wino musujace a szampan banner

 

Wino musujące a szampan - co wybieramy najczęściej?

 

                Utarło się, że każdą ważną okazję należy uczcić, nieważne w jakiej części świata się znajdujemy. Najczęstszym sposobem jest wzniesienie toastu kieliszkiem szampana. Kojarzy się on z luksusem, radością, przyjemnymi wydarzeniami. Jednak czy zawsze kupujemy odpowiedni napój? Może okazać się, że tak naprawdę szampana nigdy w życiu nie piliśmy, chociaż mieliśmy takie przekonanie. Okazuje się, że mogło być to po prostu wino musujące. Każdy szampan jest oczywiście winem musującym, ale nie każde wino musujące jest szampanem. Najczęściej wybieramy jednak wino musujące, świadomie lub też nie.

 

Wino musujące a szampan - co je od siebie odróżnia?

 

                Podstawowym faktem, który jest kluczowy w odróżnieniu od siebie wina musującego i szampana, jest region, w którym powstaje trunek. Szampan pochodzi z Szampanii, stąd też wywodzi się jego nazwa. Jest to region we Francji, gdzie panują wyjątkowo trudne warunki atmosferyczne. Ogromnym sukcesem jest wyhodować odpowiednie szczepy winogron w tych rejonach, wiąże się to z osiągnięciem ogromnego sukcesu. W ten sposób narodziła się także tradycja wypijania lampki szampana z okazji ważnych wydarzeń - jest to celebrowanie osiągnięcia sukcesu. Wina musujące produkowane są w różnych krajach i również posiadają nazwy charakterystyczne dla swojego regionu. W Hiszpanii jest to Cava, w Portugalii i Argentynie popularne jest wino o nazwie Espumante, Republika Południowej Afryki szczyci się swoim Cap Classique, a Włochy słyną z Franciacorty.

 

Sprawdź także: Szampan Moet

 

Kolejną bardzo ważną różnicą jest sposób powstawania bąbelków.  Prawdziwy szampan przechodzi pierwszą fermentację tak samo jak tradycyjne wino, by następnie przejść drugą fermentację w butelkach. Pod korkiem wytwarzają się charakterystyczne bąbelki, które perlistymi sznurami zmierzają w górę kieliszka. Dobre wina musujące są produkowane w bardzo podobny sposób, jednak druga fermentacja przeprowadzana jest najczęściej w szczelnych kadziach. Najtańsze wersje wina musującego mają wtłaczany dwutlenek węgla sztucznie.

Następną kluczową cechą, po której można poznać autentyczność szampana, są szczepy winogron, z których jest produkowany. Prawdziwy napój z Szampanii produkowany jest tylko z trzech konkretnych szczepów: chardonnay, pinot noir i pinot meunier. Hiszpańskie wina musujące Cava również produkowane są wyłącznie z trzech szczepów winogron: macabeu, xarel.lo i parellada. Są one również bardzo dobrej jakości, jednak nie powstają w Szampanii, dlatego nie można ich nazywać szampanem. Wina sztucznie uzupełniane dwutlenkiem węgla nie mają na etykiecie oznaczenia dotyczącego szczepów, z których są produkowane.

 

Sprawdź także: Wina musujące

 

Kolejną kwestią, którą od razu zauważy przeciętny konsument, jest oczywiście cena. Wina musujące można kupić już tak naprawdę od 5zł. Są to wina bardzo słabej jakości wypełnione sztucznie dwutlenkiem węgla. Dobre wino musujące, które będzie charakteryzowało się wysoką jakością, wyjątkowym aromatem i smakiem, można kupić już w okolicy 30zł. Ceny szampana w Polsce zaczynają się już od 120zł. Najdroższy szampan na świecie osiągnął zawrotną cenę 1,2 mld funtów. To jest główna różnicą, którą zauważy osoba nie mająca zbyt wielkiego pojęcia na temat alkoholu tego rodzaju. W wielu przypadkach nie płacimy nawet za wyjątkowy smak, a przede wszystkim za markę.

Różnice występują również w oznaczeniach smaku. Na butelce szampana możemy znaleźć określenia: brut intégral, brut zéro, brut, sec, demi sec oraz doux. Na butelce wina musującego chociażby typu prosecco: brut, extra-dry, dry oraz demi-sec.

 

Jak podawać wino musujące i szampana?

 

                Wino musujące a szampan - czy są jakieś różnice w podawaniu tych trunków? Odpowiedź jest prosta - nie ma. Bardzo ważna jest temperatura podania. Sam alkohol powinien być schłodzony do temperatury około 6-9 stopni Celsjusza. Musi być podany w odpowiednio zmrożonych kieliszkach. Ważny jest również kształt kieliszka. Do pewnego momentu alkohol tego typu podawany był w szerokim i płaskim szkle, jednak aktualnie jest to duży nietakt. Obecnie szampana i wino musujące podaje się w wysokich kieliszkach zwanych fletami. W ten sposób można delektować się alkoholem, jednocześnie obserwując bąbelki poruszające się w górę. Tak przygotowany trunek najlepiej spożywać do przystawek, przekąsek, sushi, owoców morza, kawioru, deserów.

 

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu. Posiadamy zarówno szeroką gamę win musujących jak i szampanów. Na pewno każdy znajdzie dla siebie odpowiedni trunek do uczczenia wyjątkowej okazji.