5 ciekawostek na temat Absyntu - Fakty i Mity o Zielonej Wróżce

5 ciekawostek na temat Absyntu - Fakty i Mity o Zielonej Wróżce

Absynt - kilka słów o tajemniczym alkoholu

Absynt to trunek, który intryguje nie tylko klientów wchodzących do sklepu alkoholowego, ale również artystów i ludzi ciekawych świata oraz historii. Przede wszystkim w oczy rzuca się kolor trunku - zwykle intensywnie zielony, choć zdarza się niebieski, morski, a nawet czarny. Zazwyczaj ozdobiony jest barwną, tajemniczą etykietą z wyobrażeniem wróżki, czarodziejki czy innej magicznej istoty.

Oczywiście zaraz potem wzrok pada na ilość alkoholu w napoju i tutaj niejeden zawodnik może przeżyć szok. Wartości alkoholu potrafią wahać się nawet do 85%! Dodatkowo charakterystyczny, anyżkowy smak i mamy mieszankę naprawdę wybuchową, która potrafi nieźle przepalić. Oczywiście wokół absyntu krążą różne historie, legendy i mity. Warto więc poznać kilka prawdziwych informacji na temat tego alkoholu.

5 ciekawostek na temat absyntu

Przejdźmy więc do konkretnych faktów i ciekawostek:

Popularnym stwierdzeniem jest fakt, że absynt powoduje halucynacje i właśnie z tego powodu był zakazany w wielu krajach. Oczywiście nie jest to prawdą. Jak najbardziej, w składzie absyntu znaleźć można piołun, który w dużych ilościach jest trujący dla człowieka. W ilościach użytych przy produkcji - nie ma szans na żadne halucynacje, prędzej zatrucie alkoholem przy spożyciu zbyt dużej ilości. Dawniej absynt również nie powodował halucynacji, a raczej jego tanie podróbki, które ludzie wypijali w olbrzymich ilościach. W dawnych czasach został zakazany tylko i wyłącznie dlatego, by ograniczyć jego sprzedaż i wspomóc handel pozostałych gatunków alkoholu. Mimo wszystko artyści uważali, że z pomocą absyntu ich twórczość radośnie się rozwija. Alkohol ten był nazwany jako Zielona Wróżka, która przynosiła im wenę i inspiracje.

Artyści mocno wierzyli w zbawienne lub też tragiczne działanie absyntu. Chętnie pijali go podczas tworzenia. Do najsłynniejszych należą Oscar Wilde, Henri de Toulouse-Lautrec, Vincent van Gogh, Pablo Picasso czy Edgar Degas. To cały przekrój wspaniałych artystów, których wiele dzieł powstało po wypiciu szklaneczki, dwóch czy nawet czterech tego zielonego trunku.

Absynt podaje się, układając kostkę cukru na specjalnej, przepuszczalnej łyżeczce. Polewa się ją alkoholem i podpala, by ściekający syrop po chwili połączył się z resztą alkoholu ze szklanki. Resztę szkła wypełnia się wodą tak, by było jej trzy razy więcej niż alkoholu. Widowiskowy drink płonie i powoduje efekt wow. Sama procedura wcale nie zmienia smaku alkoholu - oprócz fantastycznego widoku może spowodować poparzenie przełyku.

Absynt powstał w Szwajcarii i produkowany jest tam do tej pory. Drugim miejscem, gdzie powstaje duża ilość tego alkoholu, jest Francja. Gdyby połączyć produkcję absyntu w tych dwóch krajach, byłoby to około 95% całej światowej produkcji.

Absynt nie zawsze był traktowany jako środek halucynogenny czy mocny napój alkoholowy. Na samym początku doceniano wyłącznie jego właściwości lecznicze. Jego początki przypadają na rok 1792, kiedy do szwajcarski lekarz Pierre Ordinaire zaczął sprzedawać absynt na rozmaite dolegliwości, przede wszystkim związane z układem pokarmowym. Żołnierzom podawano go jako środek przeciwgorączkowy oraz pobudzający percepcję. Z czasem został rozpropagowany jako mocny alkohol, którym można było się porządnie upić za niewielkie pieniądze.

Absynt to bardzo oryginalny trunek, który z pewnością będzie gwiazdą niejednej imprezy ze znajomymi. Podając go, zapewnimy rozrywkę i zaspokoimy ciekawość wielu naszych gości. Dodatkowo warto pamiętać, że produkowany jest w różnych kolorach, dzięki czemu może zrobić jeszcze większe wrażenie na przybyłych na naszą imprezkę.

W naszym sklepie internetowym FORFITER exclusive znajdziecie całą gamę fantastycznych alkoholi w kategorii Absynt. Na szczególną uwagę zasłużył tutaj Jelinek Premium - najwyżej oceniany i najlepiej sprzedający się absynt. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą i zapraszamy do zakupów!

Sprawdź: AbsyntTreść jest chroniona prawami autorskimi.