gggg

 

 

 

Jaki alkohol pije się w Japonii?

 

 

 

Najpopularniejszym alkoholem w Japonii jest piwo, jednak narodowy trunek japoński sake wciąż jest lubiany zarówno przez Japończyków, jak i na zachodzie. Sake to alkohol ryżowy, barwy prawie przezroczystej, o słodkawym smaku o mocy maksymalnie 18%. I dlatego popularnie mówi się na nie wino ryżowe. Sake produkowana jest z ryżu poddawanego długim procesom fermentacji, trwającym około sześć tygodni.

 

 

 

 

gggg

 

 

 

Rodzaje sake

 

 

 

Ze względu na jakość rozróżnia się następujące rodzaje sake:

 

tokkyu– super
ikkyu– I klasa
nikkyu– II klasa

 

 

 

gggg

 

 

 

 

Różne gatunki

 

 


Daiginjo: Najlepszej jakości i najdroższe sake produkowane z ryżu spolerowanego, z którego usunięto co najmniej 50% zewnętrznej części ziarna. Napój ten oferowany jest w dwóch wersjach: z dodatkiem destylowanego alkoholu lub samodzielnie.
Ginjo: Wysokiej jakości sake fermentowane w niższej temperaturze przy użyciu tradycyjnych metod. Smak trunku odznacza się wyjątkową finezją i bogactwem. Podobnie jak Daigi njo-shu podawane jest samodzielnie lub z dodatkiem destylowanego alkoholu.
Junmai: Jest to tak zwane „czyste sake” nigdy nie zawiera dodatku destylowanego alkoholu. Wytwarza się je z ryżu spolerowanego w taki sposób, że usunięto co najmniej 30% zewnętrznej części ziarna.
Junmai ginjo: wytwarzana tradycyjnymi narzędziami i metodami o dużej pracochłonności, przy użyciu wysoko spolerowanego ryżu i fermentacji w niższych temperaturach przez dłuższy czas. Lekka, o smaku owocowym.
Nigori: popularna na zachodzie w japońskich restauracjach niefiltrowana, mętna sake, którą przed podaniem przecedza się przez sitko.

 

 

 

gggg

 

 

 

Sposób picia

 

 

Trunek narodowy Japonii wymaga specjalnej ceremonii. Sake podgrzewa się i popija się ją w malutkich porcelanowych czarek, siorbanie podczas popijania jest mile widziane, które jest zgodne z japońską etykietą zachowania przy stole.