Gratka dla kolekcjonera

Gratka dla kolekcjonera

Jesteś kolekcjonerem ekskluzywnych alkoholi i poszukujesz czegoś wyjątkowego? The Glenlivet 25YO to idealny trunek, który powinien zagościć na Twojej półce. Tajemniczość tego napitku została zainspirowana dokonaniami słynnych alianckich kryptologów z okresu II wojny światowej.

Celem twórców tej wyjątkowej receptury, było rzucenie wyzwania najbardziej doświadczonym koneserom whisky, albowiem jest ona zagadką smaków i aromatów zamkniętą w unikatową czarną, mistyczną butelkę.  Podobnie jak butelkowana w 2013 roku Glenlivet Alpha oraz Glenlivet Cipher z 2016, aktualna edycja nie zawiera na etykiecie żadnych informacji, które ukazałyby co kryję się w środku butelki.

Wiadomo tylko, że jest to whisky Glenlivet o zawartości alkoholu 48%. Nie ujawniono również jej wieku, ani beczek w jakich leżakowała. Tajemnicą są również jej walory smakowe i aromatyczne. Oficjalne noty degustacyjne zostaną ujawnione pod koniec 2018 roku.

Kilka słów o Glenlivet

Destylarnia znajduje się w miejscowości Drumin w Szkocji. Jest najstarszą legalnie działającą destylarnią w rejonie Speyside. Marka The Glenlivet, znana jako The single malt that started it all (z ang: single malt, od którego wszystko się zaczęło), jest najlepiej sprzedającą się whisky słodową w USA, oraz nr 2 wśród szkockich whisky single malt na świecie.

Destylarnia została założona w 1824 i od tego czasu działa niemalże nieprzerwanie. Destylarnia czynna była podczas wielkiego kryzysu, jedyny okres postoju miał miejsce w okresie II WŚ. Pocz. XIX w – W dolinie Glenlivet działało ponad 200 nielegalnych gorzelników. Z czasem, ten produkowany w trudno dostępnym rejonie Szkocji trunek stał się popularny i zaczęła doceniać go okoliczna arystokracja. 1822 – Trunek zdobył królewskie uznanie – sam król Jerzy IV podczas swojej wizyty w Szkocji poprosił o szklaneczkę słynnej już whisky Glenlivet. 1824 – George Smith założył własną destylarnię w odległej Livet Valley.

Jego whisky dojrzewała w ręcznie robionych beczkach wyzwalających bogaty, zrównoważony smak słodu. 1884 – Przez lata legendarne whisky Glenlivet cieszyły się uznaniem, zdobywały nagrody i współzawodniczyły ze sobą. Jednak w 1884 roku podpisany został dokument wyróżniający oryginalną whisky Georga Smitha i nadający jej pierwszą w regionie licencję oraz prawo do wyłącznego użytkowania nazwy The Glenlivet. 

1933 – Po zniesieniu Prohibicji w USA, kapitan Bill Smith Grant, prawnuk założyciela destylarni, George’a Smitha postanowił wysłać swoją whisky za Atlantyk. W niedługim czasie The Glenlivet stał się nr 1 pośród whisky single malt na rynku amerykańskim i utrzymuje tę pozycję do dziś. 2010 – W związku z nieustającym rozwojem marki, The Glenlivet rozbudował swoją destylarnię. Oficjalnego otwarcia dokonał Jego Królewska Wysokość Książę Walii – Karol, podczas czerwcowej wizyty w Speyside.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/The_Glenlivet

 



Treść jest chroniona prawami autorskimi.