Jak się pije tequilę?

Jak się pije tequilę?

Tequila to alkohol, który popularny jest na całym świecie. Z powodzeniem zagościła w międzynarodowych barach. Jej smak, dostępność i unikatowość sprawiają, że degustatorzy chętnie sięgają po ten wysokoprocentowy napój. Tequila doskonale sprawdzi się zarówno na spotkaniu z przyjaciółmi, piątkowej imprezie w klubie czy na randce. Jednak picie tequili ma określone zasady. Czy wiesz, jak prawidłowo pić tequilę?

Tequila - jak powstaje alkohol z Meksyku?

Domem tequili jest Meksyk. Z czasem alkohol ten stał się symbolem właśnie tej części świata. Meksykańska wódka występuje w wielu rodzajach, a sposób podania tequili zależy przede wszystkim od naszych preferencji. Jednak czysta tequila musi być pita w szczególny sposób.

Składnikiem tequili jest sok z agawy. Agawa niebieska musi pochodzić ze specjalnych upraw. Są one zarządzane w szczególny sposób, a same rośliny pielęgnowane i czyszczone. Dzięki temu smak agawy, a później tequili staje się wyjątkowy i niepowtarzalny.

Uprawa agawy jest wyjątkowo trudna i pracochłonna. Wymaga czasu i troski po to, aby powstała z niej odpowiednio dobra tequila. Po okresie od 8 do 14 lat agawa zaczyna kwitnąć. Na jej łodydze pojawiają się kwiaty, które następnie są zbierane.

Kolejnym krokiem jest cięcie i odpowiednie przygotowywanie pnia do pieczenia. Aby uzyskać jeden litr tequili, potrzebnych jest około 7 kilogramów pnia agawy, który po obróbce wyglądem przypomina ananasa. Na początku dobrze jest, aby pień był podgotowany. Dzięki temu możliwe jest usunięcie gorzkiego smaku soku, co przekłada się na końcowe walory tequili.

Kolejnym krokiem na etapie produkcji jest fermentacja. Im dłuższa fermentacja, tym bardziej wyrazisty smak alkoholu. Po fermentacji tequili następuje jej destylacja. Na koniec tego procesu tequila staje się bezbarwna.

Po zakończeniu procesu destylacji tequila musi dojrzeć. Najczęściej leżakuje ona w dębowych beczkach. Cały ten proces sprawia, że tequila staje się o wiele łagodniejsza i delikatniejsza w smaku.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tequili. Między innymi: blanco (tequila biała, o wyrazistym smaku), muy anejo (długo dojrzewająca w beczkach), extra anejo (dojrzewająca minimum 3 lata).

Tequila - jak pić alkohol z Meksyku?

Jeśli zastanawiasz się, jak pić tequilę, musisz wiedzieć, że istnieje sprawdzony rytuał, który pozytywnie wpłynie na sposób jej degustacji. Aby pić tequilę, doskonale sprawdzi się sól, limonka lub cytryna i sok pomarańczowy. Ten meksykański alkohol lubi się także z kostkami lodu. Aby pić tequilę, potrzebny będzie kieliszek. Najczęściej tequila spożywana jest w postaci shotów. Dodatek cytrusów  sprawia, że picie trunku z niebieskiej agawy będzie o wiele bardziej interesujące. Klasycznie proces picia tequili wygląda w następujący sposób: palec maczamy w soku pomarańczowym, następnie w soli. Sól zlizujemy, wypijamy alkohol i zagryzamy cząstką cytrusa.

Złota tequila - jak pić tequilę gold?

Złota tequila leżakuje w drewnianych beczkach. Doskonale sprawdza się zarówno do picia prosto z kieliszków, jak i jako baza wielu kolorowych drinków. I choć tequilę można pić zagryzając pomarańczą, cytryną czy limonką, to tequila gold powinna być pita z cynamonem zamiast soli.

Jak wygląda prawidłowy proces picia tequili gold? Przed wypiciem trunku z kieliszka należy zamoczyć palec w soku (doskonale sprawdzi się np. sok pomarańczowy). Następnie ten sam palec należy zanurzyć w cynamonie, zlizać go i wypić tequilę.

Oczywiście na świecie jest wielu amatorów ciekawych drinków, w których skład wchodzi złota tequila. Jest ona głównym składnikiem takich napojów jak: La Bomba, Tequila Sunrise czy Złota Margarita. Fantastycznie do takich kompozycji sprawdzi się Olmeca Gold Tequila czy też Tiscaz Gold Tequila.

Tequila silver - jak pić srebrną tequilę?

Srebrna meksykańska wódka jest równie popularna, jak złota. Tequila silver powinna być pita z cytryną (można na jej miejsce użyć limonkę) i solą. Tequila blanco, czyli inaczej srebrna, także powstaje w procesie destylacji. Dodatek limonki lub cytryny doskonale podkreśli jej smak. Bardzo polecaną srebrną tequilą jest Sierra Silver Tequila – popularny trunek w bardzo dobrej cenie, który zaskakuje swoją jakością. Oczywiście dostępny w sklepie internetowym FORFITER exclusive.

Jak pić tequilę? Zasięgnij porady ekspertów

Sposobów spożywania tequili jest kilka. Wszystko zależy od tego, jakie rodzaje tego napitku masz w zasięgu ręki. Każdy z nich jest fantastyczny i każdego warto spróbować w życiu choć raz. W sklepie FORFITER exclusive znajdziesz całą gamę wspaniałej wódki z Meksyku, która charakteryzuje się dobrą ceną i najwyższą jakością. Sprawdź osobiście!

 Treść jest chroniona prawami autorskimi.