkcji alkoholu przez wiele lat uległa zmianie, znacznie się rozwijając. Producenci uważają, że z roku na rok Johnnie Walker Whisky jest coraz lepsza. Bardzo ważne jest utrzymanie równomierności smaku. Podczas produkcji korzysta się głównie z beczek, które są dębowe. Świeżo destylowany trunek przelewa się do beczki dębowej, gdzie leżakuje przez kilka lat. Okazuje się, że ten proces pozwala uzyskać niepowtarzalny smak i aromat alkoholu.

Ciekawostki na temat Johnnie Walker whisky

Producent whisky Johnnie Walker Diageo postanowił w 2018 roku przeznaczyć wiele milionów na remont 12 destylarni, gdzie produkuje się trunek. Ponadto, w centrum Edynburga postanowiono zbudować nowy obiekt, który pozwala poznać dokładniej historię tego aromatycznego trunku, jakim jest Johnnie Walker.
W muzeum ma znajdować się kilka pięter, a na każdym z nich interaktywne pokoje, które pozwolą poznać historię marki. Whisky Johnnie Walker będzie można spróbować, poczuć jego aromat i prześledzić drogę produkcyjną.
Co ciekawe, w Szkocji już od dłuższego czasu rozwija się produkcja regionalnych whisky single malt. Liczba wizyt w szkockich destylarniach na przestrzeni lat ciągle wzrasta. Takie miejsca dają właścicielom spore zyski, dlatego przedstawiciele Diageo liczą na to, że inwestycja w obiekt muzealny dosyć szybko przyniesie korzyści finansowe.

Historia whisky Johnnie Walker trunku sięga ponad 200 lat wstecz. John Walker zapoczątkował rozwój i sprzedaż tego alkoholu, a jego wnukowie przejęli schedę po dziadku. Od tego czasu wprowadzono już kilka etykiet, stworzono charakterystyczną butelkę i postać Wędrującego Jasia, która kojarzy się z marką. Bogactwo smaku jest związane z przechowywaniem alkoholu przez kilka lat w specjalnych beczkach. Producenci stworzyli kilka rodzajów tego alkoholu, szybko zyskując uznanie odbiorców. Johnnie Walker Whisky to doskonały kompan każdej imprezy a także ciekawy pomysł na prezent. Nic więc dziwnego, że tak chętnie sięgamy po ten aromatyczny trunek.

Johnnie Walker whisky - cena

Szukasz bardzo starej whisky z tradycją, która oszołomi Cię swoich smakiem oraz aromatem? Koniecznie sięgnij po Johnnie Walker whisky. Cena tego trunku w wersji Red Label zaczyna się już od około 50zł! Johnny Walker to szkocka whisky, która była wielokrotnie nagradzana, a marka sama w sobie jest wyznacznikiem jakości. Do tego dochodzą charakterystyczne butelki o dość kanciastej budowie, które doskonale prezentują się na sklepowych półkach, jak i w barku w salonie. W forfiterexclusive.pl znajdziesz kilka ciekawych rodzajów tego wyjątkowego trunku.

Dobra whisky do 200 zł? Tak, to możliwe. Przeczytaj wpis na naszym blogu i znajdź odpowiednie whisky dla siebie.

Producenci dostępni w naszej ofercie: Aberfeldy, Absolut, Ballantines, Beluga, Belvedere, Bombay Sapphire, Bushmills, Carbon Champagne, Chivas, Chopin, Ciroc, Dalmore, Dewar's, Dom Perignon, Finlandia, Glenmorangie, Grey Goose, Isle Of Jura, Jack Daniel's, Jagermeister, Jameson, Jim Beam, Johnnie Walker, Metaxa, Miodula, Moet & Chandon, Piper-Heidsieck, Polmos Siedlce, Polmos Żyrardów, Pravda, Veuve Clicquot, William Grant & Sons, Wódki regionalne Kurnwica.

Treść jest chroniona prawami autorskimi.