Z czym pić rum?

Z czym pić rum?

Rum to alkohol, który wykorzystywany jest przede wszystkim do przygotowywania drinków. Warto zdać sobie sprawę, że możemy także pić rum solo. Warto wcześniej jednak poznać nie tylko sposoby łączenia i podawania rumu, ale także produkcji rumu i jego historię.

Spis treści

Rum - co to?

Jak powstaje rum?

Gdzie powstał rum?

Historia rumu

Jak podawać rum?

Z czym się pije rum?

Jak łączyć rum?

Picie rumu

Rum w drinkach

Drinki z rumem

Rodzaje rumu

Rum biały

Rum ciemny

Z czym pić rum brązowy?

Rum aromatyzowany

Rum overproof

Co zjeść przed piciem rumu?

Co jeść podczas picia rumu?

Captain Morgan Original Spiced

Captain Morgan Black

Najdroższy rum świata

Podsumowanie - z czym pić rum?

Rum - co to?

Zastanawiasz się, czym jest rum? To napój alkoholowy, który wyróżnia się wysoką zawartością alkoholu (od 37,5% do 81%). Wytwarzany jest ze sfermentowanego soku z trzciny cukrowej, koncentratu tego soku lub melasy.

Choć historia rumu nie jest ujednolicona, to warto zdać sobie sprawę, że jest to alkohol, którego początków należy doszukiwać się już w czasach antycznych. Najprawdopodobniej rum pochodzi z Indii i Chin. Z kolei jego obecność w Europie zawdzięczamy Arabom.

Możemy wyróżnić wiele jego odmian, np. spiced rum, maui gold rum, maui dark rum, premium aged rum, złoty rum, diplomatico rum blanco, rum starzony itp. Wybierając trunek dla siebie, warto wziąć pod uwagę nie tylko kolor rumu, np. jego ciemną barwę lub jasną, ale także to, czy wolimy coś o mocniejszym smaku, czy nie.

Jak powstaje rum?

Smak rumu jest charakterystyczny. Wszystko za sprawą procesu fermentacji alkoholowej oraz destylacji melasy. Do tego procesu wykorzystuje się syropy, które powstają w wyniku produkcji trzciny cukrowej lub pochodzących z soku trzcinowego. Warto zdać sobie sprawę, że nie ma jednej ogólnej zasady według której rum wytwarzany jest. Sposób produkcji rumu jest uzależniony w dużej mierze od miejsca, w którym on powstaje.

Gdzie powstał rum?

Historia powstawania rumu nie jest ujednolicona. Nadal pełna jest wielu niespodzianek i niedociągnięć. Ponadto naukowcy i badacze nadal spierają się między sobą na temat tego, skąd rum tak naprawdę pochodzi. Dla większości osób pierwsze skojarzenie to Ameryka Środkowa. Jednak obecnie najbardziej prawdopodobną ojczyzną rumu są albo Chiny albo Indie.

To właśnie tak, około 4 tysiące lat przed naszą erą odkryto trzcinę cukrową i zaczęto z nią eksperymentować i wykorzystywać w codziennym życiu. Do Europy rum dotarł za sprawą Arabów dopiero w średniowieczu. Z kolei w Hiszpanii trzcinę cukrową zaczęli uprawiać Maurowie, a z kolei z pozyskanej melasy rozpoczęli proces produkcji rumu.

Tak barwna i pełna wątków historia sprawia, że na rum możemy patrzeć jak na światowy trunek. Mimo to, niezależnie od tego skąd pochodzi dana butelka, smak rumu zamknięty po korkiem jest za każdym razem zaskakujący i zadowalający.

Historia rumu

Nie jest tajemnicą, że rum stał się ulubionym trunkiem kolonizatorów i marynarzy. W zasadzie od samego początku, gdy w Ameryce zaczęli pojawiać się kolonizatorzy sprowadzali oni niesamowite ilości tego alkoholu z Karaibów. Dopiero w drugiej połowie XVII wieku zdecydowano się na otwarcie pierwszej destylarni na obecnych terenach Nowego Jorku. Mimo to wciąż zamawiali oni produktu (tj. trzcinę cukrową, melasę oraz sam alkohol) od wyspiarzy.

Tak duża popularność rumu sprawiła, że w jego historię zaangażowani są.,. piraci. Słodki smak alkoholu przyciągał niemalże wszystkich. Od kolonizatorów, przez piratów, aż do przemytników. Już wtedy widać było potencjał tego alkoholu, po który tak chętnie sięgamy i my dzisiaj.

Jak podawać rum?

Wszystko zależy od Twoich upodobań smakowych i preferencji. Ponieważ rum możesz pić zarówno solo, jak i w połączeniu z innymi składnikami. Podobnie jak w przypadku whisky, wystarczy, że do szklanicy wypełnionej lodem wlejesz rum. Ciekawym dodatkiem będzie sok z limonki, cytryny lub pomarańczowy.

Z czym się pije rum?

To, że popularny rum jest nie trzeba nikomu tłumaczyć. W związku z tym także istnieje wiele pomysłów i przepisów na łączenie rumów z dodatkami i składnikami. Nie wiesz z czym pić rum biały? Rum czarny? Czy rum aromatyzowany?

Najczęściej rum podaje się w drinkach. Jednak jeśli lubisz jego słodki i wyrazisty smak, to spokojnie możesz delektować się nim solo. Za sprawą wysokiej zawartości alkoholu, alkohol leżakujący w dębowych beczkach zaskakuje swoją oryginalnością. Mimo to, jego smak jest pełen delikatności i wyrafinowania, dzięki czemu spożywanie tego trunku jest przyjemnością.

Jak łączyć rum?

Popularność drinków z rumem stale wzrasta. Bogactwo przepisów wciąż zaskakuje. Zastanawiasz się, jak wykorzystać dobry rum o niepowtarzalnym smaku? Świetnymi dodatkami są:

kostki lodu,

mięta,

cukier trzcinowy,

cytrusy.

Rum świetnie komponuje się z plasterkiem limonki, likierami cytrusowymi (rum Mojito). Dodatek soku z limonki doskonale podkreśla wyrazisty aromat rumu i gwarantuje równocześnie łagodny smak drinka. Ten alkohol można także łączyć np. z mleczkiem kokosowym, dodatkiem soku ananasowego, zawsze warto też dodać np. pół limonki.

Picie rumu

Musisz wiedzieć, ze ma znaczenie czy sięgasz po czarny rum, overproof rum czy biały rum. Od tego poniekąd będzie zależeć to, jak będziesz go spożywać. Dlatego zanim siądziesz do szklanki z białym rumem musisz dowiedzieć się, jak ją wypić.

Rum w drinkach

Musisz wiedzieć, że rum biały, złoty i czarny doskonale sprawdzi się w drinkach takich jak:

Mojito,

Cuba Libre,

Pina Colada,

Daiquiri.

Jeśli z kolei nie masz czasu na sprawdzanie i naukę popularnych przepisów możesz śmiało sięgnąć po uniwersalne składniki jak np. sok z cytryny, limonki i sok ananasowy. Składniki wymieszaj razem i przelej do niskiej szklanki wypełnionej lodem. Możesz wykorzystać także syrop cukrowy, który nada drinkowi delikatnego, słodkiego smaku.

Drinki z rumem

Wśród najpopularniejszych drinków z rumem możemy wyróżnić między innymi: Cuba Libre, Mohito czy Bahamas Daiquiri.

Aby przygotować Cuba Libre będziemy potrzebować:

60 ml białego rumu,

120 ml coli,

10 ml soku z limonki,

5 kostek lodu.

Wsyp do szklanki kostki lodu, wlej odmierzoną ilość 60 ml białego rumu. Uzupełnij colą i dodaj odpowiednią ilość świeżego soku z limonki. Szklankę podaje się udekorowaną plasterkiem limonki.

Rodzaje rumu

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów rumu. Zobacz, czym się różnią.

Rum biały

Jest nazywany srebrnym. Ma lekki i łagodny smak. Wykorzystywany w koktajlach. Pochodzi z Portoryko.

Rum ciemny

Ma mocny smak i aromat. Jest stosowany nie tylko w drinkach, ale także w kuchni.

Z czym pić rum brązowy?

Ten rodzaj rumu często podawany jest z sokami owocowymi np. ananasowym, pomarańczowym, cytrynowym oraz z limonką.

Rum aromatyzowany

Jest dość słaby, nie posiada aromatu rumu. Wytwarzany jest z użyciem np. aromatów pomarańczy lub kokosa.

Rum overproof

Wyróżnia się wysoką zawartością alkoholu (najczęściej około 60%). Ma ostry smak.

Co zjeść przed piciem rumu?

Kac, ból głowy lub dolegliwości żołądkowe towarzyszą Ci po imprezie? Alkohol może osłabiać organizm, ponieważ pozbywa się minerałów i witamin. Spożywanie alkoholu na pusty żołądek jest największym błędem jaki możemy popełnić. Przed podniesieniem kieliszka warto zjeść obfity posiłek bogaty w białka i tłuszcze.

Co jeść podczas picia rumu?

Co jeść w trakcie imprezy? W trakcie spożywania alkoholu dobrze jest sięgać po wartościowe produkty, które będą wspierać organizm w walce z alkoholem.

Paluszki, chipsy lub inne przekąski zastąp bogatymi w minerały i witaminy produktami, jak np. soki owocowe lub świeże owoce i warzywa. Dzięki temu będziesz miał pod kontrolą poziom minerałów i nie będziesz czuł się źle następnego dnia.

Captain Morgan Original Spiced

Wyróżnia się aromatem i mocnym zapachem korzeni, dębu oraz posmakiem wanilii. Doskonale komponuje się z colą, sokiem jabłkowym czy imbirowym.

Captain Morgan Black

Ten rum wyróżnia się aromatycznymi nutami przypraw, masła oraz czekolady. Do jego produkcji używa się karaibskiego rumu.

Najdroższy rum świata

Jednym z najdroższych rumów jest Pyrat Rum. Mieści w sobie mieszanki rumu karaibskiego, których wiek dochodzi nawet do 40 lat. W nutach smakowych można poczuć miód, karmel i cytrusy.

Podsumowanie - z czym pić rum?

Rum to alkohol, który pokochały miliony osób na całym świecie. Niezależnie od tego, czy sięgasz po ciemny rum, spiced rum czy rum smakowy musisz wiedzieć, że każda butelka zawiera w sobie niepowtarzalny i wyjątkowy smak i aromat.



Treść jest chroniona prawami autorskimi.