Nie każdy wie, jak bardzo różnią się od siebie poszczególne rodzaje whisky, która jest jednym z najmodniejszych alkoholi ostatniego czasu. Delektowanie się tym trunkiem uchodzi za prestiżowe na przyjęciach o różnym charakterze, jak również stanowi przyjemną formę relaksu, chętnie wybieraną zwłaszcza przez panów. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zarówno kobiety, które whisky w formie czystej raczej unikają, jak i panowie – amatorzy szkockiego trunku, poznali bliżej ten wyjątkowy specjał, leżakujący w drewnianych beczkach. Zapraszamy!

 

 

 

 

 

Zaczynając od niższej półki – whisky blended, czyli mieszanka

 

 

 

Rozpoczynając oprowadzanie po świecie whisky, nie sposób zacząć inaczej, niż od trunku mieszanego. Tak zwane blended whisky kojarzy każdy, kto chociaż raz przeglądał asortyment alkoholowy w supermarkecie. Sklepowe półki wręcz uginają się pod ciężarem blendów, które nie stanowią nic innego, jak połączenie unikatowej whisky single malt z destylatem, uzyskanym z innych zbóż. Niższa cena jest w tym przypadku jednoznaczna z dużo niższą jakością trunku, który oprócz różnic w składzie, podlega też innej destylacji, niż jego niezaprzeczalnie lepsza wersja single malt. Zamiast destylacji w alembiku, tu stosowana jest kolumna destylacyjna, odbierająca blendowi wiele dobrego. Mimo to, whisky tego rodzaju jest często kupowana i najlepiej rozpoznawalna. Wymienić tu można m. in. whisky Johnnie Walker, Grant's czy Ballantine's. Nie bez znaczenia pozostaje atrakcyjna cena rzędu ok. 50-70 zł za 0,7 l whisky typu blended.

 

 

 

 

 

Single malt: jeden słód do degustacji na wielu poziomach

 

 

 

W naszym przeglądzie whisky nie możemy pominąć wyjątkowego typu, czyli single malt, wyróżniającego się wyrazistym smakiem i jęczmiennym aromatem. Niepowtarzalna whisky z dębowej beczki to trunek wykonany wyłącznie ze słodu (najczęściej jęczmiennego). Destylacja alembikowa, rezygnacja z mieszania i minimum 3 lata leżakowania w beczce z dębowego drewna, przyczyniają się do powstania whisky wysokiego gatunku. Tutaj na uwagę zasługują m. in. whisky Glen Moray, Laphroaig, Glenfiddich oraz the Balvenie, choć ta lista mogłaby się ciągnąć jeszcze długo. W przypadku whisky typu single malt, należy się liczyć z wydatkiem rzędu od ok. 200 zł do ok. 700 zł za 0,7 l trunku. Cena zależy od producenta oraz wieku destylatu o zbożowo - waniliowym aromacie, wzbogaconym rozmaitymi nutami torfu, kwiatów, owoców i przypraw.

 

 

 

 

 

Coś dla koneserów, whisky najlepsze z najlepszych

 

 

 

W rodzinie whisky nie brakuje luksusowych marek, o niepowtarzalnych balansach smakowych i zapachowych. W naszym sklepie internetowym FORFITER exclusive przewidzieliśmy sporo miejsca na właśnie taką whisky. W asortymencie znalazły się ekskluzywne destylaty najwyższego gatunku. Mowa tu o prestiżowych butelkach, jak Glencadam, Bunnahabhain lub Benromach, które zajmują honorowe pozycje w barkach koneserów whisky. Początkujący amatorzy tego trunku powinni wiedzieć, że za luksus w postaci szkockiej whisky z limitowanej edycji, zapłacić należy od ok. 900 do nawet 4000 zł. Droga do whisky z najwyższej półki jest długa i usłana niesamowitymi doznaniami, związanymi z degustacją innych trunków z tej samej rodziny. Każdy, kto na nią wkroczy, otwiera się na niepowtarzalne doświadczenie.