Jak pić koniak?

Jak pić koniak?

Koniak to rodzaj alkoholu, który zyskuje coraz większą liczbę fanów. Wszystko za sprawą jego wyjątkowego smaku, koloru i aromatu. Koniak, czyli alkohol zwany palonym winem swój początek ma na początku XVII wieku. Jeśli znudziło Ci się whisky, brandy, drinki z lodem, koniecznie wypróbuj koniaki! Sprawdź, jak powstaje koniak i jak pić go prawidłowo.

 

Spis treści

Koniak - co to jest?

Cechy charakterystyczne koniaku

Gdzie powstał koniak?

Jak koniak powstaje?

Koniak - podział alkoholu

Picie koniaku - wszystko co musisz wiedzieć

Smak trunku

Aromat trunku

Z czym pić koniak?

Jak łączyć koniak?

Koniak i jego zapach

Koktajle z koniakiem

Dodatek kostek lodu

Podsumowanie - jak pić koniak?

 

Koniak - co to jest?

Ten mocny alkohol powstaje na terytorium Francji od 1617 roku. To rodzaj alkoholowego napoju (typu winiak), który zawiera około 40% alkoholu. Pochodzi z okolic miejscowości Cognac, we francuskim regionie Charente.

Warto wiedzieć, że alkohole z nazwą "cognac" w Unii Europejskiej mogą pochodzić tylko z wyżej wymienionego obszaru terytorialnego.

Cechy charakterystyczne koniaku

Wytwarzanie koniaku nie zmienia się od ponad 300 lat. Co oznacza, że jego smakiem, tym samym co dziś, cieszyli się wszyscy amatorzy mocnych alkoholi przez ostatnie 300 lat. Zastanawiasz się, czym wyróżnia się koniak? I dlaczego jego smak tak pobudza kubki smakowe? W końcu nie bez powodu koniak bardzo często nazywany jest królem alkoholi lub wodą życia.

Cechą charakterystyczną koniaku jest to, że jest to alkohol bardzo uniwersalny. Co to oznacza? Że z powodzeniem możesz go wykorzystywać jako dodatek do drinków, jak i pić samodzielnie. Jego aromat i smak skutecznie zadowolą Twoje kubki smakowe.

Gdzie powstał koniak?

Koniak nieprzerwanie od 1617 roku powstaje na terytorium Francji. Dokładniej w miejscowości Cognac. Z uwagi na fakt, że jest on najpopularniejszym z winiaków pochodzących z Francji, nazwa "cognac" jest zastrzeżona tylko i wyłącznie dla trunków z tego obszaru.

Jak koniak powstaje?

Proces wytwarzania koniaku jest wymagający i długi. Między innymi dlatego za niektóre butelki musimy zapłacić większe kwoty. Jednak zanim sięgniesz po kieliszek dobrze żebyś wiedział, jak powstaje ten trunek.

Koniak powstaje na bazie białego wina. Ważne jest, aby wino składało się w co najmniej 90% z gron szczepów, takich jak Colombard, Folle Blanche lub Ugni Blanc. Takie wino musi przejść dwukrotną destylację, do której używane są miedziane alembiki. Po destylacji koniak leżakuje najkrócej dwa lata. Na ten czas najczęściej wlewany jest do dębowych beczek.

Koniak - podział alkoholu

Zastanawiasz się, czy koniakdzieli się na rodzaje? Odpowiedź brzmi - tak. Podział koniaku następuje w zależności od długości leżakowania. W obecnym nazewnictwie wyróżnia się następujące rodzaje:

V.S. (Very Special) lub *** – leżakuje w beczkach co najmniej dwa lata,

V.S.O.P. (Very Superior Old Pale) lub Réserve – cztery lata leżakowania,

Napoléon – najkrócej sześć lat w beczce,

X.O. (Extra Old) lub Vieille Réserve – sześć lat, dla roczników po 2016 - dziesięć.

Picie koniaku - wszystko co musisz wiedzieć

Picie koniaku odbywa się na określonych zasadach. Wszystko po to, aby maksymalnie wydobyć z kieliszka ten wyjątkowy smak i aromat. Przede wszystkim koniak powinien być spożywany po posiłku, a nie w jego trakcie. Picie powinno odbywać się powoli. Po to, aby delektować się smakiem i wydobywać aromaty trunku z kieliszka.

Przed wypiciem należy okrężnymi ruchami pomieszać zawartość. W ten sposób będziesz mógł delektować się wyszukanym smakiem tego trunku.

Smak trunku

Musisz wiedzieć, że smak koniaku zależy przede wszystkim od długości leżakowania. Na jego smak wpływa także proporcja zmieszanych ze sobą alkoholi. Choć alkohol wyjściowy, czyli wino, zawsze są takie same, to warto zdać sobie sprawę, że mogą one delikatnie różnić się od siebie smakiem. Dlatego późniejsze łączenie i mieszanie alkoholu z beczek może dać różne efekty.

Aromat trunku

Swój aromat koniak zawdzięcza nie tylko procesowi powstawania, ale przede wszystkim składnikom pierwotnym, czyli białemu winie. Do przygotowania koniaku wykorzystuje się wina, które powstały z dozwolonych szczepów winogron. Te z kolei są delikatne, eleganckie i kwiatowo-owocowe. Takie połączenie smaków i aromatów sprawia, że trunek zachwyci nawet najbardziej wymagające podniebienia.

Z czym pić koniak?

Koniak to trunek, który spokojnie możesz wykorzystywać w koktajlach. Jednak jeśli tego nie lubisz, to możesz także podawać go samodzielnie - w szerokim a niskim kieliszku. Ważne jest jednak, aby niezależnie od tego, jak podasz koniak, pamiętać o zasadach jego spożywania.

Warto pamiętać, że dla niektórych łączenie koniaku z innymi napojami i dodatkami to może i świętokradztwo, jednak potencjał koniaku jest tak duży i daje takie możliwości, że aż szkoda by było go nie wykorzystać.

Jak łączyć koniak?

Jeśli chcesz wykorzystać kolejną butelkę koniaku nie do samodzielnej degustacji, a spróbować stworzyć koktajl, to musisz wiedzieć, z jakimi składnikami lubi się koniak.

Aromat i smak koniaku sprawia, że doskonale komponuje się on z sokami owocowymi, jak np. wiśniowym lub sokiem z limonki. Możesz zarówno wykorzystać tylko jeden z soków, jak i użyć naraz obu. Koniak także dobrze smakuje z pomarańczą, ananasem lub grejpfrutem oraz lodem. Również dodatek cytryny będzie ciekawym urozmaiceniem charakterystycznego smaku koniaku.

Koniak i zapach

Koniak możemy z pewnością nazwać najsłynniejszym winiakiem Francji. W końcu za jego recepturę, smak i aromat odpowiadają nie kto inny jak Francuzi. Aby wydobyć prawdziwy smak i woń, trunek należy spożywać powoli.

Dobrym pomysłem jest wstępna degustacja w kieliszku. Należy kieliszek zbliżyć do nosa (nawet go lekko zanurzyć), aby w pełni poczuć aromat koniaku. Następnie wziąć mały łyk i trzymać go na języku dopóki nie minie uczucie palenia. Takie działanie sprawi, że w kolejnym łyku doświadczysz pełni aromatów i zapachów charakterystycznych dla tego trunku.

Koktajle z koniakiem

Skoro już wiesz, że koniak nie może być podawany z czymkolwiek, to pytanie odnośnie przepisów i wskazania konkretnych produktów jest jak najbardziej na miejscu. Wśród często spotykanych i chętnie wybieranych można wyróżnić między innymi:

Sidecar,

koniak i Sprite,

Milk Koniak,

Cognac Old Fashioned,

Cognac Cola,

koniak na ostro.

Musisz pamiętać, że im starszy rocznik, tym bardziej szkoda go do koktajli. Jednak w takich sytuacjach śmiało możesz sięgać po młodsze roczniki.

Aby przygotować drink Sidecar będziesz potrzebować 40 ml koniaku, 20 ml Grand Marnier oraz 20 ml soku z limonki. Składniki wymieszaj w shakerze (jeśli go nie masz możesz użyć wysokiej szklanki). Połączone składniki przelej do szklanki koktajlówki i udekorój skórką cytryny lub pomarańczy.

Dodatek kostek lodu

Sposób picia koniaku jest uzależniony jedynie od Twoich preferencji. Jeśli nie podoba Ci się wykorzystywanie koniaku w drinku, to spokojnie możesz sięgnąć po kieliszek tulipanowy i delektować się aromatami tego trunku.

Koniak możesz śmiało pić samodzielnie, ale także możesz do niego dodać trochę lodu. Wtedy jednak warto zrezygnować z kieliszków. W takim połączeniu lepiej sprawdzą się szklanki o grubym dnie, czyli tzw. tumblery.

Podsumowanie - jak pić koniak?

Zastanawiasz się, jak pić alkohole? W Twoim domowym barku znajduje się whisky, brandy i różnej maści wina? Szukasz nowych smaków, które zachwycają aromatem i nie będą wymagać wielu składników, aby podawać je gościom? Jeśli tak, to warto pomyśleć o butelce koniaku. Niemniej musisz wiedzieć, że ten rodzaj alkoholu jest wymagający i może nie zasmakować każdemu.

Jednak dużą zaletą koniaku jest to, że może być on elementem drinku, jak i możesz podawać go samodzielnie w kieliszku. Tylko i wyłącznie od Ciebie zależy jaką drogę wybierzesz. Długa historia koniaku zachęca do spróbowania go choć raz. Jednak jeśli picie koniaku samodzielnie nie przekonuje Cię, możesz spróbować stworzyć z niego drink. W internecie znajdziesz wiele przepisów i propozycji, które możesz śmiało wykorzystać w swojej kuchni.



Treść jest chroniona prawami autorskimi.