10 Faktów na temat Wódki - Kilka ciekawostek które Cię zaskoczą!

10 Faktów na temat Wódki - Kilka ciekawostek które Cię zaskoczą!

Wódka - kilka słów wstępu

Wódka to najpopularniejszy alkohol, który gości na polskich stołach podczas wielu ważnych okazji, ale równie często bez konkretnego powodu. Pojawia się w czystej formie, w drinkach i szotach. Najczęściej pijący nie zastanawiają się nad pochodzeniem tego alkoholu - ma po prostu dobrze smakować.

Warto jednak poznać kilka ciekawostek na temat tego tak popularnego trunku, by móc zaskoczyć znajomych i zagaić podczas wspólnego popijania.

10 faktów na temat wódki

Przejdźmy więc do konkretnych faktów i ciekawostek:

Rosjanie i Polacy słyną z tego, że spożywają duże ilości wódki, czasami wręcz nadmierne. Odniosła się do tego Dania w latach siedemdziesiątych. Na jednej z wódek pojawiła sie etykieta, gdzie można było przeczytać, że dawką śmiertelną alkoholu we krwi jest zawrotna liczba cztery i pół promila. Pod tą informacją znajdował się mały dopisek, który mówił, że informacja ta nie odnosi się do Polaków i Rosjan. Patrząc na co po niektórych w najbliższym otoczeniu, Dania miała rację.

W 2013 roku postała oficjalna definicja Polskiej Wódki. Ustalono w niej, że trunek może powstawać jedynie z 5 rodzajów zbóż lub też ziemniaków. Do zbóż tych należą: żyto, jęczmień, owies, pszenica lub też pszenżyto. Ważny również jest fakt, że surowce te muszą pochodzić tylko i wyłącznie z terytorium Polski. Potwierdza to fakt, że wódka to alkohol bardzo ważny dla Polaków.

Wódka jest najczystszym alkoholem na świecie. Zawiera najmniej szkodliwych substancji, czyli fuzli. Jest to trujący efekt uboczny, który powstaje podczas wytwarzania alkoholu etylowego poprzez destylację. Mogłoby się wydawać, że to właśnie wódka jest najbardziej szkodliwym alkoholem, a mianem najczystszej określa się ją tylko ze względu na barwę. Okazuje się jednak, że sprawa dotyczy najmniejszej toksyczności.

Polska i Rosja mogą prześcigać się pod względem ilości gorzelni w swojej historii. Dla tej drugiej kluczowym okresem był wiek siedemnasty, czyli okres wspaniałej i dostojnej carskiej Rosji. Wtedy to w całym kraju było o wiele więcej gorzelni niż łaźni, mimo carskiego zakazu destylowania wódki. Polska zaś królowała pod tym względem w wieku szesnastym. W samym Poznaniu w tamtym okresie można było znaleźć aż czterdzieści dziewięć gorzelni!

W 1915 roku miał miejsce tragiczny wypadek, albowiem na ulicę Ząbkowską w Warszawie wylało się 10 000 000 litrów wódki. Rosyjscy żołnierze, którzy oddalali się z miasta, dostali rozkaz zniszczenia zapasów alkoholu znajdujących się przy wyżej wymienionej ulicy. W ten sposób alkohol zalał ulicę Ząbkowską.

Optymalna temperatura podawania wódki to około 6 do 10 stopni Celsjusza. Wtedy można delektować się odpowiednim smakiem i aromatem alkoholu. Za niska temperatura zabije wszelkie walory wódki. Zbyt mocne schłodzenie jest częstym zabiegiem w restauracjach, by zamaskować niską jakość alkoholu.

Pod względem kupowania alkoholu z całą stanowczością wygrywa Rosja. Na całym świecie sprzedaje się tego alkoholu za około dziewięć miliardów euro. Ludzie wypijają około pięć miliardów wódki rocznie, z czego aż 57% wypijają Rosjanie. Łatwo więc wyliczyć, że przeciętny Rosjanin wypija dziewiętnaście litrów tego trunku rocznie.

Polska wódka została doceniona za swoje wyjątkowe walory smakowe, aromatyczne i wartościowe. Znalazła się na słynnej liście Chronionych Oznaczeń Geograficznych. W ten sposób podkreślono wyjątkową jakość tego alkoholu, ale także to, jak ważnym elementem polskiej kultury okazuje się być.

Prototyp wódki, czyli tak zwana Aqua Vitae (Woda Życia) nie powstał ani w Polsce, ani w Rosji. Został przywieziony do Rosji w 1429 roku prosto ze słonecznych Włoch.

Polska wódka ma wielu fanów, a jednym ze słynniejszych okazuje się być wspaniały malarz Pablo Picasso. Potwierdza to jego cytat: "Trzy niezwykłe wynalazki XX wieku to blues, kubizm i Polska Wódka"

Czytaj także: Belvedere - poznaj smak luksusowej Polskiej wódki


Alkohol ten stał się tradycją w polskiej kulturze. Nasz sklep również kontynuuje tę tradycję, dlatego zapraszamy serdecznie do zapoznania się z bogatą ofertą różnorakiej wódki w naszym sklepie internetowym. Zapraszamy!

Sprawdź: Sklep z wódkąTreść jest chroniona prawami autorskimi.