W Polsce wina z wyższej półki nie są wcale tak popularne, jak można się spodziewać, a w starciu z rynkiem browarniczym i mocniejszymi alkoholami stają się wręcz niewielkim odsetkiem w zestawieniach sprzedaży. Ten stan rzeczy jednak powoli ulega zmianie a jak grzyby po deszczu wyrastają nad Wisłą nowe winiarnie i sklepy zajmujące się importem tego niezrównanego napoju.

 

Od czego zacząć nasz kontakt z winami, zakładając że dotąd próbowaliśmy ich jedynie sporadycznie? Przede wszystkim na początek powinniśmy zwrócić się w stronę lektury – idealnym wyborem byłoby kompendium lub przewodnik przybliżający nie tylko historię tego antycznego napitku, ale też dzieje poszczególnych odmian i szczepów owoców. Także i tu powinniśmy jednak pomyśleć o uzupełnieniu naszej wiedzy teoretycznej o praktyczny kontakt z interesującą nas kwestią. Aby nowo zdobyta wiedza nie wyparowała nam zbyt szybko z pamięci, najlepiej skombinować ją z degustacjami oraz dyskusjami z innymi entuzjastami tematu.

 

Możliwie najkorzystniejszym kolejnym krokiem byłoby natrafienie na rozsądny wybór win jednoszczepowych, powstających z konkretnych odmian rośliny. Obcując z nimi i uzupełniając wrażenia zmysłowe czytaniem z pewnością nauczymy się najwięcej a przy tym wyrobimy sobie umiejętności oceny trunku i zrozumiemy na jakie aspekty produktu zwracać uwagę.

 

Jak szukać win?

 

Poważne poszukiwania z pewnością zaprowadzą nas w wiele miejsc, niektóre z nich jednak mogą bardziej zaszkodzić naszemu hobby, niż mogłoby się wydawać. Takim przybytkiem jest każdy supermarket – nie ma tu szans na uzyskanie rzetelnych informacji, zaś oferowane wyroby to bez wyjątku butelki z dolnej półki. Owszem, może docenialiśmy ich urok za młodu, jednak czas spojrzeć prawdzie w oczy.

 

Najlepiej znaleźć źródło dobrego wina przez polecenie lub rozmawiając ze sprzedawcami w różnych punktach. Oczywiście także w internecie znajdziemy sprzedawców, którzy swoim asortymentem i gotowością do udzielenia porad przekonają nas o swoim profesjonalizmie. Wina powinny być kategoryzowane najlepiej wedle regionów, szczepów ale też oczywiście roczników.

 

Naturalnym odruchem będzie precyzowanie naszych preferencji, uważajmy jednak prosząc o wino wytrawne w dobrym sklepie z winami. Najprawdopodobniej bowiem cała oferta złożona jest właśnie z wina wytrawnego – pamiętajmy, że etykietki „półwytrawne' oraz „półsłodkie” są pewnym uproszczeniem i mają zastosowanie jedynie do win stołowych.

 

Poznawanie win to długotrwały proces, w trakcie którego dobrze jest sporządzać notatki. Z tygodnia na tydzień nasza wiedza i doświadczenie będą rosły, aż po pewnym czasie będziemy w stanie idealnie dobrać wino do danej potrawy, osoby lub okazji uwzględniając przy tym własne preferencje smakowe.