Z prawdziwym szampanem mamy do czynienia wtedy, gdy trunek pochodzi z francuskiego regionu Szampanii. Nazwa napitku została zastrzeżona w ten sposób już ponad sto lat temu, a mimo to w potocznym języku ciągle określenie szampan definiuje każde, nawet najniższych lotów wino musujące. Co zatem zrobić, żeby zyskać pewność co do jakości spożywanego przez nas wyrobu? Z pewnością zacząć od szukania szampana w sprawdzonych miejscach, takich jak renomowane delikatesy czy sprawdzone sklepy internetowe.

 

Prawdziwy szampan w odróżnieniu od innych win musujących nie przechodzi fabrycznego procesu nasycania trunku dwutlenkiem węgla. Zamiast tego bąbelki powietrza obecne w oryginalnym francuskim napitku pochodzą z naturalnej fermentacji. W okresie dwóch długich lat kiedy to młode wino dojrzewa w butelkach przechowywanych w niskiej temperaturze w jego chemicznym składzie zachodzi szereg zmian, dzięki którym możemy się cieszyć cieczą naturalnie nasyconą gazami. Podstawową cechą na podstawie której nawet nie wprawne oko dokona ostatecznego rozróżnienia między „szampanem”, a szampanem jest niewątpliwie cena. Podczas gdy zwyczajne wino musujące dobrej marki dostaniemy już za około 35 złotych, jeden z najtańszych szampanów będzie kosztował nas około 200 złotych, a więc niemal sześć razy drożej. Nie wspominając już o trunkach wyższej klasy.

 

Czym kierować się przy wyborze prawdziwego szampana?

 

Jeśli więc już decydujesz się na zakup oryginalnego trunku z Szampanii, to prawdopodobnie cena nie gra dla ciebie tak dużej roli, jak dbałość o recepturę i tradycyjny, lokalny smak. Wyznacznikiem adekwatnego procesu produkcji jest bowiem w tym wypadku niemalże legendarna postać mnicha Dom Perignon. To pod jego pieczą miały powstawać pierwsze napitki, a w konsekwencji także ostateczna receptura i przepis na niepowtarzalny, regionalny napój. Wytwarzanie szampana opiera się na podwójnej fermentacji moszczu winogronowego. Najpierw zachodzi ona w kadziach, a następnie w butelkach. W międzyczasie do dojrzewającego płynu dodaje się cukier i drożdże a nieco później uzupełnia się utraconą wraz z osadem objętość jeszcze większą ilością cukru i starego wina. Poszukiwany przez nas szampan w zależności od proporcji dodatków będzie zatem różnił się smakiem. Trafimy więc na gatunki wytrawne, jak i te o zdecydowanie słodkim charakterze. Jeśli zatem pragniemy, aby jakaś wyjątkowa okazja w naszym życiu zyskała na ekstrawagancji i wyrafinowaniu, nie powinniśmy wahać się przy wyborze specjalnego alkoholu. Szampan idealnie uświetni każdą okazję.