W przypadku każdego trunku alkoholowego mamy możliwość nie tylko zaspokojenia naszej ciekawości i pragnienia, równie ważne jak wrażenia naszych kubków smakowych pozostają bowiem momenty, kiedy obcujemy z nową i egzotyczną kulturą picia. Ta zaś często wymaga od nas uwagi, skupienia, otwartości i szacunku dla odmiennych obyczajów. Nie inaczej sprawy mają się w przypadku kosztowania tradycyjnej, japońskiej „ryżówki”, czyli coraz popularniejszego poza granicami kraju kwitnącej wiśni napitku zwanego sake.

 

Sake określane jest przez Japończyków ich narodowym trunkiem, w praktyce jednak sposób wytwarzania napoju został zapożyczony z Chin już na początku czwartego stulecia naszej ery. Początkowo fermentacja ryżowej zupy była osiągana przy pomocy młodych dziewic, które to przeżuwając ziarno dostarczały mieszance enzymów potrzebnych do procesu przemiany skrobi w sacharozę. Mimo iż cały proces posiadał charakter rytualny, parę wieków później Japończycy zrezygnowali z niego, a ludzką pracę zastąpiło działanie koji – specjalnego gatunku grzyba.

 

Od jakiego napitku zacząć przygodę z sake?

 

Obecny rynek sake jest ogromny, dzięki czemu możemy zakosztować napojów produkowanych przez wielkie koncerny oraz tych wytwarzanych w kameralnych warzelniach. Zaskoczeniem może z początku wydawać się fakt, iż udział w światowej produkcji ma nie tylko Japonia, ale także choćby Stany Zjednoczone, w których to ten alkohol produkuje się również na masową skale i ostatecznie również eksportuje do kraju z którego pochodzi oryginalna receptura. Wszystko to sprawia, że wybór odpowiedniego sake może się wydawać trudny. Na początek możemy więc zacząć degustowanie japońskiego przysmaku od mniejszych objętości – dzięki temu zostawimy sobie duże pole manewru, jeśli chodzi o wybór najbardziej odpowiadającego nam smaku. W tym celu powinniśmy spróbować specjałów takich marek jak Draft, Junmai czy też Sayuri. Doskonale nadają się one jako dodatek do sushi lub innych potraw rodem z kraju kwitnącej wiśni. Kiedy już natomiast rozsmakujesz się w narodowym japońskim napitku, możesz wypróbować produkty słynnej marki Choya.

 

Spożywając sake staraj się jednak nie zapominać o tym, że temu wyjątkowemu napojowi towarzyszy pewna określona kultura spożywania trunku oraz etykieta praktykowana przez wiele wieków tradycji. Przede wszystkim postaraj się o specjalne porcelanowe miseczki, z których zwyczajowo sączy się alkohol, ale nie zapominaj także, że w Japonii nie wolno nalewać trunku samemu sobie – musi to zawsze za nas zrobić nasz towarzysz.