gggg

 

Od wielu lat Glenfiddich poszerza granice swoich single maltów, aby nadać wyraz temu co do tej pory wydawało się niemożliwe. Dwa pierwsze sukcesy eksperymentalnych serii to IPA Eksperyment, w którym to popularne single malty zostały wykończone rzemieślniczym piwem IPA, oraz XX Projekt gdzie dwadzieścia najlepszych światowych umysłów w dziedzinie whisky, połączyło swoje siły by stworzyć innowacyjny trunek.

 

IPA Eksperyment

 

Sytuacje takie jak drink po niedzielnym obiedzie lub czwartkowy aperitif po pracy przeważnie nie są kojarzone z single maltem, to dlatego właśnie powstał Glenfiddich IPA. Gorzelnicy dołożyli wszelkich starań by stworzyć recepturę, która połączy w sobie doznania z picia zimnego orzeźwiającego piwa ze światowej sławy, wysoko nagradzanym single maltem.

 

XX Projekt

 

Projekt ten był wynikiem nadzwyczajnego procesu, w którym to 20 ekspertów z dziedziny whisky, otrzymało wolną rękę w wyborze single casków pochodzących od Glenfiddich. Następnie inny zespół połączył wybrane wcześniej whisky by stworzyć nieziemsko złożony single malt. Każdy z ekspertów wybrał najbardziej intrygujący destylat, od beczkowanych po porto aż do beczkowanych po bourbonie. Wszystkie single malty zostały połączone w taki sposób, by uzyskać niesamowity balans smaków oraz harmonię aromatów, bez utracenia oryginalnej struktury Glenfiddicha. Projekt XX zawdzięcza swoje fascynujące nuty użyciu rozmaitości beczek w jakich zostały leżakowane destylaty. Posiada ogromną głębię i złożoność, dodatkowo odnajdziemy w nim mineralność. Ma to związek z wodą, która została pozyskana z The Robbie Dhu Spring, oraz długim procesem fermentacji. Dzięki temu powstaje bardzo czysty i unikalny destylat, który sam w sobie zawiera mineralne noty. Co ciekawe, została także dodana sól. Tradycyjnie jest ona używana w kulinarnym świecie by wzmocnić smak, jednak w Projekcie XX została użyta jako stymulator, by nadać niewiarygodnej dychotomii pomiędzy słodkim zakończeniem, złożonością a mineralnością.