Z czym kojarzy nam się Meksyk? Panowie z wąsami w charakterystycznych szerokich i kolorowych sombrero na głowach, kaktusy, pikantna kuchnia i oczywiście tequila, będąca najpowszechniej spożywanym w tym kraju napojem wysokoprocentowym. Choć o tym wyjątkowym trunku słyszał cały świat, większość z nas wciąż wie o nim niezbyt wiele. Przyjrzymy mu się więc nieco bliżej i dowiedzmy, skąd bierze się jego niepowtarzalny smak i wielka popularność.

 

 

 

 

 

To prawdziwe bogactwo odmian i smaków

 

 

Nazwa tego trunku wzięła się od pewnego miasteczka w stanie Jalisco. Tam właśnie rozpoczęto jego wytwarzanie. Został on tak doceniony, że obecnie chroniony jest stosownymi przepisami, w myśl których alkohol o tej nazwie wolno produkować tylko w tamtym rejonie. Kontrolowana jest również uprawa agawy niebieskiej, niezbędnej w procesie produkcji. Nie jest to bowiem, jak niektórzy sądzą, „wódka z kaktusa”, tylko właśnie z niej. Zbioru tej rośliny dokonuje się w zwykle w wieku około ośmiu lat. Pozbawia się ją liści i wykorzystuje sam pień, z którego po pieczeniu wyciskany jest sok, poddany następnie fermentacji, a potem destylacji. Po tym następuje dojrzewanie, dla lepszych odmian używa się beczek dębowych, dla pozostałych kadzi. Następnie przychodzi czas na kupaż i butelkowanie. Jest to alkohol znany miejscowym od wielu wieków, toteż jego produkcja nie jest skomplikowana. Nie znaczy to jednak, że nie przykłada się do niej większej wagi. Przeciwnie – to właśnie dzięki subtelnym z pozoru różnicom w tym procesie, uzyskiwanych jest wiele różnorodnych odmian – nie tylko, jak się niektórym wydaje, „srebrna i złota”.

Mamy więc tequilę Blanco i Joven,, ale także np. Plata, czyli leżakowaną w beczkach przez nie więcej niż dwa miesiące, Reposado, a więc taką, która poddawana temu była nieco dłużej, czy Añejo, leżakującą minimum przez rok - charakterystyczna dla niej jest nieco ciemniejsza barwa. Z kolei Extra Añejo musi leżeć przynajmniej trzy lata. Oprócz tego spotykane są odmiany Mixto (w tym również Blanco i Joven), gdzie oprócz soku z agawy znajdują się różne cukrowe wypełniacze. Jeśli ktoś narzekał na tzw. kaca po wypiciu tequili, musiał mieć do czynienia z właśnie taką.

 

 

 

 

 

Jak można pić tequilę?

 

 

Zwykło się kojarzyć ten trunek z towarzystwem cytryny, która ma za zadanie zabić jego nieprzyjemny smak – jest to jednak rezultat doświadczeń ze wspomnianymi tanimi odmianami Mixto. Sklep FORFITER exclusive oferuje natomiast swoim Klientom wyłącznie najlepsze wyroby, dzięki którym każdy z nich cieszyć się może wyjątkowymi smakami alkoholi z całego świata. Tequila nie stanowi tu wyjątku. Każda z oferowanych przez nas dostarcza znakomitych wrażeń bez żadnych dodatków – wręcz nie są one wskazane, by nie zaburzały wszystkich subtelnych smakowych nut, jakie możemy dostrzec w poszczególnych propozycjach. Wybierz więc z naszej oferty coś dla siebie i zaskocz swoich gości!