Pośród wszystkich różnorodnych napojów alkoholowych, jakie obecne są na naszym rynku, niektóre mają szczególny charakter, który wielu konsumentów upodobało sobie jako propozycję na wyjątkowe okazje. Niewątpliwie należą do nich likiery, w których rozsmakowywały się u nas zwłaszcza panie. Wydaje się, że w ostatnich dekadach ich dawna popularność nieco przygasła. Niesłusznie! Likiery potrafią dostarczyć znakomitych wrażeń wszystkim, którzy potrafią docenić dobry alkohol.

 

 

 

 

 

Co to właściwie jest i jak powstał?

 

 

Według dość powszechnej opinii, likier stanowi wyrób bardzo zbliżony do nalewki. Proces jego produkcji różni się jednak w bardzo istotny sposób. Zamiast macerowania nalewu, a więc zalewania go alkoholem, mamy do czynienia z aromatyzacją tegoż alkoholu. Inna (nieporównanie wyższa) jest także słodkość tego trunku. Wreszcie – jego wyprodukowanie to nie jest łatwe zadanie. Jeśli chcemy uzyskać klarowny produkt o wspaniałym smaku i zapachu, w którym nie będzie nas drażnił wyczuwalny spirytus, musi on odpowiednio długo leżakować – przynajmniej kilka miesięcy, albo nawet cały rok.

Ta gęsta zazwyczaj wódka gatunkowa klasyfikowana jest jednak różnie. Podstawowe kryterium stanowi tutaj zawartość cukru. U nas musi być go więcej niż 330 g w litrze, z kolei Anglosasom wystarczy ponad 100, natomiast Niemcy czy Francuzi życzą sobie powyżej 220 g. Historia tego rodzaju alkoholi jest już długa i sięga aż XVI kiedy to Włosi postanowili rozwiązać problem niezbyt zachęcającego zapachu i woni, jaką charakteryzowały się wytwarzane wtedy jako wyroby lecznicze destylaty spirytusowe. Posłużył do tego miód, słodkie wino, zioła i olejki.

 

 

 

 

 

Uwielbiane przez szerokie rzesze

 

 

Przed ponad stu laty, gdy techniki destylacji nie miały już dla nas większych tajemnic i powszechnym stało się wytwarzanie znakomitych alkoholi, również likiery bardzo zyskały na popularności, która w naszym kraju utrzymywała się bardzo długo, choć równocześnie coraz większym powodzeniem cieszyły się propozycje mniej słodkie. Dziś jednak zdarza się, że nawet ludzie pracujący np. w gastronomii, ale pozbawieni fachowej wiedzy widzą w nich np. jedynie... dodatki do koktajli. Czas więc przywrócić likierowi należne mu miejsce w naszych barkach i na stołach, w czym sklep FORFITER exclusive z radością pomoże, przygotowując ofertę wyjątkowych trunków, które zachwycą nawet najbardziej wymagających koneserów. Nie tylko panie – choć jeszcze do niedawna tego rodzaju alkohole kojarzone były jako przeznaczone przede wszystkim dla nich.

Likier, który podajemy, powinien mieć temperaturę pokojową, pije się go z małych kieliszków. Czas na uraczenie się nim przychodzi zwykle po posiłku – może występować jednak także jako aperitif, wymieszany z innymi napojami. FORFITER exclusive serdecznie zaprasza do poznania bogactwa smaków, jakie przedstawiają tego typu trunki.