Po alkohol najczęściej sięgamy w dwóch podstawowych celach. Po pierwsze: dla rozkoszy podniebienia, pieszczonego wyrafinowanymi aromatami. Po drugie: dla przyjemnego upojenia, kiedy wypite już trunki uderzają do głowy z całą mocą – oczywiście wszystko w granicach rozsądku i dobrego wychowania. W zasadzie identyczne założenia dotyczą podawania napitków podczas najróżniejszych okazji towarzyskich. Znalezienie właściwej równowagi pomiędzy walorami smakowymi a procentami stanowi nie lada wyzwanie. W takiej sytuacji vermouth, czyli odmiana korzenno-ziołowego wina doprawionego czystym alkoholem, jawi się jako idealne rozwiązanie.

 

 

 

 

 

Gorzkie, wytrawne, słodkie, a także czerwone oraz białe. Wermutów ci u nas dostatek

 

 

Sposób destylacji tego trunku, polegający – w dużym uproszczeniu – na wymieszaniu ekstraktów roślinnych, sfermentowanego moszczu oraz spirytusu, daje producentom bardzo szeroki wachlarz możliwości. Duża dowolność w doborze podstawowych składników oraz dodatków sprawia, że vermouth występuje w wielu rozmaitych odmianach. Alkohole rozróżniamy ze względu na barwę, wynikającą z wprost z gatunku wyjściowego wina, a także ilości cukru. W ofercie FORFITER exclusive znajdą Państwo zarówno wermuty czerwone wytrawne, jak też białe słodkie oraz wiele innych gatunków. Mając na uwadze jeszcze aromatyczne i gorzkie przyprawy, wybór trunków staje się przeogromny. Bukiety smakowe komponowane są m.in. z aloesu, rabarbaru, migdałów, cynamonu, mięty, wanilii, jałowca, piołunu, szafranu, goździków, płatków róży... Wyliczanka mogłaby trwać praktycznie bez końca.

 

 

 

 

 

Vermouth jest niczym kameleon. Harmonijnie zlewa się z tłem i pasuje do wszystkiego

 

 

 

Ze względu na wymienione wyżej właściwości, barmani często używają tego ziołowego trunku do przygotowania drinków i koktajli. Bodaj najsłynniejszym z nich jest Dry Martini, czyli połączenie wermutu z ginem – zwykle w proporcjach 1 do 6. Nie należy przy tym zapominać o odpowiednim schłodzeniu, dodaniu soku z cytryny oraz dekoracji: oliwkach oraz limonkowej skórce. Drugi, równie popularny napój z vermouthem w jednej z głównych ról to amerykański Manhattan. Aby go przyrządzić, potrzeba jeszcze whisky, kostek lodu oraz kapki gorzkiego, barmańskiego likieru (tzw. bitters). Inna propozycja to idealny na upalne wieczory San Juan Cooler, z białym rumem oraz sokiem ananasowym. Przepisów na wermutowe drinki, sprawdzone bądź mocno eksperymentalne, można znaleźć całą masę. Za sprawą FORFITER exclusive z pewnością nie będzie najmniejszych problemów z zaopatrzeniem się we wszystkie niezbędne trunki – cheers!