Bourbon- czyli amerykańska whiskey

Bourbon- czyli amerykańska whiskey

Bourbon to whiskey amerykańska, produkowana z kukurydzy i innych zbóż (żyto, słodowany jęczmień). Zawartość kukurydzy wynosi min. 51% (najczęściej ok. 70%). Bourbon jest leżakowany w świeżych beczkach dębowych, co nadaje mu charakterystyczny smak. Produkowany jest prawie wyłącznie w Stanach Zjednoczonych. Większość producentów zlokalizowana jest w Kentucky.

Szacuje się, że 95% światowej produkcji burbona pochodzi właśnie stamtąd. Bardstown w stanie Kentucky nazywany jest „światową stolicą burbona”. We wrześniu odbywa się tam doroczna impreza Bourbon Festival. Produkowany jest od XVIII wieku.

Proces produkcji

Zwykle mieszanka zboża składa się w 70% z kukurydzy, natomiast pozostałą część stanowią pszenica lub żyto oraz słód jęczmienny. Mieszanka ta, zwana zacierem, poddawana jest fermentacji z dodatkiem zacieru odzyskanego po poprzednim procesie fermentacji, który dodawany jest w celu uzyskania odpowiedniego pH. Produkt fermentacji jest następnie poddawany destylacji.

Powstały alkohol umieszczany jest w dębowych beczkach. W tym procesie, zwanym leżakowaniem, trunek zyskuje kolor oraz posmak drewna. Zwykle dłuższy okres leżakowania skutkuje ciemniejszym kolorem burbona. Po zakończonym procesie leżakowania burbon wylewany jest z beczek, rozcieńczany wodą, aby uzyskać stężenie co najmniej 40%. Potem rozlewa się go do butelek.

Większość burbonów zawiera właśnie 40% czystego alkoholu. Innymi często spotykanymi burbonami są te o mocach: 43%, 45%, 46,5%, 50% oraz 53,5%. Dostępne są także burbony rozlewane bezpośrednio z beczek (bez rozcieńczania), tzw. barrel proof lub cask strength. Mogą one mieć zmienne stężenie alkoholu w zależności od partii produkcyjnej, oscylujące zwykle wokół.

W ten sam sposób oznaczane są produkty nieznacznie rozcieńczane, do uzyskania danego stężenia, o podobnej wartości ok. 60%. Do sprzedaży dopuszczony jest również burbon zawierający mniej niż 40% alkoholu. Musi on jednak być oznaczony jako rozcieńczony burbon (diluted bourbon).

Aspekty prawne

Ustalony 4 maja 1964 roku przez federalne rozporządzenie standard, określa jakie warunki musi spełniać burbon.

Burbon musi być zrobiony z mieszanki zboża, składającej się w co najmniej 51% z kukurydzy zwyczajnej.

Burbon po destylacji musi zawierać co najwyżej 80% czystego alkoholu.

Burbon musi być wyprodukowany z użyciem jedynie w pełni naturalnych składników.

Burbon musi być leżakowany w nowych, opalonych beczkach dębowych.

Burbon nie może być wlewany do beczek, jeśli ma więcej niż 62,5% czystego alkoholu.

Trunek spełniający powyższe kryteria, który był leżakowany co najmniej dwa lata, może być nazwany Straight Bourbon.

Burbon leżakowany krócej niż cztery lata musi posiadać informacje o okresie jego leżakowania.

Większość sprzedawanych obecnie burbonów jest produktem powstałym z mieszanki składającej się w co najmniej dwóch trzecich z kukurydzy oraz leżakowany co najmniej cztery lata. Pomimo iż spełniają one warunek, aby być nazwane "Straight Bourbon", nie zawsze są tak oznaczone.

W sprzedaży można również znaleźć tanie burbony, leżakowane trzy bądź dwa lata.

 



Treść jest chroniona prawami autorskimi.