Co przychodzi nam na myśl, gdy zastanawiamy się nad najbardziej popularnymi na świecie alkoholami? Z pewnością nikt nie zapomni np. o whisky. Tymczasem w samej czołówce znajduje się również i gin, kojarzony przede wszystkim jako idealna podstawa do wielu koktajli. Jakkolwiek wiele z takich eksperymentów przynosi znakomite rezultaty i pozwala cieszyć się niesamowitymi wrażeniami, warto poznawać smak i jego samego – bo przecież także i w nim kryje się tajemnica wielkiego powodzenia tego trunku.

 

 

 

 

 

Czym on właściwie jest i skąd się wziął

 

 

Gin to inaczej mówiąc po prostu jałowcówka, czyli wódka z rektyfikowanego spirytusu, który leżakuje z pozyskanymi z jagód jałowca olejkami. Sposoby jego produkcji mogą się jednak nieco różnić i dotyczy to np. leżakowania – jeśli odbywa się ono w dębowych beczkach, nada mu specyficzne, wpadające nieco w żółć zabarwienie. Wiele zależy także od konkretnych składników. Znad kieliszka może się bowiem unosić do naszych nozdrzy nie tylko specyficzny zapach jałowca, ale i wiele innych – od kminku, poprzez cytryny, pomarańcze czy limonki, po np. tatarak i migdały. Jak wiele innych alkoholi, gin narodził się pierwotnie jako produkt, który miał mieć zastosowanie lecznicze. Taki bowiem zamysł miał w XVII jeden z holendrów. Specyfik z sukcesem zaczęto sprzedawać do Anglii, gdzie szybko został doceniony, jednak przede wszystkim ze względu na zupełnie inne zalety. Tym bardziej, że jego cena na tle innych, obłożonych wówczas wysokimi cłami alkoholi, była nader atrakcyjna. Szybko więc stał się popularny przede wszystkim wśród tych warstw społecznych, które jakością i smakiem pitego alkoholu nie nie przejmowały się zbyt mocno. W wielu XIX sytuacja wróciła jednak do normy i powszechnie wytwarzanym stał się gin tak doskonały, jak ten, który znamy dzisiaj. Jego produkcja stała się zaś powszechna wszędzie tam, gdzie docierały wpływy holenderskie lub brytyjskie.

 

 

 

 

 

Jak pijamy dziś gin?

 

 

Ze względu na historię skrótowo przytoczoną wyżej, gin musiał borykać się z łatką alkoholu przeznaczonego do upijania się przez przedstawicieli niższych warstw społecznych. To jest już jednak zamierzchła przeszłość – być może tylko w Wielkiej Brytanii pokutują jeszcze tego typu skojarzenia. Zanika też przekonanie, że jest to alkohol raczej dla mężczyzn – tym bardziej że popularny jest dziś przede wszystkim z różnego rodzaju dodatkami, które łagodzą jego specyficzny, cierpki smak. Do najbardziej powszechnie wybieranych, a zarazem bardzo uniwersalnych drinków, który przypadnie do gustu niemal każdemu, należy dziś oczywiście gin z tonikiem. Innym bardzo rozpowszechnionym rodzajem jest Dry Martini, czyli z dodatkiem wermouthu, skórek cytryny, oliwki i lodu. Swojej fantazji w tym zakresie można jednak dawać upust niemal do woli: pijamy więc go także np. z różnymi sokami. Sklep FORFITER exclusive z radością pomoże każdemu koneserowi w poznawaniu potencjału, jaki kryje się w tym trunku. Zapraszamy do korzystania z naszej szerokiej oferty!