Nie barokowe pałace, nie majestatyczne kościoły Auxerre, nie rośliny z całego świata zgromadzone w Arboretum de Pézanin pod Dompierre-les-Ormes. Tylko malownicze winnice, rozciągające się na grubo ponad 40 000 hektarów. Francuska Burgundia to istny raj dla wszystkich miłośników wytrawnego napoju z winogron. Wprawdzie tutejsze białe trunki, produkowane ze szczepu Chardonnay, również cieszą się niemałą popularnością i zasłużoną renomą, to czerwone wino wytrawne stanowi prawdziwą wizytówkę (a przy okazji koło zamachowe gospodarki) całego regionu. W FORFITER exclusive postanowiliśmy przybliżyć Wam fenomen tych niezwykłych alkoholi.

 

 

 

 

 

Wszystko zaczyna się od owoców, czyli kilka na słów na temat burgundzkich winogron

 

 

Côte-d’Or, co najcelniej tłumaczy się jako „złote zbocza”. Właśnie w tym rejonie Burgundii, w pasie pomiędzy Dijon a Chalon-sur-Saône, rosną ciemne winorośle odmiany pinot noir. Jest to szczep stosunkowo trudny w prawidłowej uprawie. Ze względu na duże wymagania krzewów względem gleby, wysoką podatność rośliny na pewne choroby (mączniak, szara pleśń czy GFLV – wirusy wachlarzowatości liści) oraz niską tolerancję owoców na wahania temperatury, francuscy winiarze muszą włożyć maksimum starań w swoją pracę. Jednak dla rewelacyjnego efektu końcowego niewątpliwie opłaca się podejmować taki wysiłek. Czerwone wino wytrawne powstające z małych, kształtem przypominające nieco szyszki owoców wyróżnia się absolutnie niepowtarzalnym smakiem i aromatem. Butelki ze szczególnie udanych roczników osiągają wartość na poziomie kilku tysięcy za sztukę. Cóż, niezrównana jakość zawsze idzie w parze z konkretnymi cenami.

 

 

 

 

 

Subiektywny przegląd czerwonych win wytrawnych z oferty FORFITER exclusive

 

 

Koneserom i smakoszom o wrażliwym na subtelności podniebieniu proponujemy Mazis Chambertin Grand Cru. Nadzwyczaj głęboki, lekko fioletowy kolor oraz bogactwo aromatów czynią z niego prawdziwie ekskluzywny trunek. Z kolei największym walorem Vosne-Romanée będzie idealny balans pomiędzy nutami kwiatów i owoców a jedyną w swoim rodzaju kwaskowatością. Tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z burgundami i przy nieznanych sobie trunkach preferują ostrożne gospodarowanie pieniędzmi, polecamy Bourgogne Pinot Noir. Wino perfekcyjne do mięsnych posiłków, takich jak grillowana wołowina, cielęcina bądź wołowina z kremowymi sosami czy degustacyjne wędliny.

Rzecz jasna w asortymencie FORFITER exclusive posiadamy znacznie więcej odmian i gatunków czerwonego wina wytrawnego. Szlachetne trunki powstają we Włoszech, Hiszpanii, innych regionach Francji, a także w Chile, Nowej Zelandii oraz jeszcze wielu krajach na całym świecie. Sprawdź naszą ofertę i skosztuj wybitnych specjałów!