Czysta wódka to znany na całym świcie wysokoprocentowy alkohol. To względnie drogi alkohol, jego cena jest zależna od stosowanej receptury bądź renomy producenta. Okazuje się jednak, że nawet picie wódki ma swoje zasady savoir-vivre. Ten dobrze znany nam wszystkim trunek to klasyczny i elegancki alkohol, który stanowi tradycyjną ozdobę wielu różnego rodzaju imprez nie tylko w naszym kraju, ale także na całym świecie. Wódkę pije się dla przyjemności, a nie dla otumanienia. Wiele ludzi jednak nie wie, że świat tego alkoholu może być niesamowitą przygodą doznań smakowych i nie docenia go, opierając swój osąd na doświadczeniach z egzemplarzami najgorszej jakości. Wódka natomiast może stać się jednym z tych napojów, które naprawdę będą nam smakować, jednak aby tak się stało musimy przestrzegać etykiety którą rządzi się jej świat.

 

 

 

 

 

Wymagający trunek, przy którym łatwo o faux-pas

 

 

 

Przy piciu wódki ważne jest naczynie w jakim serwujemy trunek. Czyste należy podawać w kieliszkach 35-40 ml, a słodkie i smakowe w mniejszych - 20-25 ml. Alkoholu nie powinniśmy nalewać do pełna, tylko w taki sposób, aby do krawędzi pozostało kilka milimetrów. Wbrew pozorom, najlepsza wódka to taka, której nie będziemy musieli mrozić przed podaniem i jednocześnie zabijać wszelkich walorów smakowych trunku. Błędem jest przekonanie, że wódka powinna nam nie smakować – to napój z kilkusetletnią tradycją, który może nas zachwycić swoim smakiem pobudzając niezliczoną ilość kubków smakowych. Wódkę dobrze jest podawać dobraną do podawanych potraw – mamy trzy dostępne bazy z których się ją wytwarza – żyto, pszenica i ziemniaki, a każdy z nich sprawia, że napój smakuje inaczej i będzie pasował do innego rodzaju dania. Przekąski warto zestawić z wytrawnymi wódkami, a do posiłku głównego podać półwytrawne bądź słodkie. Jednak nie jest to reguła, ponieważ wszystko zależy od tego, co dokładnie zaserwujemy do jedzenia.

 

 

 

 

 

Umiejętność picia wódki to sztuka

 

 

 

Wódka to jedyny alkohol, który możemy wypić "na raz", jednak warto rozłożyć porcję na dwie części. Dzięki temu unikniemy wypicia zbyt dużej ilości. Nie powinno się po jej wypiciu wykrzywiać twarzy czy odchylać głowy w tył. Najważniejsze przy tego typu napojach to kierowanie się umiarem, ponieważ nie działa tu zasada, że czym droższy i wyższej jakości alkohol tym mniejszy ból głowy nazajutrz. Drogie wódki bez zaprzeczenia warte są swojej ceny, jednak w piciu tego alkoholu chodzi o znalezienie smaku, który przypadnie nam do gustu. Ku częstemu zdziwieniu klientów naszego sklepu internetowego FORFITER exclusive to wcale nie musi być zawsze najdroższa wódka, jaką mamy w asortymencie. Wybór zależy od Was. Na naszej stronie możesz skorzystać z darmowej porady eksperta, który doradzi Ci, który alkohol wybrać na konkretną okazję.