Jak zrobić whisky?

Jak zrobić whisky?

W sklepach monopolowych oraz supermarketach coraz częściej możemy dostać alkohole niemal z całego świata. Szukanie swoich ulubionych połączeń smakowych jest mądrym i świetnym posunięciem. Lubisz whisky? Chciałbyś dowiedzieć się, jak wygląda proces jej powstawania? Zobacz, jak zrobić whisky oraz co potrzebne jest do uzyskania domowej whisky.

 

Spis treści

Czym jest whisky?

Jak pić whisky?

Produkcja whisky

Domowe whisky - produkcja

Co jest potrzebne do zrobienia whisky?

Esencje do alkoholu

Jak zrobić whisky w domu - krok po kroku

Fermentowanie domowej whisky

Destylacja whisky

Podsumowanie

 

Czym jest whisky?

Alkohol leżakujący w dębowej beczce, czyli whisky to trunek, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Na smak napoju i jego kolor i aromat wpływa przede wszystkim proces produkcji szkockiej whisky, ale i leżakowanie w beczkach. Warto zdać sobie sprawę z tego, że istotną rolę odgrywają także dodatki, które pojawiają się w beczce.

Jest to alkohol produkowany ze zboża, kukurydzy lub ryżu. Specjalne obchodzenie się z ziarnem czy etap przetworzenia skrobi mają wpływ na efekt końcowy. Dlatego planując domową whisky warto dowiedzieć się, jak zrobić whisky krok po kroku.

Jak pić whisky

W świecie alkoholi whisky, czy to single malt, czy blended, jest trunkiem popularnym. Dostępność różnych odmian, dodatków, które nadają smak sprawia, że spróbowanie czegoś innego staje się dziecinnie proste. Alkohol z surowców zbożowych ma długoletnią tradycję. Warto wiedzieć, że z whisky żytnią wiąże się tradycja z pokolenia na pokolenie, która swój początek miała ponad tysiąc lat temu, wtedy gdy destylacja migrowała z Europy kontynentalnej do Szkocji i Irlandii.

Mimo dostepności tego alkoholu często zastanawiamy się, jak pić trunek. Najczęściej spożycie trunku odbywa się w temperaturze pokojowej. Pamiętaj jednak, że tak samo dobrze smakuje także z kilkoma kostkami lodu lub z kruszonym lodem.

Produkcja whisky

Whiskey to alkohol, który ma określoną procedurę produkcji. To, w którym odpowiednim momencie proces zostanie rozpoczęty czy wstrzymany ma wpływ na zawartość butelek z alkoholem. Warto wiedzieć, że whiskey pozyskuje się poprzez następujące etapu produkcji:

słodowanie,

suszenie słodu,

fermentacja,

destylacja.

Niezależnie od tego, że kroki te zawsze są takie same, to musisz wiedzieć, że do sklepu internetowego lub stacjonarnego nigdy nie trafiają takie same dwie butelki. Ziarno zboża oraz wszystkie inne dodatki wpływają na efekt końcowy.

Domowe whisky - produkcja

Chcesz zrobić domową whisky? Musisz rozważyć na początek kilka kwestii. Przede wszystkim musisz określić rodzaj whisky, jaki chcesz przygotować. Zacier whisky powstaje z ziaren kukurydzy, żyta, owsa i jęczmienia. Od tego zależeć będzie smak i kolor trunku. Po określeniu głównych składników zacieru, możesz szukać przepisu.

Pamiętaj, jest wiele osób wytwarzających whisky, zwłaszcza single malt, dlatego możesz skorzystać z ich przepisów. Jeśli jednak chcesz stworzyć coś wyjątkowego proporcje możesz zmieniać i ustalać samodzielnie. Uważaj jednak na złe proporcje i jakość składników (zwłaszcza w przypadku zboża) - mogą zepsuć smak napoju.

Co jest potrzebne do zrobienia whisky?

Aby zrobić domową whisky będziesz potrzebować kilku niezbędnych produktów. Przede wszystkim:

wody,

słodu (możesz skorzystać z wędzonego słodu lub pilzneńskiego),

enzymu alfa amylaza,

pojemnika do fermentacji o odpowiedniej pojemności,

termometru,

drożdże,

węgla aktywnego w płynie.

Słód możesz zarówno kupić ześrutowany, jak i ześrutować go samodzielnie. Pamiętaj, Jeśli chcemy zrobić bourbon to zamiast słodu torfowego dodamy ześrutowaną lub całą kukurydzę. Dostępnych jest wiele przepisów, które pozwolą stworzyć szereg różnych smaków.

Esencje do alkoholu

To nic innego, jak tzw. zaprawki alkoholowe. Czyli oryginalnego alkoholu, który chcemy wyprodukować. Korzystanie z nich jest łatwe i usprawnia cały proces powstawania i produkcji trunku.

Do produkcji stosowane sa także płatki dębowe, które dodają alkoholowi aromatu i smaków. Alkohol leżakujący w dębowych beczkach wymaga specjalnego traktowania już od etapu produkcji. Warto o tym pamiętać.

Jak zrobić whisky w domu - krok po kroku

Pierwszym krokiem w produkcji jest podgrzanie wody do temperatury 55 stopni. Następnie do garnka z ciepłą wodą (nie gorącą wodą) wrzuć słody i energicznie mieszaj. Tak, aby produkty, poddane dalszej obróbce, nie zlepiły się. Po stworzeniu ziarnom dobrych warunków musisz podnieść temperaturę do 66 stopni. Następnym krokiem jest trzymanie zacieru przez godzinę w takiej temperaturze. Do momentu, gdy będziesz mieć pewność, że wszystkie razem produkty się połączyły, a skrobia została rozbita na cukry fermentowalne.

Produkując napój musisz stale kontrolować temperaturę zacieru. Po zakończeniu zacierania, możesz wykonać próbę jodową, która pozwoli określić ilość skrobi w cieczy. Jeśli zacier nie zabarwi się na następujące kolory - czarny, niebieski, fioletowy lub czerwony, możesz zacząć kolejny proces, czyli wygrzewanie zacieru. Czyli rozgrzanie do 78 stopni. Mieszając zawartość procentową, kontrolujesz stan rozpuszczania produktów. Kolejnym krokiem jest filtracja.

Fermentowanie domowej whisky

W procesie fermentacji warto skorzystać z drożdży dedykowanych do whisky. W tym procesie temperatura nastawu powinna wynosić od 22 do 28 stopni. Fermentacja trwa od 3 do 7 dni.

Destylacja whisky

Marzenia o aromatycznym surowcu nie kończą się na fermentacji. Warto także pomyśleć o destylacji trunku. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie w domowych warunkach alkoholu wysokiej jakości.

W dalszej obróbce zacieru i w procesie destylacji pomocny będzie destylat o mocy od 65 do 88 %. Destylując whiskey na koniec warto rozcieńczyć alkohol z wodą do uzyskania mocy 50%. Pamiętaj, aby kategorycznie nie przepuszczać destylatu przez kolumnę filtracyjną ni zwiększać dawki węgla. Dlaczego? Ponieważ swoją świetną partię alkoholu będziesz musiał pożegnać. Największe różnice będą zauważalne w utracie słodowego aromatu.

Po tych działaniach po raz kolejny będzie czekać Cię filtracja. Filtrowanie domowej whiskey powinno odbywać się dokładnie i solidnie. Możesz zrobić to poprzez gazę złożoną w kilka warstw, bibułę lub specjalny sączek służący do filtracji. Po filtrowaniu ponownie należy rozcieńczyć destylat z wodą do mocy około 40%.

Tak wyprodukowany alkohol najlepiej aby leżakował szczelnie zamknięty przez około 12 miesięcy. To pozwoli uzyskać smaczny i wysokiej jakości alkohol, którym będziesz mógł się delektować wieczorami.

Pamiętaj, po okresie dojrzewania whisky, możesz dodać zaprawki do whisky, wzmocnią one jego aromat oraz kolor.

Podsumowanie

Lubisz spożywać whiskey? To alkohol nie tylko ze Szkocji czy Irlandii ale także z wczesnej Ameryki, którą zamieszkiwali imigranci. Musisz wiedzieć, że samodzielne wyprodukowanie trunku choć dość czasochłonne pozwala cieszyć się alkoholem o dokładnie takim smaku, na jaki masz ochotę i jaki lubisz.

Jeśli lubisz szukać nowych połączeń smakować, improwizować i poznawać nowe, to produkcja domowej whiskey to pomysł, który z pewnością Ci się spodoba. Niezależnie od tego, czy wykorzystać płatki dębowe, konkretny rodzaj słodu pamiętaj, aby starannie podchodzić do instrukcji i postępować zgodnie z nią.



Treść jest chroniona prawami autorskimi.